Zjedź na dół
Agencja marketingowa

Ocean pomysłów?

Wiemy jak przekuć
je na sukces w Internecie!

 

Sprawdź nas

środa, 01 lutego 2017 09:20
(Nie)bezpieczna strona internetowa - o zmianach HTTPS

HTTPS i SSL - bezpieczeństwo strony www

Na pewno każdy z Was słyszał już o protokole HTTPS w kontekście takich słów jak: protokół szyfrowany, bezpieczeństwo, wpływ na pozycjonowanie. Ostatnio pojawiła się informacja w narzędziu dla webmasterów o ważnej aktualizacji w przeglądarce Chrome, która będzie oznaczać strony bez protokołu HTTPS jako niebezpieczne. Szykują się zmiany, które mogą doprowadzić do spadku ruchu bądź widoczności dla niektórych stron. Dowiedz się więcej na ten temat.

1 Co to jest HTTPS?

Hypertext Transfer Protocol Secure to szyfrowana wersja protokołu HTTP. Zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa, ponieważ używa certyfikatu SSL do przenoszenia danych czy informacji. HTTPS działa domyślnie na porcie nr 443 w protokole TLS, który ma trzy główne warstwy zabezpieczeń: szyfrowanie, integralność danych i uwierzytelnianie. Google zachęca do stosowania protokołu HTTPS w celu ochrony połączenia pomiędzy komputerem użytkownika a witryną, bez względu na zawarte w niej treści.

Adres URL z HTTPS

2 Aktualizacja Chrome 56

Najnowsza aktualizacja nr 56 przeglądarki Chrome wprowadza istotną zmianę - strony internetowe, które zawierają formularze do wprowadzania haseł lub numerów kart kredytowych, będą oznaczane jako niebezpieczne, jeśli nie będą posiadały protokołu HTTPS. Twoja strona internetowa posiada gdziekolwiek logowanie lub podanie hasła? Niedługo może zacząć wyświetlać się dla niej ostrzeżenie o niezabezpieczonych danych.

Bezpieczna strona będzie oznaczona zieloną kłódeczką przy adresie URL, niebezpieczna będzie miała biały wykrzyknik w czerwonym trójkącie przy adresie. Więcej o sprawdzeniu czy dana strona jest bezpieczna na https://support.google.com/chrome/answer/95617.

Komunikat Search Console

Źródło: https://lukaszt.pl/aktualizacja-chrome-niebawem-zmniejszy-sprzedaz-sklepow-bez-https/

3 Czy HTTPS ma wpływ na pozycjonowanie strony?

W sierpniu 2014 roku Google ogłosiło na blogu (szczegóły), że jednym z czynników rankingowych, które mają wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, jest protokół https. Na obecną chwilę jest to czynnik o małej mocy, mający wpływ na 1% globalnych zapytań. Niewykluczone, że w przyszłości jego rola może wzrosnąć.

Adres URL bez HTTPS

4 Wnioski - strona z HTTPS czy bez?

Pomimo zaleceń Google wcale nie musimy korzystać z tego protokołu. Co w takim razie może stać się w najbliższych miesiącach? Coraz więcej stron internetowych będzie oznaczanych jako "bezpieczne". W pierwszej kolejności na HTTPS zaczną przechodzić sklepy internetowe, ponieważ to w nie najmocniej może uderzyć brak protokołu. Użytkownik na stronie będzie widział przy adresie niepokojące oznaczenie w kolorze czerwonym, które będzie odstraszało potencjalnych klientów. Z drugiej strony brak protokołu HTTPS wpłynie na pozycję strony. Początkowo może być to niezauważalne, ale jestem zdania, że z czasem będzie rosła rola tego czynnika rankingowego. Na pewno dobrze byłoby mieć go po swojej stronie w niekończącej się wojnie między SEO a algorytmem wyszukiwarki.

Tymoteusz Krawczyk
Tymoteusz Krawczyk

Subskrybuj na YT

Kalendarz wpisów

« Wrzesień 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

image

Poczuj się jak Rekin w wodzie!

Efektywność to najważniejszy parametr cechujący skuteczne działania w Internecie. Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl wie jak osiągnąć wysoką efektywność w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu.

Ponad 100 zadowolonych Klientów, ponad 300 przeszkolonych osób, a nam ciągle mało. Już więcej niż 9 lat spędzili użytkownicy na wykonanych przez agencję interaktywną Wrocław stronach internetowych. Dzięki temu o Twoim Kliencie wiemy wszystko, a nawet i więcej. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć w jeden z przycisków poniżej.

 

Konfigurator Kontakt

Rekiny Mobile Menu