Zjedź na dół
Agencja marketingowa

Ocean pomysłów?

Wiemy jak przekuć
je na sukces w Internecie!

 

Sprawdź nas

poniedziałek, 24 czerwca 2019 18:31
Systemy zarządzania treścią (CMS) - Joomla!, czyli wspólnie!

Systemy zarządzania treścią (CMS) - Joomla!, czyli wspólnie!

Współczesne strony internetowe składają się przeważnie z setek podstron, z których każda zawiera zmienną w czasie treść. Systemy zarządzania treścią (ang. Content Management Systems - CMS) pozwalają zapanować nad taką rozbudowaną stroną internetową i zarządzać poprzez specjalny panel administracyjny całą zawartością strony. Dzięki temu nie każdy, kto publikuje nowe wpisy, musi się na tym znać pod kątem technicznym. Jednym z takich systemów jest Joomla! - CMS, który przedstawię w niniejszym artykule.

Joomla! - odmieniany jako rzeczownik rodzaju męskiego, z wykrzynikiem na końcu wyrazu, swoją nazwę zawdzięcza wykrzyknieniu “wspólnie!” z języka suahili. Joomla! jest otwartoźródłowym i wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU/GPL. Swoją przygodę z Joomla! możemy zacząć w każdej chwili. Zacznijmy więc teraz!

1 Przygotowanie środowiska do lokalnej instalacji Joomla

Joomla! można zainstalować na serwerze lokalnym bądź zdalnym.

W przypadku serwera lokalnego, możemy wykorzystać własny komputer i z pomocą oprogramowania serwerowego stworzyć odpowiednie środowisko dla Joomla!

  1. Pobierzmy i zainstalujmy XAMPP-a, najlepiej w C:\xampp. Poniższy opis będzie dotyczył systemu Windows, ale analogicznie można postąpić również na dystrybucjach Linuksa bądź systemie OS X.
  2. Włączmy panel kontrolny XAMPP (poprzez wyszukanie XAMPP w oknie Start Windowsa bądź otwarcie C:\xampp\xampp-control.exe). Wystartujmy moduł Apache i MySQL:

  3. Stwórzmy bazę danych (miejsce, gdzie będzie przechowywana treść strony). W tym celu w przeglądarce otwórzmy adres localhost/phpmyadmin. W razie konieczności zalogowania podajmy nazwę użytkownika: root, pozostawiając puste pole na hasło. Teraz stwórzmy bazę danych, do której trafi nasza treść. Sugeruję nazwać ją mojprojekt:

  4. Teraz przejdźmy do lokalizacji, gdzie zainstalowany jest XAMPP, a następnie otwórzmy folder htdocs i stwórzmy tam folder naszego projektu (np. mojprojekt). Wypakujmy tam paczkę z najnowszym Joomla! Najczęściej znajdzie się więc ona w C:\xampp\htdocs\mojprojekt.
  5. Wpiszmy w przeglądarce internetowej (i lepiej innej niż Internet Explorer!, o czym jakiś czas temu pisał Paweł) adres localhost/mojprojekt, gdzie mojprojekt jest nazwą folderu stworzonego w htdocs, do którego został wypakowany Joomla!
  6. Brawo, jesteśmy gotowi do instalacji Joomla!

2 Instalacja Joomla!

Uzupełnianie kolejnych pól instalatora nie powinno sprawić problemu. W kroku drugim:

  • jako dane użytkownika podajmy znaną nam z phpMyAdmin nazwę root,
  • hasło pozostawmy puste,
  • a nazwa bazy danych jest nazwą podaną w punkcie drugim poprzedniego kroku (sugerowałem wpisać mojprojekt).

Ostatnim krokiem jest usunięcie katalogu instalacyjnego i przejście do zaplecza:

W razie jakichkolwiek problemów z instalacją Joomla! zobacz, jak robi to Mateusz w filmie na końcu artykułu.

Możliwość instalacji Joomla! oferują również bezpośrednio dostawcy wielu hostingów, zarówno bezpłatnych (wystarczających do zapoznania się z tym CMS-em), jak i płatnych, na których może być umieszczona nasza końcowa strona internetowa. Przed wybraniem hostingu warto sprawdzić, czy jest dostępna opcja preinstalowania Joomla! Jeśli nie ma - nic straconego. Możemy zainstalować Joomla! ręcznie (pod warunkiem spełnienia niezbyt wygórowanych wymagań technicznych Joomla!), podobnie jak instalowaliśmy go na serwerze lokalnym.

3 Instalacja języka do Joomla!

Podczas logowania na zaplecze należy podać dane, jakie wpisaliśmy podczas instalacji:

Teraz możemy zainstalować polski pakiet językowy. Można go znaleźć tutaj. Po pobraniu przechodzimy w zapleczu do okna instalacji rozszerzeń:

Metodą przeciągnij i upuść (bądź poprzez wybranie lokalizacji paczki) instalujemy pakiet językowy. Co ważne, pakietu tego nie rozpakowujemy, instalujemy plik ZIP!

Teraz przechodzimy do Extensions -> Languages:

I tam wybieramy język polski (1) i oznaczamy go jako domyślny (2 - przycisk Default):

Teraz na zakładce “Content Languanges” włączamy publikację języka polskiego:

Możliwe również, że konieczne okaże się ustawienie języka polskiego dla konkretnego użytkownika. Znajdźmy więc użytkownika:

I w polu “Backand language” wybierzmy “Polish”:

Oczywiście języki można instalować również na wiele innych sposobów, również podczas instalacji. Tak, jak wszystko w Joomla! można zrobić na wiele różnych sposobów.

Po wykonaniu tego kroku możemy nareszcie zacząć poznawać Joomla! O tym z pewnością powstanie w przyszłości osobny artykuł, na razie zachęcamy do samodzielnego zgłębianie tego CMS-u.

4 Czy Rekiny używają Joomla!?

Joomla! jest bezpiecznym, stale rozwijanym, niezwykle rozbudowanym (i rozszerzalnym!) systemem zarządzania treścią. Joomla! zadowala zarówno profesjonalistów, jak i osoby niemające żadnej wiedzy z zakresu tworzenia stron. Te cechy Joomla! powodują, że jest on najczęściej wykorzystywanym przez Rekiny systemem zarządzania treścią. Lata doświadczenia w pracy na systemie Joomla! pozwoliły nam na stworzenie własnych rozwiązań przeznaczonych dla Joomla (tj. autorskich komponentów, modułów i dodatków), dzięki którym nie tylko my, ale też nasi klienci mogą w łatwy i szybki sposób dokonać zmiany prostych treści na stronie.

Dodatkowo zatrudniamy programistów specjalizujących się właśnie w tym systemie, a od lat jesteśmy członkami polskiej społeczności Joomla! Bo Joomla!, to znaczy wspólnie!

Mateusz z prelekcją podczas Joomla Day 2015

Krzysztof Kukła
Krzysztof Kukła

Subskrybuj na YT

Kalendarz wpisów

« Kwiecień 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

image

Poczuj się jak Rekin w wodzie!

Efektywność to najważniejszy parametr cechujący skuteczne działania w Internecie. Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl wie jak osiągnąć wysoką efektywność w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu.

Ponad 100 zadowolonych Klientów, ponad 300 przeszkolonych osób, a nam ciągle mało. Już więcej niż 9 lat spędzili użytkownicy na wykonanych przez agencję interaktywną Wrocław stronach internetowych. Dzięki temu o Twoim Kliencie wiemy wszystko, a nawet i więcej. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć w jeden z przycisków poniżej.

 

Konfigurator Kontakt

Rekiny Mobile Menu