Facebook marketing - czy tylko FanPage?

O tym, że Facebook to jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych, raczej nie trzeba nikomu przypominać. Potwierdza to nasz niedawny wpis na blogu, w którym podsumowaliśmy social media o największym zaangażowaniu w 2023/2024. Choć rządzi się on swoimi prawami i momentami może wydawać się, że jest już nieco zapomniany, nic bardziej mylnego. Okazuje się również, że Facebook jest doskonałym miejscem do rozwoju i posiada wiele możliwości, które odpowiednio wykorzystane, mogą przynosić imponujące efekty.

  • Marketing na Facebooku wykracza daleko poza jedynie prowadzenie fanpage’a.
  • Chcąc wypromować swoją markę na Facebooku warto testować różne rozwiązania, takie jak zapisanie się do grup tematycznych, tworzenie wydarzeń, korzystanie z Facebook Ads, czy wystawianie produktów z pomocą Marketplace.
  • Aby marketing na Facebooku przynosił najlepsze efekty, należy odpowiednio poznać swoją grupę docelową oraz udzielać się w różny sposób (komentowanie innych postów, dzielenie się wartościową wiedzą itp.).
Konto firmowe na Facebooku

Firmowe konto na Facebooku - dlaczego warto?

Jeśli prowadzisz biznes online, bez względu na branżę, platforma ta to szansa na zdobycie nowych potencjalnych klientów. Odpowiednio zbudowana strategia komunikacji, uwzględniająca specyfikę niszy, do jakiej chcesz dotrzeć, z pewnością przełoży się na zwiększenie sprzedaży. Ogromnym plusem korzystania z Facebookowego fanpage’a jest także szansa na zbudowanie długotrwałej relacji z odbiorcami. Regularnie dodawane, angażujące posty, wyświetlane na głównej tablicy Twojej grupy docelowej będą przypominały o istnieniu firmy, przez co zapadnie na dłużej w pamięci.

Kolejną zaletą prowadzenia konta na Facebooku jest możliwość kreowania pozytywnego wizerunku i aktywnego zarządzania nim. Angażowanie się w najróżniejsze akcje, nagrywanie rolek na podstawie trendów, udostępnianie postów “zza kulis” - to wszystko spowoduje, że, nawet jeśli Twoja firma dopiero raczkuje pod kątem marketingu, z pewnością już na starcie wiele zyska.

Ostatnim, choć niemniej ważnym plusem korzystania z fanpage’a na Facebooku jest szansa na zaprezentowanie oferowanych przez Ciebie produktów czy usług szerszej widowni. Często już sama świadomość istnienia firmy jest istotna pod kątem marketingowym, a to doskonałe miejsce, aby ją zbudować!

Marketing na Facebooku - jakie masz możliwości?

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, marketing na Facebooku wykracza daleko poza jedynie posiadanie fanpage’a. Platforma ta daje nam wiele możliwości, jakich poznanie jest kluczowe, jeśli chcesz rozwinąć swój biznes. Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Facebook Ads

Facebook Ads, czyli płatne reklamy - system ten umożliwia precyzyjne kierowanie kampanii wprost do Twojej grupy docelowej na Facebooku, Messengerze i Audience Network.

Tworzenie wydarzeń - jeśli chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją firmą, świetnym pomysłem może okazać się stworzenie eventu, który dodatkowo zaangażuje odbiorców. Może to być na przykład otwarcie nowego punktu stacjonarnego, konkurs, czy cokolwiek innego, co będzie pasowało do branży, do jakiej zalicza się marka.

Grupy tematyczne - chociaż niewielu użytkowników Facebooka wie, jak przydatne marketingowo mogą okazać się grupy, zdecydowanie warto rozważyć zaplanowanie promocji w takiej formie. Największą zaletą jest tutaj fakt, iż zgromadzeni w nich odbiorcy mają podobne zainteresowania.

