Photoshop AI w 2024 - nowe możliwości

  • Adobe Photoshop w wersji beta rozbudował obecne już funkcje generatywne, dzięki czemu mamy możliwość m.in. generowania całych obrazów czy korzystania z obrazów odniesienia.
  • Wersja beta jest dostępna dla każdego użytkownika pakietu Adobe i można ją łatwo zainstalować z poziomu aplikacji Creative Cloud.
  • Z nowych funkcji generatywnych można korzystać również za pomocą narzędzia przeglądarkowego Adobe Firefly.

Równo rok temu, czyli w maju 2023r. naszym oczom ukazały się niesamowite możliwości w aplikacji Photoshop, czyli wypełnienie generatywne. Od tamtej pory praca graficzna z obrazem, zwłaszcza polegająca na foto manipulacji czy fotomontażu stała się znacznie łatwiejsza, szybsza i przyjemniejsza. Dziś, rok po premierze, mamy nową, dużą aktualizację funkcji bazujących na sztucznej inteligencji, która obecnie jest w fazie beta, lecz z pewnością już niebawem zostanie wprowadzona do standardowej wersji. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się dotychczasowym możliwościom AI w Photoshopie oraz odkryjemy nowe udogodnienia i funkcje. Warto wspomnieć, że pracujemy i opowiadamy o wersji na komputery stacjonarne z systemem Windows.

Dotychczasowe funkcje AI w Adobe Photoshop:

Wypełnienie generatywne

Czyli możliwość generowania elementów graficznych z użyciem sztucznej inteligencji w wybranym przez nas miejscu na zdjęciu. Tworzone elementy mogą opierać się na wprowadzonym przez nas prompcie lub, jeśli nie określimy prompta, na otoczeniu zaznaczonego fragmentu, czyli reszcie zdjęcia.

Wygenerowana pufa w Photoshop AIUsunięty obraz w Photoshop AIWygenerowany element dzieci w Photoshop AI

Rozszerzanie generatywne

Jest to możliwość kadrowania zdjęcia “w górę”, czyli zamiast ucinania zdjęcia wzdłuż wybranych jego boków, mamy możliwość dodania zdjęcia tam, gdzie oryginalnie zostało ono przycięte podczas jego robienia. Photoshop dzięki sztucznej inteligencji “dorobi” w tym miejscu fragment zdjęcia w taki sposób, aby współgrał on z całą kompozycją, lub jeśli określimy prompta - doda tam wybrane przez nas elementy.

Rozszerzone tło w Photoshop AI

Nowe funkcje AI (dostępne aktualnie w wersji beta - stan na 10.05.2024)

1. Generowanie całych obrazów

Dzięki aktualizacji do wersji Beta zyskujemy możliwość tworzenia całych kompozycji, zamiast, jak do tej pory, jedynie jej części. Generowanie standardowo odbywa się za pomocą wprowadzenia prompta, aczkolwiek od teraz będziemy mieli również możliwość korzystania z dodatkowych elementów sterujących, takich jak efekty czy określenie typu zawartości.

Obszar generowania obrazu w w Photoshop AI
Wygenerowany rekin w szklance wody za pomocą Photoshop AI

Prompt: Small shark swimming in a glass of water standing on a table

Typ zawartości: fotografia

Efekty: Hiperrealizm

2. Generowanie wariantów obrazu odniesienia

Funkcja ta umożliwia nam wgranie własnego zdjęcia jako obraz odniesienia, dzięki czemu możemy wygenerować obrazy podobne do naszego obrazu referecyjnego.

Wygenerowany obraz przez AI w odniesieniu do przykładu

Prompt: Modern office with an aquarium with sharks

Obraz odniesienia widoczny w lewym górnym rogu

3. Generowanie podobnych obrazów

Dzięki tej funkcji możemy w prosty sposób za pomocą generatywnej sztucznej inteligencji wygenerować obrazy podobne do tych, które aktualnie posiadamy w naszym dokumencie.

Podobne grafiki wygenerowane na podstawie poprzedniego przykładu:

Wygenerowany podobny obraz w PhotoShop AI

4. Ulepszone wyniki narzędzi generatywnych

Wraz z najnowszą aktualizacją Photoshopa, otrzymamy funkcje generatywne bazujące na nowej wersji modelu Adobe Firefly 3, która w porównaniu z wersją 2 ma nam przynieść bardziej zadowalające efekty generowanych elementów graficznych o wyższej niż do tej pory jakości.

