Zjedź na dół
Agencja marketingowa

Ocean pomysłów?

Wiemy jak przekuć
je na sukces w Internecie!

 

Sprawdź nas

piątek, 03 sierpnia 2018 09:41
Skazani na Bootstrapa? Poznaj Materialize CSS!

Skazani na Bootstrapa? Poznaj Materialize CSS!

Przed rozpoczęciem pracy nad nowym projektem zawsze przychodzi moment, kiedy zastanawiasz się, jakich technologii i pomocy użyjesz. Jest nad czym rozmyślać, bo wybrać musisz między innymi edytor, oprogramowanie serwerowe czy frameworki. I tutaj zaczynają się schody, bo po godzinach spędzonych nad wyborem frameworka PHP, po kolejnych dniach poświęconych frameworkom JS, możesz bez zastanowienia wybrać najpopularniejszy framework CSS - Bootstrap. Będzie to z pewnością dobra decyzja, ale czy najlepsza? Weźmy pod lupę jedną z wielu alternatyw dla wymienionego Bootstrapa - Materialize CSS - i zobaczmy, co je łączy, a czym się różnią, i kiedy warto z nich skorzystać.

1 O projektach

Oba frameworki dostępne są na licencji MIT, co daje praktycznie nieograniczone możliwości ich wykorzystania, również do zastosowań komercyjnych.

Za stworzenie Bootstrapa odpowiada Twitter, a pierwsza jego wersja ukazała się w roku 2011. Początkowo (do wersji 3. włącznie) Bootstrap korzystał z Lessa jako preprocesora CSS, a od wersji 4. (najnowszej) - z Sassa.

Materialize jest projektem młodszym (w licencji widnieje rok 2014), a jego autorami jest czwórka studentów z Carnegie Mellon University (USA). Framework ten korzysta z Sassa i - tak jak w przypadku Bootstrapa - deweloperzy mogą wykorzystywać pliki źródłowe (.scss), by zwiększyć jego możliwości. Najnowsza wersja Materialize’a jest oznaczona jako 1.0.0-rc (kandydat do wydania), stąd można wnioskować, że jest on nieco mniej dojrzały niż Bootstrap.

Oba projekty są aktywnie rozwijane. W chwili pisania tego artykułu w repozytoriach obu frameworków na Githubie znajdowały się zmiany mające mniej niż 2 tygodnie. Ponadto zarówno Materialize, jak i Bootstrap można umieścić na stronie ładując je bezpośrednio z zewnętrznych serwerów (CDN), można je także pobrać przy pomocy popularnych menedżerów pakietów, jak na przykład npm.

Podstawowym założeniem Materialize CSS jest zaimplementowanie w jak największym stopniu Material Designu, czyli - tłumacząc dosłownie z angielskiego - języka designu zaproponowanego przez Google. Na jego oficjalnej stronie znajdziemy setki zakładek, w których podane są zalecane wymiary, barwy, animacje, kroje pisma i ogólny sposób działania aplikacji. Zastosowanie się do tych dobrych rad wujka Google’a może być bardzo czasochłonne. Dlatego, jeśli chcemy wykorzystywać na swojej stronie Material Design, Materialize jest bardzo rozsądnym pomysłem. Z drugiej strony, warto rozważyć, czy chcemy, by nasza strona była materiałowa - ale to temat na zupełnie inny artykuł.

Screen z oficjalnej strony prezentującej Material Design

Strona główna projektu Material Design. Oczywiście zgodna z Material Design ;)

2 Siatka (grid)

Struktura siatek obu frameworków jest zbliżona. Strona jest zbudowana z kontenerów, które mają ograniczoną szerokość (klasa container), bądź rozciągają się od lewej do prawej krawędzi (container-fluid). Kontenery zawierają wiersze (row), a one z kolei - kolumny. W jednym wierszu może być ich 12.

Szerokość kontenerów w Bootstrapie jest stała dla poszczególnych przedziałów szerokości ekranu:

Szerokość ekranu <576px ≥576px ≥768px ≥992px ≥1200px
Maksymalna szerokość kontenera Brak (auto) 540px 720px 960px 1140px
Przedrostek klasy .col- .col-sm- .col-md- .col-lg- .col-xl-

Skrócona i spolszczona wersja tabelki ze strony getbootstrap.com.


W Materialize’ie szerokość kontenera jest procentem szerokości ekranu, a wartość ta również ulega zmianie. Takie rozwiązanie wydaje się odrobinę bardziej uciążliwe (nie można przewidzieć, jaką szerokość zajmie treść) - za to zmusza do wybitnie responsywnego projektowania strony.

Szerokość ekranu <= 600px > 600px > 992px > 1200px
Przedrostek klasy .s .m .l .xl
Szerokość kontenera 90% 85% 70% 70%

Siatka w Materialize CSS - materializecss.com.


Odrobinę różni się również zapis szerokości kolumn. Materialize pozwala uniknąć powtarzania słowa col, co być może odrobinę upiększa kod, jednak nie można oczekiwać przez to wielkiej jego optymalizacji:

<div class="col-12 col-sm-6 col-md-4 col-lg-3 col-xl-2">Lorem ipsum dolor sit amet.</div>

Kolumna w Bootstrapie.

<div class="col s12 m6 l4 xl3">Lorem ipsum dolor sit amet.</div>

Kolumna w Materialize.


Kolumny można przesuwać przy pomocy klasy offset. Możemy również zmieniać ich kolejność - jest to o wiele wygodniejsze w Bootstrapie, gdzie przy pomocy klasy order- ustawiamy ich właściwość CSS - order. Materialize wymaga pchnięcia i pociągnięcia kolumn, co jest rozwiązaniem znanym z Bootstrapa 3.

