System identyfikacji Wizualnej - czym jest i dlaczego warto o niego zadbać?

W dzisiejszym świecie każdy mniejszy czy większy przedsiębiorca korzysta z wszelkich możliwych sposobów, aby jak najbardziej wyróżnić się na rynku i wynieść swoją działalność ponad konkurencję. Fundamentalnym elementem takiego działania jest kreowanie identyfikacji wizualnej swojej marki. Na czym właściwie to polega? Celem zaprojektowania własnego systemu identyfikacji wizualnej jest osiągnięcie momentu, kiedy odbiorca, zauważając pewien element wizualny lub audiowizualny, automatycznie powiąże go z naszą marką. Na taki odpowiednio skonstruowany system składa się bardzo wiele elementów, począwszy od logotypu, przez design strony internetowej aż po wygląd biura, w którym witamy klientów, ale przejdziemy przez wszystkie te elementy po kolei już za moment.

Do czego jest nam potrzebny taki system? Przede wszystkim do umożliwienia naszym obecnym oraz przyszłym potencjalnym klientom rozpoznania i zapamiętania naszej firmy. Dodatkowo dobrze zaprojektowana identyfikacja wizualna to zawsze bardzo pozytywnie odbierany walor estetyczny, kojarzący się z nami.

Logo

Logo

Pierwszym elementem systemu komunikacji wizualnej, który nasuwa się na myśl, jest logo. Jest to oczywiście najważniejszy znak wizualny, który reprezentuje daną markę. Używane jest we wszelkim materiałach reklamowych jak i wewnętrznych, dlatego na jego zaprojektowanie warto poświęcić więcej czasu i środków. Odpowiednio zaprojektowane logo powinno oddawać charakter firmy zarówno pod względem użytego stylu, jak i kolorów czy typografii.

Najczęściej pełna wersja logo składa się z 3 elementów: sygnetu, logotypu oraz krótkiego tagline’a.

Typografia

 

Typografia

Typografia również jest bardzo ważnym elementem sprawnego systemu identyfikacji wizualnej, ponieważ styl graficzny tekstu, którym się posługuje dana firma, powinien być adekwatny do charakteru prowadzonej działalności. Wyobraźmy sobie sytuację, w której zakład pogrzebowy wysyła pismo z kondolencjami, w którym używany jest font pokroju “Comic sans”... Często problem ze źle dobraną typografią marki jest ciężko zauważalny, ponieważ rzadko przywiązuje się do tego wagę i używa się najpopularniejszych obecnie fontów. Dlatego jeśli widzimy, że coś jest wizualnie nie tak, ale nie wiemy co - warto rozważyć zmianę kroju pisma.

Kolory firmowe

Kolory marki

Psychologia postrzegania kolorów ma bardzo duże znaczenie w interpretacji charakteru naszej firmy, dużo większe niż nam się wydaje, co potwierdza fakt, iż nieustannie powstają coraz to nowsze badania analizujące ludzką percepcję barw. Wiemy między innymi, że kolor granatowy postrzegany jest jako kolor biznesu, profesjonalizmu i stabilności, żółty jest kojarzony ze słońcem i przynosi na myśl radość, energię oraz szczęście a kolor zielony kojarzy nam się z naturą i oznacza harmonię, rozwój i świeżość. W praktyce jednak każdy odcień np. zieleni skojarzy się inaczej, może wpadać bardziej w barwę morza, a może w zgniłą zieleń. Dlatego wybierając idealny kolor, reprezentujący naszą firmę, warto również poświęcić na to więcej czasu.

Papier firmowy

Papier firmowy

Prowadzenie działalności praktycznie zawsze wiąże się z tworzeniem i wysyłaniem wielu dokumentów do naszych klientów, podpisywaniem umów i wieloma kilogramami pozostałej papierologii, która musi zostać wykonana. Warto wykorzystać więc ten fakt i zapewnić klientom, z którymi prowadzimy taką korespondencję dodatkową szansę na pozytywne skojarzenie naszej firmy, poprzez odpowiednio zaprojektowany papier firmowy. Szansa na zapamiętanie nas będzie dużo wyższa jeśli klient otrzyma dokumenty w przykuwającej oko szacie graficznej z naszym znakiem rozpoznawalnym.

Strona internetowa

Strona WWW

W dzisiejszych czasach odpowiednio zaprojektowana strona internetowa to absolutna podstawa, ponieważ jest ona już postrzegana jako wirtualny odpowiednik naszego biura, a żaden klient nie chciałby odwiedzić biura, które jest zaniedbane. Znane powiedzenie “Ludzie kupują oczyma” ma również tutaj swoje zastosowanie, ponieważ strony, które dobrze się prezentują wizualnie, sprawnie funkcjonują, są odpowiednio uporządkowane jednakowo od strony klienta jak i od “zaplecza” mają o wiele większą szansę na zdobycie zaufania klienta niż strony przestarzałe, nieintuicyjne czy tym bardziej jej kompletny brak.

Dress Code

Dresscode

Dress Code oznacza tyle, co spójny styl ubioru pracowników. Oczywiście nie we wszystkich branżach jest on dobrze postrzegany, jednak w większości przypadków spójny charakter ubioru współpracowników świadczy o dobrych relacjach i zgraniu wewnątrz firmy, a to oznacza, że współpraca z taką marką najprawdopodobniej okaże się wyjątkowo sprawnie.

Wygląd biura

Wygląd biura

Do systemu identyfikacji wizualnej należy również sam wygląd, atmosfera i stan biura, do którego zapraszamy naszych klientów. Myślę, że każdy z nas chętnie wróci do biura, które bardzo dobrze się prezentuje, jest zadbane i w którym panuje przyjazna atmosfera.

Oznakowanie samochodów firmowych

Oznaczenie samochodów - identyfikacja wizualna

Jeśli posiadamy pojazd, którego przeznaczeniem jest realizowanie świadczonych przez nas usług, lub po prostu samochód ten pełni rolę reklamy, również warto zadbać o to, aby klient, który go zobaczył, zapamiętał go pozytywnie na jak najdłużej. 

I wiele innych materiałów

Brand - system identyfikacji wizualnej

Tak naprawdę myśląc o systemie identyfikacji wizualnej, musimy zwracać uwagę na wszelkie materiały graficzne, audiowizualne czy nawet tekstowe, które ktokolwiek spoza firmy ma możliwość zobaczyć, niezależnie czy jest to billboard reklamujący naszą firmę, wycieraczka przed naszym biurem czy relacja na Instagramie. Najważniejsze, aby myśleć o identyfikacji wizualnej kompleksowo, ponieważ nawet jeśli doskonale zaprojektujemy logotyp, który następnie umieścimy na starej, odrzucającej stronie internetowej czy billboardzie, to niestety nie osiągniemy pozytywnych rezultatów, a nawet możemy sobie zaszkodzić, ponieważ style graficzne jednej marki będą się ze sobą mocno gryzły.

Sam system identyfikacji wizualnej to jednak nie wszystko, jest on również nazywany mianem Corporate Design, który wchodzi w skład Corporate Identity (Tożsamością marki), razem z Corporate Behaviour (Zachowaniem marki - czyli wszelkimi cechami, którymi dane przedsiębiorstwo się charakteryzuje) oraz Corporate Communication (Komunikacją marki - czyli wszelkimi publicznymi komunikatami, które od firmy wychodzą względem konkurencji, potencjalnych klientów czy odbiorców reklam).

keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

keyboard_arrow_up