Google Ads - jak działa i jakie daje możliwości reklama w Google?

Google codziennie odwiedza mnóstwo użytkowników — jest to w końcu najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie. To daje Ci ogromny potencjał reklamowy i szansę na dotarcie do swojej grupy docelowej. Google Ads to o tyle świetne rozwiązanie, że pozwala na wyświetlanie Twoich kampanii w wynikach wyszukiwania, na konkretne zapytania. Dzięki temu zyskujesz możliwość na dotarcie konkretnie do tych osób, które są realnie zainteresowane usługami oferowanymi przez Twoją firmę.

1. Korzyści z korzystania z Google Ads w Twojej firmie

Obecnie konkurencyjność praktycznie w każdej branży jest ogromna, dlatego trzeba sięgać po odpowiednie narzędzia, które pozwolą Ci się wyróżnić. Google Ads jest zdecydowanie jednym z nich. Nie pozwól na to, aby zmarnować jego potencjał! Zastanawiasz się, jakie są główne korzyści korzystania z niego? Przychodzimy z pomocą!

Po pierwsze, zwiększenie widoczności. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, narzędzie to daje możliwość dotrzeć do ogromnej liczby użytkowników, poszukujących konkretnych wyników wyszukiwania. Poprzez wyświetlanie Twojej reklamy na samej górze, masz większą szansę na zainteresowanie niszy, do której komunikujesz. Co więcej, taka pozycja daje wrażenie, że jesteś specjalistą w danej branży — bo przecież wyświetlasz się tak wysoko!

Po drugie, Google Ads pozwala Ci na niezwykle precyzyjne ustawienie reklam pod konkretnych użytkowników. W praktyce oznacza to, że masz do dyspozycji wiele czynników i decydujesz, czy chcesz docierać do osób w konkretnym wieku, płci, zainteresowaniach, czy nawet do tych, którzy wcześniej nawiązali jakąś interakcję z Twoją stroną. Podsumowując, pojawiasz się w odpowiednim miejscu i czasie, a to droga do sukcesu.

Po trzecie, zaletą kampanii Google Ads są bez wątpienia szybkie efekty i możliwość stałego ich monitorowania. To zdecydowana przewaga tego narzędzia w porównaniu do klasycznych środków reklamy, ponieważ proces ich wdrożenia i przygotowania jest zdecydowanie dłuższy i bardziej monotonny. Po ustawieniu wszystkich niezbędnych elementów Twoja kampania wyświetla się momentalnie. Co więcej, bezustannie możesz (i powinieneś!) monitorować jej efekty, ponieważ to pozwoli na odpowiednią optymalizację i wyciągnięcie wniosków. Jeśli widzisz, że Twoja reklama wyświetla się na frazę niezwiązaną z Twoimi usługami, w każdym momencie możesz ją wykluczyć, aby zapobiec przepalaniu budżetu. Odpowiednio zbudowana kampania, dopasowana do grupy docelowej ma spore szanse na sukces i może przynieść naprawdę dobre wyniki finansowe.

Po czwarte, bez wątpienia zaletą Google Ads są różnorodne formaty reklamowe, jakie mamy do wyboru. Google wyświetla nasze kampanie nie tylko w wynikach wyszukiwania, ale także na stronach swoich partnerów, dzięki czemu docierają one do jeszcze większej liczby osób. Warto tutaj podkreślić, że to, jakich formatów możemy użyć, jest zależne od rodzaju kampanii. Przykładowo, w wynikach wyszukiwania dostępne są reklamy tekstowe — ich główną zaletą jest to, że posiadają swoje rozszerzenia. Warto ich użyć, aby przekazać dodatkowe informacje o firmie. Na stronach partnerów Google zazwyczaj wyświetlane są te graficzne lub wideo. W zakładce “zakupy” z kolei możesz stworzyć reklamę produktową, ukazującą się użytkownikom, których intencją jest zakup. Wiele osób decyduje się na te elastyczne, gdyż automatycznie dopasowują się one do przestrzeni. Generują się one z przesłanych przez Ciebie zasobów. Jak więc widzisz, Google Ads to niezwykle wiele możliwości. Poniżej dokładniej omówimy dostępne formaty, wskazując na ich zalety.

Reklamy tekstowe

Wyświetlane na samej górze lub na dole w wynikach wyszukiwania i w sieci partnerskiej Google. Posiadają dopisek “reklama”, aby poinformować użytkownika o tym, że treść jest sponsorowana. Posiadają rozszerzenia, dzięki którym możesz przekazać większą ilość informacji. Wyświetlają się na konkretne zapytania.

Reklamy elastyczne

Automatycznie dopasują się do przestrzeni, w której mają zostać wyświetlone. Musisz tutaj przesłać odpowiednie zasoby, uzupełnić nagłówki i treść, a system zrobi z tego kombinację. Pamiętaj, żeby pisać tak, by wszystkie elementy do siebie pasowały.

Reklamy display

Wyświetlane są na stronach partnerskich Google w celu zbudowania świadomości istnienia Twojej marki w głowach użytkowników. Często są interaktywne, co czyni je nieco bardziej atrakcyjnymi dla odbiorcy — mogą zawierać animację, film lub zdjęcie. Tego typu reklamy wyświetlają się na takich portalach jak np. YT lub Gmail.

Reklamy aplikacji

Reklamują konkretną aplikację, zachęcając do jej pobrania. Ten format sprawdza się szczególnie w przypadku gier na telefon itp.