Wiersze Materielize’a mają właściwość display ustawioną jako block, co odróżnia go od Bootstrapa wykorzystującego tzw. flexbox.

3 Kolory

Materialize pozwala na przypisanie elementowi klasy nadającej jego tłu lub tekstowi jedną z barw podstawowych z palet kolorów Material design. Dzięki zastosowaniu klas darken- i lighten- można uzyskać dowolną barwę z wymienionych palet.

<div class="row">
  <div class="col s2 teal lighten-4">teal lighten-4</div>
  <div class="col s2 teal lighten-1">teal lighten-1</div>
  <div class="col s2 white-text teal">teal</div>
  <div class="col s2 white-text teal darken-1">teal darken-1</div>
  <div class="col s2 white-text teal darken-2">teal darken-2</div>
  <div class="col s2 white-text teal darken-4">teal darken-4</div>
</div>
<div class="row">
  <div class="col s2 purple lighten-2">purple lighten-2</div>
  <div class="col s2 purple lighten-1">purple lighten-1</div>
  <div class="col s2 white-text purple">purple</div>
  <div class="col s2 white-text purple darken-1">purple darken-1</div>
  <div class="col s2 white-text purple darken-3">purple darken-3</div>
  <div class="col s2 white-text purple darken-4">purple darken-4</div>
</div>
Kolumny pokolorowane dzięki Materialize

Klasy nadające kolory tła i tekstu w Materialize. Wystarczy przypisać klasę o nazwie koloru z palety Material Design i ewentualnię klasę rozjaśniającą / ściemniającą.


Bootstrap zaś dostarcza domyślnie ostylowane klasy związane z funkcją danego elementu (np. warning, info, danger). Możemy skorzystać z domyślnych stylów, bądź je nadpisać - najlepiej przy pomocy zmiennych Sassa.

<div class="p-3 mb-2 bg-primary text-white">.bg-primary</div>
<div class="p-3 mb-2 bg-secondary text-white">.bg-secondary</div>
<div class="p-3 mb-2 bg-success text-white">.bg-success</div>
<div class="p-3 mb-2 bg-danger text-white">.bg-danger</div>
<div class="p-3 mb-2 bg-warning text-dark">.bg-warning</div>
<div class="p-3 mb-2 bg-info text-white">.bg-info</div>
<div class="p-3 mb-2 bg-light text-dark">.bg-light</div>
<div class="p-3 mb-2 bg-dark text-white">.bg-dark</div>
Klasy nadające barwy w Bootstrapie

Klasy nadające barwy w Bootstrapie. Przykład ze strony projektu


4 Domyślnie ostylowane elementy strony

Oba frameworki niosą ze sobą wstępnie ostylowane przyciski, linki, menu i inne elementy. W tej kategorii wydaje się, że wygrywa Materialize, w którym dopisanie kilku linijek kodu umożliwia stworzenie w pełni responsywnego, idealnie animującego się bocznego panelu nawigacyjnego:

Przykładowy panel nawigacyjny - więcej szczegółów na stronie materialize.css.


Również, aby zastosować okrągłe, pulsujące przyciski, wystarczy przypisać łączu dwie klasy:

<a class="btn-floating pulse"><i class="material-icons">menu</i></a>

5 Zmienne

W obu frameworkach mamy możliwość nadpisania części domyślnych wartości jeszcze przed skompilowaniem plików Sass. Bootstrap umożliwia nadpisania o wiele większej liczby zmiennych niż Materialize, ale trudno ocenić, czy stanowi to jakikolwiek minus Materialize’a. W obu można np. zmienić domyślne odstępy, kolory czy breakpointy do media queries:

$small-screen-up: 601px !default;
$medium-screen-up: 993px !default;
$large-screen-up: 1201px !default;

Fragment pliku _variables.scss Materialize'a. Podobne zapisy znajdują się również w źródłach Bootstrapa. Można je nadpisywać we własnych plikach projektu.


Podsumowanie

Dla hasła Materialize wyszukiwarka Google znajduje ponad 7 milionów wyników, zaś dla Twitter Bootstrap - aż 60 milionów. Ten i inne fakty sugerują, że Materialize ma mniejszą liczbę użytkowników, więc teoretycznie znalezienie pomocy może być trudniejsze. Mimo to Stackoverflow pęka w szwach od wątków dotyczących również tego pierwszego. Także na stronach oferujących kursy video można znaleźć wiele dotyczących Materialize. Dlatego, o ile decyzja o użyciu frameworka CSS nie wiąże się z bardzo dużym ryzykiem (na przykład, gdy Twoja firma przygotowuje szablon bazowy dla wszystkich projektów), można postawić na nieco mniej popularny Materialize i zapoznać się z jego możliwościami.

Ja polecam Materialize przede wszystkim do małych, responsywnych stron, w których przy bardzo niewielkim nakładzie pracy możemy uzyskać zaskakująco dobre efekty. Jeśli jednak planujemy stronę z osobliwym layoutem i perspektywami wieloletniej pracy nad nią, skłaniałbym się ku Bootstrapowi.

Krzysztof Kukła
Krzysztof Kukła

Subskrybuj na YT

Kalendarz wpisów

« Kwiecień 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

image

Poczuj się jak Rekin w wodzie!

Efektywność to najważniejszy parametr cechujący skuteczne działania w Internecie. Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl wie jak osiągnąć wysoką efektywność w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu.

Ponad 100 zadowolonych Klientów, ponad 300 przeszkolonych osób, a nam ciągle mało. Już więcej niż 9 lat spędzili użytkownicy na wykonanych przez agencję interaktywną Wrocław stronach internetowych. Dzięki temu o Twoim Kliencie wiemy wszystko, a nawet i więcej. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć w jeden z przycisków poniżej.

 

Konfigurator Kontakt

Rekiny Mobile Menu