Zjedź na dół
Agencja marketingowa

Ocean pomysłów?

Wiemy jak przekuć
je na sukces w Internecie!

 

Sprawdź nas

środa, 12 września 2018 15:50
Single Page Application — Szybkość oraz optymalizacja

Single Page Application — Szybkość oraz optymalizacja

Single Page Application to w skrócie podejście do tworzenia stron internetowych polegające na jednorazowym załadowaniu całego wyglądu strony. Wraz z wykonywaniem różnych operacji przez użytkownika, strona pobiera i podmienia wyłącznie te dane, które potrzebuje. No dobrze, ale co w związku z tym? Takie podejście ma swoje wady oraz zalety. Pokrótce postaram się je rozjaśnić.

1 Jakie są plusy aplikacji oraz stron tego typu?

Strona działa dużo szybciej, ponieważ widok naszej strony lub aplikacji jest tworzony wyłącznie raz, a poszczególne elementy są podmieniane wyłącznie, gdy jest to konieczne. Dzięki temu zabiegowi nasza przeglądarka wykonuje, mniejszą ilość operacji, co wiąże się ze zwiększoną efektywnością oraz wrażeniem, że kliknięty przycisk od razu zareagował.

Serwer jest mniej obciążony, wysyłając zapytania tylko o konkretne dane, których jeszcze nie posiadamy. Wykonując część operacji po stronie klienta, a nie na serwerze, przyczyniamy się do zoptymalizowania obciążenie naszego serwera. Dzięki czemu jesteśmy w stanie obsłużyć większą ilość osób mniejszym kosztem.

Mniejsze ilości przesyłanych danych (tak, zgadza się!) pomimo tego, iż strona ładuje wszystkie dane na samym początku, to i tak podczas tych działań zużywa mniej danych. Dlaczego? Ponieważ pobierane dane są unikalne, nie pobieramy dwa razy tych samych informacji, w przypadku klasycznego podejścia za każdym przejściem do innej zakładki pobieram od nowa wszystkie elementy, łącznie z tymi, które już posiadamy.

2 Minusy

Czas wytworzenia oraz nakład pracy włożony w stworzenie takiej aplikacji jest większy, co wiąże ze sobą dodatkowe koszta, dlatego tworzenie małych stron staje się nieopłacalne, gdyż efekt dla strony z jedną zakładką będzie praktycznie niezauważalny.

Pozycjonowanie stron tego typu wymaga również większego nakładu pracy. W obecnej chwili roboty indeksujące Google nie radzą sobie z tego typami stron, co przyczynia się do tworzenia rozwiązań przystosowanych dla robotów.

3 Jak rozpoznać SPA?

Świetnym przykładem stron tego typu są między innymi ebiegi.pl czy też facebook.com. Ludzie często mylą strony, które są bardzo długie, tak zwany typ One Page ze stronami typu SPA. Główna różnica, która występuję, pomiędzy tymi typami jest taka, że SPA może mieć kilka zakładek z różnymi adresami url. Natomiast One Page to wyłącznie jedna strona gdzie menu scrolluje naszą stronę do odpowiednich sekcji, nie przenosząc nas na nowy adres url.

Strona typu SPA

4 Podsumowanie

Single Page Application to rozwiązanie idealnie sprawdzające się, jeżeli tworzymy rozbudowaną stronę lub aplikację. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko przyśpieszymy stronę, ale również zoptymalizujemy obciążenie naszego serwera, natomiast aplikacja stanie się bardziej przyjazna dla użytkowników.

Adrian Kazimierski
Adrian Kazimierski

Subskrybuj na YT

Kalendarz wpisów

« Kwiecień 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

image

Poczuj się jak Rekin w wodzie!

Efektywność to najważniejszy parametr cechujący skuteczne działania w Internecie. Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl wie jak osiągnąć wysoką efektywność w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu.

Ponad 100 zadowolonych Klientów, ponad 300 przeszkolonych osób, a nam ciągle mało. Już więcej niż 9 lat spędzili użytkownicy na wykonanych przez agencję interaktywną Wrocław stronach internetowych. Dzięki temu o Twoim Kliencie wiemy wszystko, a nawet i więcej. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć w jeden z przycisków poniżej.

 

Konfigurator Kontakt

Rekiny Mobile Menu