Warto wspomnieć o tym, że narzędzie umożliwia nam także remarketing, czyli ponowne dotarcie do osób, które dokonały konwersji lub weszły w interakcję z naszą stroną. Przykładowo, możesz przypomnieć użytkownikowi, który porzucił koszyk, o produktach, jakie się w nim znajdują, dając mu małą zniżkę. Na liście remarketingowej może być również zapisana osoba, która nie dokonała żadnego działania w witrynie — reklamy podążają za nią na inne platformy. Przypominanie odbiorcy o swoich produktach może ostatecznie doprowadzić do zakupu, szczególnie, jeśli wiąże się to z dodatkowymi korzyściami dla niego, jak np. rabaty.

Jak więc widzisz, Google Ads to niemal nieskończone możliwości promocji, w oparciu o mnóstwo przydatnych czynników. Istotne jest dokładne scharakteryzowanie swojej grupy docelowej i zrozumienie jej potrzeb. Pamiętaj, że jeśli nieumiejętnie i przypadkowo ustawisz swoją reklamę, istnieje zagrożenie przepalenia budżetu, z którym musisz się liczyć. Zadbaj o to, aby najpierw zgromadzić niezbędną wiedzę, a dopiero później działać.

2. Jak działa Google Ads?

Zacznijmy od początku, czyli czym jest Google Ads? Google Ads to największy system umożliwiający tworzenie, zarządzanie oraz analizowanie kampaniami reklamowymi w sieci, bazujący na usługach Google. Google Ads umożliwia tworzenie reklam tekstowych, graficznych, wideo oraz dynamicznych w dowolnych konfiguracjach a wyświetlane one mogą być nie tylko w wynikach wyszukiwania, ale również w sieci reklamowej, którą tworzą miliony stron działających w ramach Google Adsense czy aplikacjach mobilnych.

Działanie reklam stworzonych z Google Ads jest nastawione na optymalizację kosztów i maksymalizację efektywności, ponieważ nie płacimy za samo wyświetlanie reklam, lecz dopiero wtedy, gdy użytkownik ją kliknie.

Tworzenie skutecznych kampanii w Google Ads jest wymagające i nieco skomplikowane, jednak jeśli zrozumiemy cały proces, będzie nam znacznie łatwiej. W dalszej części postaramy się opisać, w jaki sposób to przebiega.

Działania w Google Ads

2.1 Słowa kluczowe w Google Ads - jak je wybierać?

Słowa kluczowe (“keywords”) to dokładne wyrazy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarce. Jedną z najistotniejszych kwestii podczas dostosowywania naszej kampanii reklamowej jest odpowiednie i rzetelne ustalenie słów kluczowych, po których wpisaniu użytkownicy odnajdą naszą reklamę. Jak to zrobić prawidłowo?

 • Wybierz słowa kluczowe jak najbardziej związane z Twoją marką, produktami lub usługami. Np. “buty”.
 • Stwórz wiele konfiguracji, składających się z 2-3 wyrazów. Np. “buty sportowe”, “buty do tańca”, “buty na siłownię”.
 • Powiąż ze sobą słowa kluczowe aby użytkownicy szukający produktu, który oferujesz, lecz wpisujący go innymi słowami również do Ciebie dotarli. Np. jeżeli sprzedajesz sportowe buty, dodaj frazy takie jak np.: “Obuwie dla biegaczy”
 • Dopasuj słowa kluczowe do użytkowników. Warto najpierw przeanalizować frazy, jakie wyszukują Twoi klienci, aby w podobny sposób skonstruować słowa kluczowe.
 • Jeżeli Twoja marka jest rozpoznawalna w sieci, stwórz również słowa kluczowe dotyczące marki. Np. jeśli Twoja marka nazywa się “Świat Obuwia”, to dodaj frazę: “Świat Obuwia buty sportowe”.
Słowa kluczowe

2.2 Rodzaje dopasowań słów kluczowych

Rodzaje dopasowań słów kluczowych definiują, w jakim stopniu wprowadzone przez nas frazy mają odpowiadać tym wpisywanym przez wyszukujących, aby nasza reklama mogła mieć szansę na wyświetlenie.

Obecnie wyróżniamy 3 rodzaje dopasowania słów kluczowych:

 • Dopasowanie przybliżone
 • W przypadku dopasowania przybliżonego Twoje reklamy mogą się pojawiać w wynikach wyszukiwań, które są “luźno powiązane” ze słowami kluczowymi.

  Ta forma dopasowania jest skuteczna, jeśli chcemy przyciągnąć uwagę jak największej ilości użytkowników. Dodatkowym plusem jest w tym przypadku mniejsza konieczność jak najdokładniejszego sprecyzowania naszych słów kluczowych.

  Składnią używaną w dopasowaniu przybliżonym jest standardowe wpisanie słowa kluczowego, np. obuwie sportowe.

 • Dopasowanie do wyrażenia
 • W tym przypadku dopasowania, reklamy wyświetlane będą w odpowiedzi na wyszukiwania zawierające frazy o takim samym znaczeniu, co nasze słowa kluczowe. Jest to najbardziej “wypośrodkowana” opcja jeśli chodzi zarówno o zasięgi, jak i o poziom szczegółowości słów kluczowych.

  Składnią używaną w dopasowaniu do wyrażenia jest umieszczenie fraz kluczowych w cudzysłowie, np. “obuwie sportowe”.

 • Dopasowanie ścisłe
 • Przy użyciu dopasowania ścisłego nasze reklamy będą wyświetlały się w wynikach wyszukiwania o takim samym znaczeniu lub bezpośrednio powiązanym z naszym słowem kluczowym.

  Składnią używaną w dopasowaniu ścisłym jest umieszczenie słowa kluczowego w nawiasach kwadratowych, np. [obuwie sportowe].

