Adobe XD - Co to jest? Do czego służy?

Adobe XD jest narzędziem służącym do projektowania graficznego, ze wskazaniem na projekty cyfrowe, nieprzeznaczone do druku. Dzięki Adobe XD możemy stworzyć funkcjonujący prototyp wszelkich aplikacji mobilnych, portali czy sklepów internetowych.

Ale zacznijmy od początku, co tak właściwie oznacza pełna nazwa Adobe XD CC:

  • Adobe mówi nam o tym, że program ten to pochodzi od jednego z najpopularniejszych dostawców oprogramowania dla twórców,
  • XD jest skrótem od “EXPERIENCE DESIGN”, który oznacza projektowanie doświadczeń,
  • natomiast CC oznacza, iż program ten jest immanentnie związany z ekosystemem “CREATIVE CLOUD”, tak jak wszelkie inne aplikacje Adobe, takie jak Photoshop CC czy Illustrator CC.

Oprócz oznaczenia “CC”, przeglądając programy Adobe, możemy również spotkać się z oznaczeniem “CS”, oznaczającym “Creative Suite”.

Oprogramowanie Adobe: Czym różni się wersja CS od CC?

Dzięki nieustannemu połączeniu wersji “CC” z chmurą, na bieżąco zyskujemy nowe aktualizacje naszego oprogramowania i możemy automatycznie zapisywać nasze projekty na chmurze, jest to obecnie jedyna wspierana przez Adobe wersja oprogramowania. Jednakże wciąż możemy spotkać się np. z aplikacją Photoshop CS6. Wersja ta nie otrzymuje żadnych nowych aktualizacji, nie jest powiązana z Creative Cloud i możemy ją bez problemu kupić na płycie. Główną różnicą tych dwóch wersji jest sposób płatności, wersję Creative Suite (CS) możemy kupić jednorazowo za większą kwotę i cieszyć się nimi na zawsze, natomiast Creative Cloud (CC) możemy kupić jedynie w formie miesięcznej subskrypcji, co jest dla wielu wygodne, ponieważ nie muszą na raz wydać kilku tysięcy złotych za pakiet kilku programów. Adobe skupiło się właśnie na płatności comiesięcznej, dlatego wersja CS6, wprowadzona w roku 2012 jest ostatnią, najnowszą wersją.

Ale wracając do tematu Adobe XD

Adobe XD jest narzędziem, w którym w łatwy i intuicyjny sposób możemy stworzyć wszelkie projekty nieprzeznaczone do druku, takie jak layouty: strony internetowej, sklepu online, aplikacji mobilnej, mailingu, prostych grafik na social media czy statycznych bannerów internetowych. Ponadto możemy zaprojektować proste animacje bazujące na przejściach pomiędzy obszarami roboczymi czy reakcjach na najechanie kursorem. Adobe XD wyposażone jest w minimalistyczny, przejrzysty interfejs, podzielony na:

I. Prototype

Adobe XD - prototyp

Sekcja ta poświęcona jest prototypowaniu, to tutaj mamy możliwość połączenia naszych artboardów, zaprojektowania prostych animacji przejść czy po najechaniu kursorem.

1. Obszar roboczy skierowany na interakcję

Jak widzimy, po zaznaczeniu jakiegokolwiek elementu czy artboardu pojawia nam się niebieska strzałka, dzięki której możemy wybrać dokąd zostaniemy poprowadzeniu po kliknięciu wybranego elementu. Wystarczy przeciągnąć kursorem na inny artboard, aby stworzyć interakcję.

2. Pasek głównych narzędzi prototypowania

Ta część również ulega zmianie, teraz możemy, po określeniu ścieżki przejścia, wskazać co będzie dane przejście aktywowało (trigger), może to być kliknięcie danego elementu, najechanie na niego, swipe, czy nawet komenda głosowa. Ponadto możemy parametry animacji takie jak czas trwania czy rodzaj przejścia.

II. Share

Adobe XD - Share

W tej sekcji skupiamy się na wyeksportowaniu naszego projektu, w postaci łącza. Z prawej strony określamy więc nazwę naszego layoutu, wybieramy rodzaj prototypu, który chcemy stworzyć (czy ma to być wersja prezentacyjna np. dla klienta, czy deweloperska dla programistów), możemy również określić, kto będzie miał dostęp do naszego prototypu.

Jak widać, obsługa tego oprogramowania jest stosunkowo prosta i nie wymaga miesięcy studiowania, co jest zdecydowanie jedną z głównych zalet tego programu, jednak ma ona również swoje wady - więcej o nich możecie przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów - Adobe XD a projektowanie responsywnych stron internetowych.

Dla kogo jest Adobe XD?

Adobe XD - dla kogo?

Oprogramowanie Adobe XD to jest przeznaczone dla każdego, kto zarówno zaczyna przygodę z projektowaniem UI/UX, jak i dla osób zaawansowanych, jest świetnym rozwiązaniem do stworzenia zarówno prostych stron - wizytówek, jak i zaawansowanych systemów. Wyjątkowo zwrócić na niego powinny uwagę osoby, które już korzystają z pakietu Adobe, ponieważ aplikacja ta jest świetnie zintegrowana z innymi programami, takimi jak Photoshop czy Illustrator, ponadto zawiera się ona w pełnym pakiecie Adobe.

Ile kosztuje Adobe XD? Cena programu i pakietu CC

Jeśli chcemy korzystać jedynie z tego programu, kosztuje to 9.99 USD miesięcznie, natomiast dużo bardziej nam się opłaca skorzystanie z pełnego pakietu wszystkich aplikacji Adobe (oczywiście jeśli będziemy korzystali z nich), ponieważ wyniesie nas to wtedy 52,99 USD/mies. za ponad 20 aplikacji.

Adobe XD - cena

Czy są jakieś alternatywy dla Adobe XD?

Oczywiście, na rynku pojawia się coraz więcej programów umożliwiających projektowanie interfejsów i doświadczeń. Są to między innymi:

Figma

Jest to darmowe oprogramowanie, z którego możemy korzystać zarówno przez natywną aplikację jak i bezpośrednio z poziomu przeglądarki.

AxureRP

Oprogramowanie, z którego korzysta wiele tzw. gigantów. Jest to mocno rozbudowane narzędzie, które również pozwala na projektowanie skomplikowanych serwisów czy aplikacji mobilnych. Daje nam więcej możliwości jeśli chodzi o animacje i interakcje niż Adobe XD, jednak jest również dużo droższe, ponieważ wyniesie nas 25 USD miesięcznie za pakiet dla jednego użytkownika

Sketch

Jest to aplikacja przeznaczona jedynie na komputery z systemem MacOS, wizualnie bardzo podobna do AxureRP, natomiast cenowo bliższa Adobe XD - wyniesie nas 9 USD miesięcznie.

Podsumowując Adobe XD...

Adobe XD jest programem, który umożliwia projektowanie wszelkich mniej lub bardziej złożonych interfejsów i grafik, których przeznaczeniem nie jest druk. Program ten dzięki swojej przejrzystości i rozbudowaniu przeznaczony jest zarówno dla osób zaawansowanych jak i osób dopiero rozpoczynających przygodę z projektowaniem webowym. Ma zarówno swoje wady jak i zalety, aczkolwiek myślę, że stosunek ceny do jakości jest na bardzo dobrym poziomie, wobec czego osobiście polecam każdemu to oprogramowanie.

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up