Internet Explorer - nIEbezpieczna przeglądarka

Przeglądarka Internet Explorer swoje najlepsze lata ma już za sobą. Ba! Jego wydawca, firma Microsoft już prawie cztery lata temu pozbyła się marki IE na rzecz Edge i, mimo że z każdym rokiem użytkowników archaicznej przeglądarki ubywa, nadal w Polsce korzysta z niej blisko 2% użytkowników. W czym tkwi problem?

Każdy wydawca oprogramowania stosuje w swoich działaniach pojęcie cyklu życia. Wiąże się ono z działaniami, które następują po udostępnieniu produktu użytkownikom. Kilka lat temu gigant z Redmond ogłosił zakończenie wsparcia dla systemu operacyjnego Windows XP. Korzystanie z tego systemu od 15 lipca 2015 stanowi ogromne zagrożenie związane z bezpieczeństwem użytkownika. Ten sam los czeka przeglądarkę Internet Explorer, którego zakończenie wsparcia zostało już zapowiedziane, a proces porzucania oprogramowania już się rozpoczął - częściowe wsparcie otrzymuje już tylko wersja 11 przeglądarki.

Sprawdź wersję swojej przeglądarki!

Niestety nadal duża część społeczeństwa bagatelizuje istotę aktualizacji oprogramowania. Z pewnością wynika to z faktu, że nie rozumieją powodu, dla którego należy, tak często trzeba instalować nowe wersje przeglądarki, programu, czy systemu operacyjnego.

Obok nowych funkcji, zmian graficznych interfejsu, najważniejsze zmiany, jakie zachodzą w oprogramowaniu to łatki bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest naprawianie luk bezpieczeństwa, które stanowią zagrożenie wycieku danych czy nawet w niektórych przypadkach kradzieży naszych haseł i kont bankowych. Z tego też powodu przeprowadzanie aktualizacji jest rzeczą niezbędną, aby utrudnić hakerom uzyskanie dostępu do naszego urządzenia.

Jeżeli to czytasz, sprawdź koniecznie wersję swojej przeglądarki. Informacje o tym, jak to zrobić dla swojej przeglądarki można łatwo znaleźć w internecie.

IE, czyli zagrożenie

Według statystyk najpopularniejszą przeglądarką na komputery i laptopy jest w Polsce Google Chrome. Stanowi znaczną większość. Zwrócić trzeba uwagę na 6. gracza na rynku - przeglądarkę Internet Explorer.

Google Chrome, Mozilla Firefox i ich udział na rynku

Źródło: StatCounter Global Stats - Browser Market Share

W marcu 2019 roku na blogu wydawcy, firmy Microsoft, pojawił się ważny głos w dyskusji nad wsparciem dogorywającej przeglądarki. Chris Jackson we wpisie pod tytułem Groźby używania Internet Explorera jako domyślnej przeglądarki odradza z dalszego korzystania z Internet Explorera ze względu na utrudnienia we wsparciu nowych standardów sieciowych oraz faktu, że coraz więcej programistów nie testuje poprawnego działania swojej strony czy aplikacji na omawianej przeglądarce.

Jeżeli należysz do tej części polskich internautów, którzy nadal korzystają z przeglądarki Internet Explorer, mamy dla ciebie ciekawe alternatywy!

Nowoczesne przeglądarki

Google Chrome

Google Chrome

Google Chrome zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji pod kątem udziału w runku. Duży wpływ ma na to synchronizacja z mobilną wersją tej przeglądarki, która zainstalowana jest w większości telefonów z systemem Android. Oprócz tego liczba dostępnych rozszerzeń do przeglądarki jest wręcz olbrzymia. Każdy jest w stanie zleźć coś dla siebie i dostosować przeglądanie sieci do swoich potrzeb.

Warto nadmienić, że przeglądarka ta słabiej radzi sobie na starszych komputerach z powodu dużego zużycia pamięci RAM.

Opera

Opera

Solidną alternatywą dla Google Chrome jest działająca na tym samym silniku przeglądarka Opera. Posiada ona wiele wbudowanych funkcji takich jak blokowanie reklam, integracja z komunikatorami, tryb oszczędzania baterii czy usługę VPN, czyli w bardzo dużym uproszczeniu ukrycie swojego adresu IP. Istnieje też wersja mobilna przeglądarki, która wspiera synchronizację oraz możliwość łatwego wysyłania plików pomiędzy urządzeniami.

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox

Najsilniejszą konkurencją Chrome jest Mozilla Firefox. Podobnie jak konkurenci posiada dużą bazę rozszerzeń, mobilną wersję oraz tak, jak Opera - wbudowane blokowanie reklam. Ponadto ognisty lis umożliwia łatwe dostosowanie paska narzędzi oraz innych elementów interfejsu.

Ze względu na inne podejście programistyczne, przeglądarka ta lepiej radzi sobie na słabszych komputerach.

Podsumowanie

Rynek przeglądarek jest o wiele większy, niż mogłoby się wydawać. Najważniejsze, żeby wybierać spośród wspieranych przez twórców alternatywnych narzędzi korzystania z sieci

Zagrożeń czyhających w internecie jest coraz więcej, dlatego należy pamiętać o aktualizowaniu swojego oprogramowania i sterowników. Jeśli znasz kogoś, kto nadal korzysta z klasycznego Internet Explorera, podziel się z nim niniejszym wpisem i wyjaśnij, jak bardzo naraża się na utratę swoich cennych danych.

keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up