Frazy wykluczeniowe

2.3 Frazy wykluczające

Frazy wykluczające działają odwrotnie do słów kluczowych. Dodanie ich powoduje, że wyszukiwania posiadające wskazaną frazę automatycznie wykluczają naszą reklamę z możliwości wyświetlenia. Np. jeżeli sprzedajesz obuwie sportowe, a nie masz w swojej ofercie butów marki New Balance, warto dodać frazę wykluczającą “New Balance”

Kampanie, grupy reklam i reklamy

2.4 Kampanie, grupy reklam i reklamy

Wybór odpowiedniego rodzaju kampanii jest bardzo ważny, ponieważ to on w dużym stopniu definiuje jej skuteczność.

Wyróżniamy obecnie 7 rodzajów kampanii:

1. Kampania w sieci wyszukiwania

Polega na wyświetlaniu reklam tekstowych w wynikach wyszukiwania, jest to efektywny rodzaj kampanii, jeśli chcesz dotrzeć do użytkowników wyszukujących oferowanych przez Ciebie usług lub produktów w wyszukiwarce Google.

Warto rozważyć kampanię w sieci wyszukiwania, jeśli zależy nam na prostej konfiguracji oraz zwiększeniu sprzedaży online lub liczby zarejestrowanych użytkowników.

2. Kampania w sieci reklamowej

Umożliwia realizację Twoich celów marketingowych poprzez wyświetlanie wizualnie atrakcyjnych reklam odbiorcom, podczas korzystania z ogromnej bazy stron internetowych i aplikacji mobilnych należących do Google’a, takich jak YouTube.

Warto rozważyć kampanię w sieci reklamowej, jeśli zależy nam na korzystaniu z atrakcyjnej wizualnie formy reklamy, zwiększeniu zasięgów lub zwiększeniu rozpoznawalności marki.

Ponadto wyróżniamy 2 typy kampanii w sieci reklamowej:

 • Standardowa, w której określamy wszystkie parametry i ustawienia osobiście
 • Inteligentna, która znacznie upraszcza proces tworzenia kampanii i pomaga optymalizować kampanię pod kątem konwersji

3. Kampania wideo

Umożliwia wyświetlanie Twoich reklam wideo w popularnych portalach takich jak YouTube. Jest to świetny sposób na zwiększenie świadomości i rozpoznawalności Twojej marki.

Warto rozważyć kampanię wideo, jeśli zależy nam na dotarciu do nowych klientów, sprzedaży i dotarciu do potencjalnych klientów.

Ponadto wyróżniamy 6 typów kampanii wideo:
 • Zachęcenie do konwersji, umożliwiająca zwiększenie sprzedaży i liczby interakcji użytkownika dzięki reklamom wyraźnie podkreślającym Call to Action.
 • Niestandardowa kampania wideo, którą ręcznie można całkowicie dostosować do naszych potrzeb.
 • Kampanie wideo typu “zasięg”, umożliwiające maksymalizację zasięgów poprzez wykorzystanie np. bumperów reklamowych czy reklam In-Stream.
 • Out-Stream, bazująca na wyświetlaniu reklam wideo na urządzeniach mobilnych i wyświetlanych na nich stronach internetowych czy aplikacjach poza YouTube.
 • Zwiększenie zainteresowania zakupem, czyli kampania zachęcająca stricte do dokonania zakupu naszego produktu lub usługi.
 • Sekwencja reklam, czyli przedstawienie naszego produktu/usługi w formie serii reklam odtworzonych w określonej kolejności.

4. Kampania promująca aplikację

Skupia się na znalezieniu nowych użytkowników Twojej aplikacji oraz zwiększeniu ich aktywności

Warto rozważyć tę kampanię, jeśli chcemy wypromować nasz produkt cyfrowy w postaci aplikacji mobilnej lub chcemy zwiększyć zaangażowanie nowych i obecnych jej użytkowników.

Ponadto wyróżniamy 3 typy kampanii promującej aplikację:

 • Promowanie aplikacji — instalacje, która skupia się na zachęceniu odbiorców do zainstalowania naszej aplikacji
 • Zaangażowanie, koncentrująca się na zwiększeniu zaangażowania użytkowników
 • Wcześniejsza rejestracja na aplikację, która przeznaczona jest do promocji wcześniejszej rejestracji przed oficjalnym opublikowaniem aplikacji w sklepie Google.

5. Kampania lokalna

Kampania lokalna ma na celu skupienie uwagi odbiorców na nadchodzące wydarzenia lokalne oraz do sklepów stacjonarnych

Warto rozważyć kampanię wideo, jeśli zależy nam na zwiększeniu sprzedaży w sklepie stacjonarnym lub promowaniu lokalnych wydarzeń i eventów.

6. Kampania inteligentna

Jest to obecnie najłatwiejszy sposób na zautomatyzowanie kampanii marketingowych oraz wdrożenie reklam.

Warto rozważyć kampanię wideo, jeśli zależy nam na zwiększeniu sprzedaży swoich produktów/usług oraz zautomatyzowanej optymalizacji.

7. Kampania Performance Max

Umożliwia maksymalizację skuteczności reklam, bazując na określonych celach poprzez udostępnienie reklamodawcy wszelkich zasobów reklamowych Google Ads w ramach kampanii.

Warto rozważyć kampanię performance max, jeśli zależy nam na prostej konfiguracji kampanii, zautomatyzowanej optymalizacji oraz zwiększeniu wartości i liczby konwersji.

Oprócz rodzajów kampanii istnieją również grupy reklam. Dzięki nim mamy możliwość zgrupowania reklam o podobnych celach i ustalenia dla nich oraz dla ich słów kluczowych wspólnych stawek CPC. Grupy reklam pomagają również w zachowaniu organizacji i uporządkowania naszych kampanii.

