Przyjemne formularze - tipy oraz porady

Wielu osobom tworzącym formularze wydaje się, że przygotowanie go jest banalne. Czy aby na pewno tak jest? Z roku na rok przybywa nam coraz to więcej dobrych praktyk jak usprawniać nasze formularze. W tym artykule postaram się rozjaśnić, jak powinien wyglądać nowoczesny formularz, który jest przyjemny dla użytkownika.

Układaj pola formularza pionowo

Układanie pól pod sobą jest dużo bardziej przyjazne dla naszego wzroku. Dzięki temu ułożeniu nie musimy przenosić nasz wzrok z jednej krawędzi strony do drugiej.

Różnica układów

Źródło : uxmovement.com

 

Wytłumacz użytkownikowi, po co Ci te dane

Dzięki temu zabiegowi użytkownik chętniej wypełni nasze pola, gdyż wie, co się z nimi stanie oraz do czego będą używane.

Przykładowe pola

Twórz czytelne pola na hasło

A) Ważnym aspektem podczas tworzenia pól z hasłem jest ich odpowiednie opisanie. Wskaż, już na starcie, jak powinno wyglądać hasło, które spełnia wymogi. Pozwoli to uniknąć wielu nerwów ze strony użytkownika spowodowanych wielokrotnym wymyślaniem odpowiednich haseł.
B) Zrezygnuj z pola "powtórz hasło"! Jeżeli twój portal nie przechowuję wielu poufnych informacji, takich jak np. posiadają banki, to zrezygnuj z tego pola. Zamiast tego daj użytkownikowi możliwość podglądnięcia hasła. Pozwoli to użytkownikowi szybciej uzupełnić nasz formularz, a co za tym idzie - zrobi to chętniej.

Wygląd pola hasła

Zrezygnuj z oznaczania pola obowiązkowym

Czerwona gwiazdka, opis "wymagane" - to wszystko tworzy w użytkownikach pewną niechęć do wypełniania formularzy. Dobrą metodą jest zrezygnowanie z wielokrotnego oznaczania pól jako wymagane. Zamiast tego podpiszmy te pola, które są opcjonalne - pozwoli to zoptymalizować wygląd naszego formularza oraz odciążyć użytkownika od natłoku dużej ilości informacji.

Opcjonalne pola

Podpowiadaj użytkownikowi

Użytkownik lubi, gdy mu się podpowiada. Dzięki temu jesteśmy w stanie dużo szybciej uzupełnić formularz oraz mamy swego rodzaju przeczucie, że uzupełniliśmy je poprawnie.

Podpowiadanie

Podsumowanie

Wypełnianie formularzy może być bardziej uciążliwe lub mniej. To od nas zależy, czy nasze formularze będą łatwe w użytku, czy też nie. Dlatego powinniśmy stosować jak najwięcej dobrych praktyk, które przyśpieszą oraz ułatwią ich uzupełnianie.

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Efektywność to najważniejszy parametr cechujący skuteczne działania w Internecie. Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl wie jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Ponad 300 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, a nam ciągle mało. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. Dzięki temu o Twoim Kliencie wiemy wszystko, a nawet i więcej. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub rozmowę zdalną.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up