Projektowanie 3D - technologia przyszłości?

3D - czym właściwie jest? Dlaczego tak popularne jest jego stosowanie? Na jakich płaszczyznach naszej codzienności mamy z nim styczność? Na te i wiele innych pytań postaram się dziś odpowiedzieć, zaczynajmy więc!

Zacznijmy od tego, że samo 3D oznacza przestrzeń trójwymiarową, w której każdy punkt, z którego zbudowany jest dany obiekt, ma swoje trzy współrzędne, określające jego położenie w płaszczyźnie X (lewo - prawo), Y (góra - dół) oraz Z (bliżej - dalej). Jako ludzkość jesteśmy gatunkiem interpretującym wszystko, co nas otacza w trzech wymiarach, dlatego tak też projektujemy wszystko - domy, samochody, rzeczy codziennego użytku. Tak więc projektowanie 3D w pewnym sensie skupia się na projektowaniu naszego świata i jest mu do tego znacznie bliżej niż projektowaniu 2D, w którym wyklucza się płaszczyznę Z.

Wiemy już, że z perspektywą trójwymiarową mamy do czynienia na co dzień przez całe życie, natomiast co w kwestii projektowania graficznego w 3D?

Pierwsze cyfrowe modele 3D zostały zaprojektowane już w latach 60 ubiegłego wieku, gdzie do stworzenia takiego modelu potrzebne było całe studio, ogrom wiedzy matematycznej i doświadczenie inżynieryjne. Od tamtej pory technologia poszła kolosalnie naprzód, w związku z czym również możliwości. Dziś dzięki zaawansowanym i przyjaznym programom projekty 3D może tworzyć każdy w zaciszu swojego domu.

Projektowanie elementów 3D

Dlaczego projekty graficzne, w których uwzględnione są elementy 3D przykuwają uwagę?

Po pierwsze tak jak wspomniałem już wcześniej, z trójwymiarowymi elementami mamy styczność na każdym kroku, dlatego widząc takie projekty na ekranie, papierze czy billboardzie, które z reguły postrzegamy jako dwuwymiarową powierzchnię, nasz mózg rozpoznaje znajome zasady percepcji, takie jak perspektywa czy kąt widzenia.

Po drugie elementy graficzne wykonane w 3D z reguły są po prostu ładniejsze i bardziej estetyczne, oczywiście jeśli projektant zastosuje odpowiedni do tematyki styl wykonania modelu.

Po trzecie, elementy trójwymiarowe są wciąż wyzwaniem dla wielu projektantów, a co za tym idzie - jest ich znacznie mniej w sieci niż grafik wykonanych w dwóch wymiarach, zwłaszcza jeśli chodzi o projektowanie stron internetowych i elementów 3D, które mają w jakikolwiek sposób reagować na działania podejmowane przez użytkownika. Ich unikalność sprawia, że wydają się być dużo ciekawsze niż standardowe grafiki 2D.

Projektowanie elementów 3D

No dobrze, ale dlaczego właściwie możemy dziś mówić o technologii projektowania graficznego w 3D jako o przyszłości designu?

A no dlatego, że technika ta w ciągu ostatnich lat bardzo prężnie się rozwija, jej możliwości nieustannie rosną, zwiększają się również możliwości naszych komputerów, z których na co dzień korzystamy. Ponadto dziedzina 3D mimo nieustannych nowości wciąż pozostawia nam wiele do odkrycia, o czym świadczą prototypowe rendery wielkich studiów takich jak Unity czy Unreal Engine.

Nauka projektowania 3D

W takim razie, od czego powinienem zacząć naukę projektowania 3D?

Nauka projektowania 3D - nastawienie

Po pierwsze - odpowiednie nastawienie

Projektowanie 3D pomimo rozbudowanych i przyjaznych oprogramowań jest rzeczą wymagającą bardzo dużo cierpliwości i przede wszystkim chęci dociekania i wnikania w zachodzące procesy. Podczas pierwszego uruchomienia programu najprawdopodobniej zobaczymy setki różnych ikon, przycisków, suwaków itp. co może na starcie zniechęcić, lecz nie warto się tym przejmować, te interfejsy wyglądają dużo bardziej skomplikowanie niż w rzeczywistości są. Ponadto najprawdopodobniej 50% tych funkcji nie będzie nam nigdy potrzebne w tworzeniu projektu.

Nauka projektowania 3D - oprogramowanie

Wybór oprogramowania

Wybór aplikacji, której będziemy używali do tworzenia modeli 3D uzależniony jest w dużej mierze od tego, jakie funkcje będą nam potrzebne w projektach. Jeżeli naszym celem jest stworzenie prostych mockupów czy kształtów, wystarczy nam Adobe Dimension. Jeśli natomiast zależy nam na bardziej zaawansowanych funkcjach, takich jak efekty specjalne, szczegółowe modelowanie i teksturowanie naszych modeli, zastanówmy się nad oprogramowaniem takim jak Autodesk Maya, lub darmowy Blender. Są również programy bardziej nastawione na techniczne projektowanie 3D niż stricte wizualne, takie jak AutoCAD. Opcji jest naprawdę wiele, jeśli chcielibyście, abyśmy porównali dla was kilka z nich w przyszłym wpisie, to dajcie znać w komentarzach, chętnie pomożemy wam w wyborze!

Nauka projektowania 3D - Kursy i sposób uczenia

Kursy i sposób uczenia

Wielu ludzi zdecydowanie preferuje samodzielną naukę, eksperymentowanie i odkrywanie wszystkich możliwości oprogramowania na własną rękę. Oczywiście bardzo to szanuję, aczkolwiek jeśli chodzi o naukę projektowania 3D - zdecydowanie polecam rozpocząć od kursów, które możemy znaleźć w internecie. Dlaczego?

Ponieważ nawet jeśli zaczniemy sprawdzać po kolei wszystkie funkcje programu do tworzenia w 3D, to nie będziemy wiedzieli, na jakie aspekty zwrócić uwagę, co powinno się zmienić gdy włączymy daną opcję. Poza tym błądząc samemu po ustawieniach oprogramowania, możemy sami sobie zaszkodzić, zmieniając ustawienia, których do końca nie rozumiemy i całkowicie zmienimy cały interfejs.

Innym powodem jest również fakt, że nawet jeśli nauczymy się sami pewnej funkcji, to jest bardzo duża szansa na to, że zrobimy to okrężną drogą, rzucając sobie kłody pod nogi, lub po prostu robiąc to nieefektywnie. Po czym wejdzie nam w nawyk opracowana przez nas metoda, co będzie negatywnie wpływało na nasz dalszy rozwój.

Podsumowując, projektowanie graficzne w 3D zdecydowanie jest warte poświęcenia uwagi. Trendy w grafice się zmieniają, ale elementy 3D niezmiennie przyciągają oko odbiorców. Sądzę, że każdy projektant, który czuje się pewnie w dwóch wymiarach, powinien choć raz spróbować 3D, ponieważ daje to bardzo ciekawe doświadczenie, nową perspektywę oraz rozwija kreatywność. A wy co uważacie na temat grafik 3D, może jednak wolicie 2D? Dajcie znać!

keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up