Cele i typy kampanii

2.5 Stawki i budżet

Dobór odpowiednich celów oraz typu kampanii są równie istotne, co ustalenie stawek oraz budżetu kampanii. Budżetem w tym przypadku nazywamy maksymalną kwotę obciążeń w ramach konkretnej kampanii, standardowo powinien on wynosić tyle, ile jesteśmy w stanie wydać dziennie na reklamę.

Z budżetem immanentnie związane jest również pojęcie stawki CPC (Cost Per Click), czyli maksymalna stawka za kliknięcie. Jest to najwyższa kwota, jaką planujesz zapłacić za każde jednorazowe kliknięcie reklamy. Przy odpowiednim zarządzaniu stawkami mamy realny wpływ na ruch, jaki generują nasze reklamy oraz na zwrot z inwestycji. Należy dokładnie przemyśleć stawki planowane w kampanii, zbyt duże mogą generować większy ruch, lecz zwiększą przy tym Twoje wydatki. Zbyt niskie stawki z drugiej strony będą generowały mniejszą liczbę kliknięć oraz konwersji.

Jakość reklamy

2.6 Jakość reklamy

Gdy mamy już ustalone wszelkie parametry dotyczące naszej kampanii marketingowej, musimy również zadbać wizualną atrakcyjność naszych reklam. Jeśli są to reklamy graficzne, powinny być w odpowiedniej rozdzielczości oraz wysokiej jakości. Powinny również zawierać elementy graficzne zachęcające do podjęcia danej akcji. Reklamy tekstowe powinny być sformułowane w sposób przystępny i zrozumiały, a jednocześnie zachęcający do wykonania konwersji.

Nieodpowiednio zaprojektowana reklama wpływa na bardzo istotne aspekty kampanii, takie jak:

 • Możliwość wyświetlania reklamy. Nieatrakcyjna wizualnie reklama nie spełni norm jakości Google i zwyczajnie nie będzie mogła być wyświetlana.
 • Pozycja na stronie wyników wyszukiwania. Google w pierwszej kolejności wyświetla reklamy z wysokim poziomem jakości
 • Koszt kliknięcia. Reklamy z wysokim poziomem jakości zwykle mają niższy wskaźnik CPC.
 • Skuteczność reklamy. Reklamy o niskiej jakości i nieatrakcyjne wizualnie po prostu nie przynoszą rezultatów, ponieważ odbiorcy niechętnie w nie klikają.

4. Jak stworzyć skuteczną kampanię Google Ads?

Stworzenie skutecznej kampanii Google Ads, uwarunkowane jest od wielu czynników – zarówno od poziomu doświadczenia specjalisty, strony docelowej, na którą będą kierowane reklamy – a przede wszystkim od zrozumienia modelu biznesowego klienta oraz branży, w jakiej się poruszasz – zarówno w wymiarze outdorowym jak i digitalowym.

Czasem najprostsza kampania, bez wielostrukturowej architektury i formatów reklamy, może przynieść lepsze wyniki dla klienta – wystarczy zwyczajne zrozumienie produktu i usługi, doświadczenie, lub po prostu intuicja, aby dostarczyć zadowalające wyniki.

Niemniej, coraz częściej tworzy się rozbudowane kampanie, aby zrównoważyć szanse klienta na różnych płaszczyznach i działać z pełną synergią w przekazie reklamowym. Chcemy docierać do użytkowników zarówno poprzez te tekstowe, graficzne, wideo – a to wymaga już dużej uwagi i sprawności w poruszaniu się po ekosystemie Google Ads.

Dlatego pomimo postępującej automatyzacji reklam, ze względu na mnogość formatów, opcji oraz dynamicznie zmieniających się możliwości – nieustannie trzeba trzymać “pieczę” nad reklamami, odpowiednio je optymalizować, analizować i wprowadzać adekwatne zmiany. Inaczej możesz zapędzić się w “ślepy zaułek” i dać się wyprzedzić konkurencji lub sprzedawać mniej.

Pokrótce – skuteczna kampania musi posiadać odpowiedni format reklamy względem produktu, usługi oraz targetu, który chcemy pozyskać. Treści reklam powinny spełniać kilka podstawowych kryteriów:

 • posiadać unikatowe nagłówki z frazami kluczowymi
 • nagłówki powinny mieć treści informacyjne oraz zawierać CTA
 • reklamy powinny mieć dodanie możliwe wszystkie rozszerzenia
 • treści reklam powinny zawierać frazę kluczową w treści oraz odpowiadać intencji użytkowników
 • kreacje graficzne powinny być atrakcyjne i wyróżniające się
 • słowa kluczowe powinny być odpowiednio dobrane do motywu grupy reklam
 • należy ustawić odpowiednio lokalizację, język, odbiorców, harmonogram reklam i wiele innych.

4.1 Określ cele reklamowe

Jeżeli chcesz prowadzić efektywną i skuteczną kampanię reklamową, której wyniki będą opierać się na realnych konwersjach (tzw. leadach) i finalnie docierać do klientów, to musisz określić odpowiednie cele reklamowe, ustalone wspólnie ze zleceniodawcą lub zasugerowane mu po zapoznaniu się z briefem.