Logo Adobe Firefly

5. Generowanie tła

Dzięki nowym funkcjom Adobe Photoshop otrzymujemy również możliwość znacznie łatwiejszej i szybszej zmiany tła w naszym zdjęciu, wystarczy po wgraniu z paska kontekstowego usunąć tło a następnie przejść do opcji generowania tła, w której możemy dodać ewentualny prompt tekstowy.

Wygenerowane tło za pomocą Adobe Firefly

6. Poprawianie szczegółów obrazu

Do tej pory elementy generowane przez sztuczną inteligencję były widocznie gorszej rozdzielczości. Dzięki aktualizacji mamy możliwość poprawienia szczegółów wygenerowanego przez nas fragmentu zdjęcia. Aby jednak móc skorzystać z tej funkcji, generowany element powinien być mały (o niskiej rozdzielczości), w przeciwnym wypadku otrzymamy informację, że wybrany wariant jest zbyt mały, aby możliwa była jego poprawa.

Przykład bez poprawiania szczegółów:

Poprawiony obraz przez AI

Po poprawieniu szczegółów:

Wyostrzony obraz przez AI

Co prawda przy dużym powiększeniu obrazu, oraz ze świadomością, że owe zdjęcie było edytowane, można wciąż zauważyć różnice. Zapewniam jednak, że dla osoby, która pierwszy raz widzi zdjęcie i która nie będzie analizowała piksel po pikselu - przejście pomiędzy oryginalnym obrazem a kreacją będzie niezauważalne.

Poprawianie generacji mimo wszystko daje naprawdę dobry efekt, co widać na poniższym zrzucie.

Wyostrzony obraz przez AI

Jak zainstalować wersję beta?

Jest to bardzo proste i każdy, kto ma dostęp do całego pakietu Adobe lub jedynie do aplikacji Photoshop może to zrobić. Aby zainstalować Adobe Photoshop w wersji beta należy:

1. Uruchomić aplikację Creative Cloud i zalogować się

2. W menu z lewej strony przechodzimy do zakładki “Aplikacje”

Okno instalacyjne Adobe Photoshop w Creative Cloud

3. Za pomocą strzałki w prawo, widocznej u góry ekranu, przesuwamy kategorie aplikacji i klikamy opcję “Beta”

Okno instalacyjne Adobe Photoshop w Creative Cloud

4. Z tego widoku możemy zainstalować dowolną aplikację w wersji beta, w tym właśnie Adobe Photoshop. Klikamy więc “Zainstaluj” i gotowe. Na zrzucie zamiast przycisku “Zainstaluj” mamy “Otwórz”, ponieważ już się trochę pobawiliśmy tą wersją ;)

Okno instalacyjne Adobe Photoshop w Creative Cloud

Czy muszę instalować Photoshopa, aby korzystać z możliwości generatywnych?

Oczywiście instalacja Adobe Photoshopa w wersji beta jest jedną z opcji, ale nie jedyną. Możemy bowiem zalogować się do naszego konta Adobe w przeglądarce i z poziomu ekranu startowego wybrać aplikację “Adobe Firefly”. Na tej właśnie aplikacji bazuje cała “umiejętność” generatywna Photoshopa, więc znajdziemy tam większość interesujących nas funkcji i możliwości.

Okno instalacyjne Adobe Photoshop w Creative Cloud

Różnica w porównaniu z korzystaniem wersji Photoshop’owej jest taka, że nie możemy na start wgrać własnego obrazu i na nim pracować, lecz musimy zacząć od wygenerowania obrazu za pomocą prompta tekstowego.

Okno instalacyjne Adobe Photoshop w Creative Cloud

Jak widać działa to świetnie a w panelu po lewej stronie mamy naprawdę bardzo dużo funkcji, które umożliwiają nam spersonalizowanie i edytowanie naszego finalnego obrazu.

Okno instalacyjne Adobe Photoshop w Creative Cloud

Zastanawiasz się jak wykorzystać coraz to nowsze i bardziej zaawansowane narzędzia AI dla swojej firmy? Koniecznie sprawdź nasze poprzednie wpisy dotyczące sztucznej inteligencji:

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up