Skąd brać inspirację do projektowania? Nasze propozycje

Praca kreatywna wymaga świeżego umysłu, twórczego podejścia do tematu i obeznania w obecnie panujących trendach, jednak wiadomo, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i nie każdy z nas budzi się codziennie z milionem nowych, genialnych pomysłów na projekty, które wstrząsną światem. Dlatego, zwłaszcza pracując na co dzień jako projektant, od czasu do czasu warto zrobić sobie małą odskocznię od codzienności i zrobić sobie mały reset kreatywny, naładować baterie. Jeśli jednak to nie podziała, lub po prostu nie ma czasu, bo projekty na wczoraj nas przygniatają, proponujemy zaczerpnąć inspirację z ogólnodostępnych źródeł, które prezentujemy poniżej.

Pamiętajmy jednak o tym, że praca kreatywna ≠ praca odtwórcza, więc zachowajmy rozsądny dystans do projektów, z których czerpiemy inspirację i nie powielajmy ich. Oprócz faktu, że jest to mało eleganckie, często jest to na granicy legalności, lub niezgodne z prawem.

Pinterest

Pinterest

Jest to portal, który jako pierwszy przychodzi do głowy jeśli chodzi o inspiracje graficzne do jakichkolwiek materiałów, czy to projekty www, wizytówki, czy chociażby obróbki zdjęć. Pinterest posiada przeogromną bazę materiałów z różnych dziedzin życia i z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie. Portal ten zawiera materiały zarówno profesjonalne jak i amatorskie, więc należy mieć na uwadze fakt, że nie warto traktować wszystkiego, co tam znajdziemy, jako wyznacznik doskonałego designu.

Pinterest

Dribbble

Dribbble

Dribbble jest portalem, który oprócz gromadzenia genialnych projektów i materiałów, zrzesza twórców i kreuje społeczność opartą na relacjach projektant-pracodawca, dzięki czemu jest swojego rodzaju platformą dla osób kreatywnych, poszukujących nowych zleceń do realizacji. Już na pierwszy rzut oka widać, że kontent na stronie Dribbble jest z wyższej półki. Dlatego uważam, że jest to jedno z najlepszych miejsc, z których warto czerpać inspirację. Zwłaszcza, że projekty są podzielone na wiele kategorii, od animacji, przez projekty brandingu, materiały drukowane aż po layouty www.

Dribbble

Awwwards

Awwwards

Strona ta również wyróżnia się bardzo wysokiej jakości treściami, jednakże koncentruje ona swoje materiały głównie wokół projektów www. Tak jak w przypadku poprzedniej pozycji, Awwwards również oferuje pracodawcom wystawianie ogłoszeń dotyczących pracy na stanowiskach związanych z projektowaniem www oraz ich wdrażaniem. Na portalu regularnie, poprzez głosowanie użytkowników, zostają wybrane najlepsze projekty, dzięki czemu w jednym miejscu mamy zebrane najciekawsze projekty.

Awwwards

Behance

Behance

Behance jest jednym z najpopularniejszych serwisów dla osób kreatywnych, dzięki czemu również posiada bardzo rozbudowaną bazę projektów. Behance umożliwia współtworzenie projektów, dzięki czemu powstają zespoły projektowe, które kompleksowo zajmują się realizacją projektów. Bardzo wielu twórców zakłada własne portfolio właśnie na tym portalu, który tak jak poprzednicy również dostarcza oferty pracy. Kontent strony jest posegregowany na dziedziny (których swoją drogą jest bardzo wiele), narzędzia, których użyto do realizacji projektu, kolorystykę, lokalizację oraz szkoły, z którymi powiązani są dani artyści.

Behance

Envato elements

Envato elements

Baza tego portalu jest niesamowicie rozbudowana, posiada projekty w wielu kategoriach od projektów www, przez elementy drukowane, fonty, po bazę stockowych filmów i zdjęć. Wyjątkową zaletą Envato Elements jest fakt, że strona oferuje możliwość pobrania zawartości w bardzo wielu formatach (w zależności od dziedziny). Minusem jednak jest fakt, że pobieranie materiałów na dysk jest możliwe jedynie posiadając płatną subskrypcję. Wspominam o nim, ponieważ bezpłatnie mamy możliwość zobaczenia całej treści, a to jest nam całkowicie wystarczające do zaczerpnięcia inspiracji.

Envato elements

Youtube

Youtube

Tak, nie zapominajmy o podstawowych źródłach motywacji, na Youtube również jest bardzo wielu twórców, którzy regularnie publikują swoje realizacje, lub zbiory projektów znalezionych w sieci, które mają na celu zainspirować odbiorców. Portal ten nie nakłada ograniczeń w temacie projektowania, dzięki czemu oprócz inspiracji bardzo często również z łatwością znajdziemy poradniki, jak osiągnąć prezentowane efekty, jakich narzędzi używać i wiele innych.

Instagram

Instagram

Również na Instagramie istnieje bardzo wiele profilów, które skupiają się na tworzeniu fantastycznych projektów graficznych w każdej możliwej dziedzinie projektowania. Warto więc tam zrobić research i zaobserwować konta, które najbardziej przypadną nam do gustu a wyjątkowe projekty zapisać do swojej kolekcji. Niestety Instagram nie posiada filtrowania treści tak jak w poprzednich portalach, ale pamiętajmy jednak, że nie tylko do tego został on stworzony i jest to zrozumiałe. Jedynym sposobem filtrowania wyników wyszukiwania są hashtagi.

Kanały RSS

W dzisiejszych czasach już niestety odchodzące w niepamięć. Nadal jednak uważam, że korzystanie z portali gromadzących w jednym miejscu treści z wielu kanałów RSS jest świetnym rozwiązaniem dla poszukujących inspiracji projektantów. Na rynku jest dostępnych wiele takich portali w wersji darmowej jak i płatnej, pozostaje więc jedynie znalezienie kanałów skupiających się na designie.

Styl życia a inspiracja

Styl życia

Punkt ten w zasadzie mógłby się znaleźć na samym początku tego wpisu, ponieważ jest najważniejszy, jest ponad wszelkimi źródłami inspiracji. Nasz styl życia, od niego w bardzo dużej mierze zależy poziom naszej kreatywności. Przygotowałem dla was kilka rad, które pomogą wam utrzymać jak najwyższy poziom kreatywności, niektóre mogą wydawać się oczywiste, wręcz trywialne, ale w natłoku codziennego życia często o nich zapominamy.

  • Pij wodę! Tak! Nawodniony organizm to sprawnie funkcjonujący umysł!
  • Ruszaj się, uprawiaj aktywność fizyczną, chociaż od czasu do czasu, mózg zupełnie inaczej funkcjonuje, kiedy się dotlenimy. Ruch fizyczny gwarantuje lepszą klarowność umysłu.
  • Wyśpij się! Zostaw wieczorne aktywności ludziom, którym nie zależy na wydajności umysłu za dnia.
  • Posprzątaj swoje miejsce pracy jeśli jest na nim coś, czego nie powinno tam być. Porządek na biurku to porządek w głowie.
  • Pamiętaj o przerwach w pracy. Wg badań najefektywniejszym trybem pracy jest przestrzeganie zasady 50 min pracy - 10 min przerwy z dala od komputera.

Powodzenia!

keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up