Cele reklamowe

Cele reklamowe można swobodnie definiować dla potrzeb klienta i jego biznesu – pomogą ona też przy optymalizacji reklam. Załóżmy więc, że prowadzi on e-commerce i sprzedaje buty. Najważniejszą konwersją (celem reklamowym) z biznesowego punktu widzenia dla klienta będzie dokonanie transakcji (zakup) przez użytkownika, który zostanie odnotowane przez narzędzie monitorujące GA4 i “przekazane” do panelu Google Ads. Następnie zostanie przypisane do konkretnej kampanii czy grupy reklamowej. Przy okazji istnieje dużo pobocznych celów (tzw. miękkich konwersji), które wspomagają cały proces zakupowy i optymalizacyjny – a klient jest lepiej zorientowany w ścieżce zakupowej oraz w jakim obszarze jego strona jest nieatrakcyjna lub kłopotliwa dla użytkowników. Takimi konwersjami pobocznymi może być:

 • dodanie produktu do koszyka
 • wyświetlenie produktu
 • czas trwania sesji
 • usunięcie produktu z koszyka
 • zapis do newslettera
 • nawiązanie kontaktu – np. poprzez czat zamieszczony na stronie

Z kolei jeżeli przedsiębiorca działa lokalnie i jego profesją są usługi hydrauliczne – to najcenniejszą konwersją dla niego będą połączenia telefoniczne np. z reklam lub za pośrednictwem strony (w przypadku nagłej usterki) lub inna forma kontaktu np. formularz kontaktowy czy wysłanie e-maila (w przypadku planowanej pracy). Po odpowiednim zdefiniowaniu zdarzeń – mamy możliwość mierzenia konwersji telefonicznych oraz możemy przypisać je do konkretnego dnia tygodnia, wieku i płci oraz nadać wartość.

Dzięki temu mamy podgląd, jacy użytkownicy (ze względu na wiek, płeć itp.) chętniej dokonują pożądanej przez nas konwersji (celu reklamowego) i w jakie dni tygodnia się to dokonuje. Wspomniane dane mogą nam posłużyć do lepszej optymalizacji reklam oraz zrozumieniu potrzeb odbiorców reklamy. Przydatnym celem w analizie reklamy i interpretacji jakości pozyskanego ruchu może być konwersja odpowiadająca za przejście na konkretną podstronę w obrębie serwisu, za pomocą reklamy – np. użytkownik ze strony głównej przeszedł na podstronę z danymi kontaktowymi.

4.2 Zoptymalizuj stronę docelową

Aby reklamy Google Ads były jak najbardziej efektywne, mierzalne i przynosiły wynik w postaci pozyskania konwersji, należy zadbać o odpowiednią stronę docelową w obrębie serwisu lub landing page na potrzeby danej akcji reklamowej. Nawet gdy stworzymy dopracowaną kampanię z odpowiednim podziałem na grupy reklamowe i frazy kluczowe oraz zadbamy o wszystkie najważniejsze czynniki reklamowe, może ona okazać się nieskuteczna, jeśli strona docelowa, do której prowadzą reklamy, nie jest odpowiednio przygotowana. Mówimy tutaj w szczególności o sytuacji, w której zawiera krytyczne błędy jak np. niedziałający formularz kontaktowy, brak wywoływania “zdarzenia” – np. kliknięcie numer telefonu lub adres e-mail nie będzie skutkować powstaniem konwersji itp. Dlatego warto przed uruchomieniem reklamy przetestować stronę i “wczuć” się w rolę nowo pozyskanego użytkownika, aby wyeliminować tego typu błędy.

Pomiędzy reklamą Google Ads i contentem na stronie docelowej zachodzi dość duża korelacja, która finalnie wpływa na ogólny wynik jakościowy reklamy. Jeżeli reklamujesz meble kuchenne na wymiar i w reklamie używasz fraz z nimi związanych to naturalne, że strona docelowa, na którą będą prowadzić reklamy, też musi posiadać treści odpowiadające tym słowom kluczowym. Najlepiej, aby witryna posiadała odpowiednio przygotowane nagłówki H1, H2, w których będą zawarte frazy, jakich używamy w konkretnym zestawie reklam Google Ads. O słowach tych również musimy pamiętać w treści na stronie – gdy jest ona jak najlepiej dopasowana do kontekstu reklamy Google Ads, zysk z reklamy jest wyższy. Dlatego przed włączeniem reklamy, należy zadbać o odpowiednią strukturę strony i podział kategorii.

W sytuacji, gdy sprzedajemy drzwi i okna – to warto, aby reklamy kierowały osobno na podstronę z ofertą okien i drzwi. Dodatkowo kiedy wyróżniamy kilka wariantów okien (np. aluminiowe, PVC itp.), to warto to również uwzględnić to w strukturze reklam oraz strony – w ten sposób jesteśmy w stanie odpowiedzieć na intencję użytkowników.

Content na stronie powinien być jasny i konkretny. Jeżeli oczekujemy od użytkownika zapisu do newslettera, treści zamieszczone na konkretnej podstronie muszą być tak skonstruowane, aby był on zorientowany, gdzie i w jakim celu się tu znalazł. Do większego zaangażowania odbiorcy mogą posłużyć buttony (przyciski) z CTA (call to action / wezwanie do działania) – np. “zapisz się do naszego newslettera”, które są istotnym elementem.

Ponadto strona powinna być responsywna, czyli dostosowana do urządzeń mobilnych i desktopowych, tak aby odpowiednio skalowała się pod różne wymiary wyświetlaczy lub ekranów. Również, co istotne – powinna się szybka ładować, dlatego warto się upewnić czy czas reakcji strony jest odpowiedni, gdyż zbyt długie wczytywanie strony może zniechęcić użytkownika do dalszej interakcji. Czas ładowania strony można sprawdzić np. w narzędziu https://pagespeed.web.dev/.

4.3 Analiza i tworzenie wyników

Podczas analizy wyników mamy do czynienia z różnymi metrykami i zmiennymi, które pozwolą nam lepiej zrozumieć efektywność oraz atrakcyjność reklamy Google Ads. Jednym z podstawowych parametrów świadczących o dobrym dopasowaniu reklamy względem odbiorców jest metryka %CTR (współczynnik kliknięć do wyświetleń reklam). Im wyższy wskaźnik, tym reklama jest lepiej dopasowana do intencji użytkownika. Oznacza on również, że wyświetla się relatywnie na wysokich pozycjach. Wysoki współczynnik CTR w teorii powinien nieść za sobą uzyskane konwersje (cele reklamowe), których współczynnik konwersji powinien być adekwatnie wysoki względem wyniku CTR. Jeżeli istnieje znaczna dysproporcja – to może oznaczać, że strona jest nieatrakcyjna dla użytkownika i nie wzbudza jego zaufania, usługa jest za droga, lub posiada negatywne opinie.

Warto porównywać się do naszej konkurencji w przestrzeni digitalowej i sprawdzać segment o nazwie analiza aukcji, która informuje nas, jak wypadamy na jej tle, w jakich obszarach jesteśmy lepsi, a w jakich gorsi. Taka analiza pozwoli nam na wdrożenie odpowiednich zmian, w celu zwiększenia przewagi lub minimalizacji straty do konkurentów.

Dodatkowo należy sprawdzić jakie dni tygodnia są dla nas najkorzystniejsze (kiedy pozyskujemy konwersje), jacy odbiorcy ze względu na zainteresowania, płeć, wiek częściej konwertują. Te wszystkie dane, odpowiednio zinterpretowane mogą posłużyć do optymalizacji kampanii, w celu uzyskiwania większej liczby konwersji i obniżenia kosztu jej pozyskania.

Wyniki z Google Ads warto zaprezentować w formie interaktywnej, w narzędziu Looker Studio, gdzie można swobodnie dostosowywać raport i pola wyników do potrzeb kampanii.

5. Planowanie budżetu w Google Ads

W celu planowania budżetu reklamowego z pewnością posłużą nam narzędzia dostępne w panelu administracyjnym Google Ads – tj. Planer Słów Kluczowych i Planer Zasięgu, gdzie na podstawie wybranych słów kluczowych i określonej grupy odbiorców, możemy wyestymować budżet potrzebny na efektywne działania marketingowe. Trzeba pamiętać, że jest to jedynie estymacja i koszty reklamowe podczas trwania kampanii są dość zmienne i zależne od wielu czynników. Należy wziąć też pod uwagę, czy reklamowany produkt lub usługa jest sezonowa. Przykładem są plecaki szkolne, które mają największą sprzedaż w okresie wakacyjnym, a więc budżet planowany w okresie jesiennym będzie za niski na udaną akcję reklamową. Z tego powodu, Google wysyła nam komunikaty, o zmianach natężenia ruchu czy nieodpowiednim budżecie przy danej kampanii – sugerując nam jego podwyższenie o wyliczoną przez system kwotę. Musisz być przygotowany do monitorowania wyników i dostosowywania budżetu w zależności od efektywności reklam. Regularne analizowanie danych pozwoli Ci na dokładniejsze określenie, jakie kwoty warto alokować na reklamę.

Planowanie budżetu

Również przy planowaniu budżetu należy wziąć pod uwagę ogólną kwotę na działania marketingowe, jaką dysponujesz, aby odpowiednio zeskalować budżet i kampanie Google Ads. Ważne, aby zachować odpowiednie proporcje – nie ma sensu planować budżetu na 20 tys. zł, gdy realnie możesz przeznaczyć w tym momencie 5 tys. Staraj się znaleźć równowagę między inwestycją a oczekiwanymi rezultatami.

Jeżeli dysponujesz jednak większym budżetem, warto zachować również odpowiednią elastyczność w reklamach Google Ads – tzn. dać sobie przestrzeń finansową na testowanie różnych wariantów, formatów reklamy, strategii i ogólnej optymalizacji.

6. Monitorowanie zwrotu z inwestycji (ROI)

Aby działać możliwie jak najefektywniej w systemie Google Ads, należ odpowiednio zdefiniować cele, nadać wartość poszczególnym konwersjom, określić KPI oraz próg rentowności reklam. Dzięki wdrożeniu tych zmiennych będziesz mógł optymalizować je pod takie metryki sprzedażowe jak ROAS czy ROI i określić zwrot inwestycji z reklamy. Im wyższy parametr ROI, który wyrażany jest w procentach, tym wyższa rentowność reklamy. Warto podkreślić, że istnieją pomiędzy nimi pewne różnice.

ROAS jest metryką, która pozwoli nam zrozumieć rentowność danej kampanii. Dzięki niej poznamy stosunek przychodu do kosztów inwestycyjnych. Większy wskaźnik ROAS oznacza wyższy zwrot z inwestycji i większą rentowność danej reklamy.

Wzór na obliczenie metryki ROAS: przychód/koszt reklamy*100%

Metryka ROI bierze pod uwagę więcej zmiennych do wyliczenia zwrotu z inwestycji w reklamę. Dodatkowymi zmiennymi (kosztami) jest np. koszt obsługi kampanii reklamowej przez agencje, logistyka, czas poświęcony na obsługę zamówienia.

Z tego powodu metryka ROI jest dokładniejsza — jest bardziej wieloaspektowa, a jej wyliczenie jest wypadkową wielu czynników, dlatego ważne jest, aby wziąć ich jak najwięcej pod uwagę – wówczas interpretacja wyników Google Ads będzie jeszcze dokładniejsza.

Zdarza się, że reklamy osiągają przyzwoity ROAS, jednak gdy doliczymy wszystkie możliwe koszty, może się okazać, że rentowność reklamy się rozmywa. Metryki ROAS i ROI są newralgiczne dla sektora e-commerce, jednak można je stosować również w różnych branżach, gdy tylko określimy cele reklamowe i nadamy im odpowiednią wartość pieniężną.

7. Częste pytania dotyczące Google Ads

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że temat Google Ads jest niezwykle obszerny i budzi wiele wątpliwości. Przychodzimy więc z częstymi pytaniami, które nurtują osoby zaczynające swoją przygodę z reklamowaniem się w sieci Google. Mamy nadzieję, że pozwoli to rozwiać wszelkie niejasności i przekona Cię do spróbowania swoich sił w promocji w sieci wyszukiwania!

7.1 Ile trzeba zapłacić za reklamę w Google Ads?

Niestety, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Koszty reklam są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu różnych czynników. Ważna jest przede wszystkim konkurencyjność rynku. Jeśli w Twojej branży jest mnóstwo podobnych firm, może się okazać, że za reklamę zapłacisz więcej. Jeśli nie mierzysz się z tak dużą konkurencją, możliwe, że stawki okażą się niskie.

Kolejnym wyznacznikiem jest wynik jakości. To bardzo istotne i składa się na niego kilka elementów. Przede wszystkim, ważna jest strona docelowa. Czy jest ona atrakcyjna dla użytkownika? Czy działa poprawnie? Czy ładuje się szybko? Google dokładnie sprawdza witrynę, do której prowadzą reklamy i ocenia, czy jest ona dobra, czy raczej wymaga poprawek. W kwestii jakości należy także zwrócić uwagę na trafność reklamy — czy komunikuje ona do tych użytkowników, jakich chcemy zainteresować? Na koszty w Google Ads wpływają także zadeklarowane przez Ciebie stawki. Możesz dostosować je do swoich preferencji, ale pamiętaj, aby nie były zbyt niskie — jeśli już na początku ustalisz sobie niewystarczający budżet, może okazać się, że kampania nie osiągnie zadowalających efektów, ponieważ reklamy będą wyświetlały się zbyt rzadko.

7.2 Jakie są różnice między Google Ads a SEO?

Wgłębiając się w temat Google Ads, można początkowo mieć wrażenie, że narzędzie to działa dokładnie na tych samych zasadach, co pozycjonowanie. Nie jest to jednak prawda! Różnice są znaczące i warto zdawać sobie z tego sprawę.

SEO to pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach. Warto przykładać do tego obszaru sporą uwagę, gdyż odpowiednio zaplanowane i wdrożone działania z tego zakresu mogą zapewnić Twojej firmie długotrwałe rezultaty — między innymi będzie to utrzymanie się na wysokiej pozycji w Google. Aby to osiągnąć, należy bardzo dbać o treść witryny, tworzyć angażujące i wartościowe treści, a także pamiętać o linkowaniu (zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym). W tym przypadku możemy osiągnąć zadowalające rezultaty przy minimalnych kosztach, ale prace są obszerne i wymagają ciągłej optymalizacji i specjalistycznej wiedzy. Warto wspomnieć o tym, że wyniki nie są natychmiastowe. Aby zweryfikować, czy Twoje działania okazały się skuteczne, często należy poczekać nawet kilka miesięcy.

Google Ads natomiast to coś znacznie więcej niż promocja w wynikach wyszukiwania. To reklama także na innych serwisach, różnorodne formaty reklamowe, a także wiele rodzajów kampanii, charakteryzujących się swoimi specyficznymi cechami. Plusem tego rozwiązania, jak już wspominaliśmy, są natychmiastowe wyniki. Tutaj, w przeciwieństwie do SEO, nie musimy czekać na rezultaty, ponieważ są one widoczne od razu. Ma to swoje zalety, ponieważ praktycznie od razu możemy wykryć błędy i zoptymalizować reklamy tak, aby były skuteczniejsze. Jednak Google Ads nie gwarantuje długotrwałych efektów — po zakończeniu kampanii działania nie są już prowadzone. Koszty stworzenia kampanii w przeciwieństwie do SEO są wysokie.

Na poniższej tabeli przedstawiamy dokładnie różnice pomiędzy tymi dwoma obszarami:

Google Ads kontra SEO

Prowadząc biznes w Internecie, wcale nie trzeba decydować się na działania z jednej z tych dziedzin — najlepsze rezultaty osiągniesz, jeśli zadbasz zarówno o SEO, jak i o kampanie Google Ads

7.3 Czy konkurencja może klikać Twoje reklamy?

Wiele osób martwi się, czy w konsekwencji nieuczciwej konkurencji, inne firmy nie wyklikają reklam. Otóż na szczęście Google przewidziało taką sytuację i tworzyło specjalne mechanizmy wewnętrzne do wykrywania tego typu zachowań. Nie musisz się martwić, że budżet zostanie przepalony, aby zadziałać na Twoją niekorzyść.

Google Ads chroni reklamodawców, udostępniając dane o współczynniku nieprawidłowych kliknięć. Kiedy system wykryje takie nieprawidłowości, automatycznie odfiltrowuje go z raportów i nie wpływa on na skuteczność kampanii. Zastanawiasz się, jakie konkretnie kliknięcia mogą zostać uznane za złe? Z pewnością są to te, które mają celowo zwiększyć stawki — jeśli konkurencja będzie chciała celowo wielokrotnie wchodzić w Twoją reklamę, abyś poniósł wyższe koszty, Google z łatwością to wychwyci. Kolejną sytuacją jest ta, w której kliknięcia mają na celu uzyskanie zysków przez właścicieli witryn, na której wyświetlane są reklamy — to również jest nieuczciwe działanie, często wychwytywane przez system. Nawet w przypadku specjalnie zaprojektowanych robotów do klikania, takie zachowanie zostanie z łatwością zidentyfikowane jako nieuczciwe. Google podkreśla też, że nie ma co się martwić o sytuacje typu, że użytkownik omyłkowo podwójnie wejdzie w reklamę, ponieważ od reklamodawcy nie zostanie wtedy pobrana podwójna kwota.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samodzielnego wychwytywania nieprawidłowego ruchu, zachęcamy do kliknięcia tutaj.

7.4 Czy Google Ads gwarantuje Twojej firmie sukces reklamowy?

Google Ads posiada naprawdę wiele przydatnych funkcji, które z pewnością pomogą Twojej firmie w promocji, ale to tylko narzędzie. Ma ono pomóc Ci w osiąganiu celów marketingowych, ale samo w sobie nie zagwarantuje Ci sukcesu. Stale pogłębiaj swoją wiedzę w tym temacie, gdyż może ona przełożyć się na realne zyski. Odpowiednio zaplanowana i wdrożona kampania, która komunikuje do niszy, to klucz do sukcesu i korzyści finansowych. Pamiętaj o tym!

Polecamy poczytać o podstawach, dokładnie zbadać swoją grupę docelową, poznając jej potrzeby, zainteresowania i oczekiwania, a następnie stopniowo starać się zbudować reklamy, jakie im odpowiadają. Google Ads doskonale sprawdzi się w przypadku uzupełnienia działań SEO.

8. Jakie działania warto podjąć w Google Ads?

Istnieje szereg działań, które możesz podjąć, aby Twoje kampanie w Google Ads były jeszcze lepsze. Warto je podejmować, bo daje Ci to szansę na rozwój. Niektórzy nie zwracają znacznej uwagi na wymienione przez nas niżej techniki, co zdecydowanie jest błędem — wykorzystaj cały potencjał reklamowy, jaki oferuje Ci Google!

8.1 Po pierwsze — zbadaj konkurencję

Nie jest tajemnicą, że dokładna analiza rynku i konkurencji jest bardzo istotnym działaniem marketingowym. Pozwala wyciągnąć stosowne wnioski i zastosować je w swoich kampaniach. Skup się przede wszystkim na tym, co Ci się podoba u innych firm z Twojej branży. Sprawdź, jakie teksty reklamowe tworzą, jakie zdjęcia czy filmy wykorzystują w kampaniach displayowych. Możesz zainspirować się praktycznie każdym ich działaniem, ale nie bądź bezkrytyczny. Wyłap także kwestie, które wymagają poprawy i odpowiedz na nie, promując swój biznes.

Analiza konkurencji to doskonałe źródło wiedzy i podstawa do wyciągnięcia wartościowych wniosków. Warto regularnie ją powtarzać, gdyż tylko podążanie za aktualnymi trendami pozwoli Ci osiągnąć przewagę. Pamiętaj, aby nie kopiować, a jedynie inspirować się konkretnymi działaniami.

8.2 Po drugie — zadbaj o porządek na koncie Google Ads

Wbrew pozorom porządek na koncie Google Ads naprawdę ma znaczenie. Mając aktywnych wiele kampanii, a w nich grup reklam, można łatwo się pogubić. Zalecamy regularne monitorowanie, czy każda reklama jest w odpowiednim miejscu — ma to znaczenie szczególnie w przypadku większych firm.

Kiedy odpowiednio posegregujesz wszystkie elementy na swoim koncie Google Ads, nie będziesz musiał się martwić, że nie możesz czegoś znaleźć. Choć struktura może na początku wydawać się dość skomplikowana, w rzeczywistości wcale taka nie jest. Mnogość funkcji na profilu to zarówno zaleta, jak i wada, ponieważ zwłaszcza dla amatorów, łatwo jest się pogubić.

Regularnie sprawdzaj, czy na twoim koncie Google Ads panuje porządek — to może realnie przełożyć się na Twoje wyniki i sprawić, że wszystko łatwo znajdziesz.

8.3 Po trzecie — sprawdzanie wyników i optymalizacja

Jak już wspomnieliśmy, jedną z głównych zalet Google Ads jest fakt, iż można na bieżąco sprawdzać wyniki kampanii. Dostarczają one wartościową wiedzę na temat tego, czy stworzone przez Ciebie reklamy podobają się grupie docelowej i czy są trafne. Analiza otrzymanych rezultatów to szansa na poprawki, aby zwiększyć wydajność kampanii. Nauka na własnych błędach jest tutaj kluczowa, ponieważ pozwala na niepopełnianie ich w przyszłości.

Tylko odpowiednie zrozumienie swoich odbiorców pozwoli stworzyć takie reklamy, które będą odpowiadały na ich potrzeby. Kiedy widzisz, że dana kampania nie osiąga zamierzonych rezultatów, należy ją bezwzględnie zoptymalizować. Pomogą w tym z pewnością wykluczenia — regularnie zaglądaj do tej zakładki.

9. Podsumowanie

W obecnych czasach praktycznie każda firma posiada swoją wizytówkę w Internecie. Ze względu na to, że konkurencja jest ogromna, warto stale śledzić trendy i próbować nowych, być może nieznanych jeszcze metod promocji. Pamiętaj, że podstawą wszelkich działań powinno być dokładne poznanie swojej grupy docelowej i zrozumienie jej. Kiedy już to zrobisz, warto zapoznać się z Google Ads, ponieważ narzędzie to daje ogromne możliwości reklamowe.

Google Ads - podsumowanie

Różne formaty reklam, wiele dostępnych możliwości tworzenia kampanii, monitorowanie wyników na bieżąco, to tylko kilka zalet tej potężnej strony. Warto rozważyć zatrudnienie specjalisty, który pomoże Ci ustawić kampanię jak najbardziej odpowiadającą Twoim odbiorcom i zgodną z ich zainteresowaniami. Ze względu na ogromny potencjał, należy stale kształcić się na temat dostępnych możliwości w Google Ads. Odpowiednio zaplanowana, wdrożona i regularnie optymalizowana kampania, to klucz do sukcesu.

keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up