Marketplace - to funkcja, która przypomina swoją formą coś w rodzaju pchlego targu. Głównie chodzi o to, aby umożliwić finalizowanie zakupów bez konieczności opuszczania platformy oraz łączenia różnorodnych grup sprzedażowych, by zwiększyć zasięgi reklam.

Jak więc widzisz, marketing na Facebooku to nie tylko skutecznie realizowana strategia komunikacji w formie publikowania postów, ale także wiele więcej!

Facebook Ads - skuteczny marketing na Facebooku

Stworzyłeś ciekawego posta sprzedażowego i chcesz, aby zobaczyło go jak najwięcej osób? A może organizujesz w swoim sklepie online promocję, o której powinno dowiedzieć się jak najwięcej osób? Facebook Ads to narzędzie, jakie Ci w tym pomoże! Odpowiednio zaplanowana i skonfigurowana kampania pozwoli na dotarcie dokładnie do tych użytkowników, którzy mogą być potencjalnie zainteresowani Twoimi produktami czy usługami. Wszystko za sprawą algorytmu - szczegółowo analizuje on treści, jakie im się podobają, zdobywając tym samym wartościową wiedzę na temat ich zachowań i obszarów zainteresowań.

Facebook - posty sponsorowane

Warto również zwrócić uwagę na to, że reklamy na Facebooku różnią się od zwykłych postów jedynie dopiskiem „sponsorowane”, dlatego odbiorcy często nawet nie zdają sobie sprawę, iż wyświetlona im publikacja jest płatną promocją. Dzięki temu zwiększa się szansa na to, że przeczytają ją do końca, skomentują, czy zareagują.

Tworzenie wydarzeń powiązanych z Twoją firmą jako działanie marketingowe na Facebooku

Zaletą tworzenia wydarzeń bez wątpienia jest fakt, że jest to opcja bezpłatna. Co więcej, możesz z łatwością zaprosić na nie wszystkie osoby, śledzące fanpage’a. To prosty i skuteczny sposób na promocję Twojej firmy. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na eventy, jakie mogą okazać się atrakcyjne dla budowanej przez Ciebie społeczności:

  • wydarzenie związane z otwarciem nowego punktu stacjonarnego, w którym zaprosisz do odwiedzin w tej lokalizacji, a przy okazji każdemu uczestnikowi zaoferujesz kod zniżkowy na produkty czy usługi,
  • konkurs z atrakcyjnymi nagrodami z Twojego asortymentu,
  • premiera zupełnie nowego produktu,
  • urodziny lub rocznica otwarcia firmy w formie spotkania z szampanem i słodkościami.

Pamiętaj, że wydarzenie może mieć formę online - warto spotkać się z uczestnikami wirtualnie, na przykład podczas transmisji na żywo, szczególnie kiedy oferujesz jedynie sprzedaż internetową i nie posiadasz biura.

Grupy tematyczne potencjałem marketingowym dla Twojej firmy

Ciekawym sposobem na promocję jest reklamowanie firmy na grupach tematycznych na Facebooku. Potencjał marketingowy wynika w tym przypadku z tego, że zgromadzeni na nich użytkownicy posiadają te same zainteresowania, dzięki czemu komunikacja z niszą jest znacznie ułatwiona. W jaki sposób traktować te społeczności, aby miały korzystny wpływ na popularność marki?

Przede wszystkim bądź aktywny. Publikowanie postów, komentowanie, czy udzielanie się w jakikolwiek inny sposób pozwoli lepiej poznać produkty czy usługi, jakie oferujesz. Przełoży się to również na zainteresowanie facebookowym fanpagem, dzięki czemu zdobędziesz szersze grono potencjalnych klientów. Grupy to także fantastyczna przestrzeń do badania preferencji odbiorców - możesz przeprowadzić tam mini badanie rynkowe, które pozwoli Ci zebrać przydatne informacje. Udostępnianie wartościowych informacji sprawi, że wizerunek Twojej firmy będzie pozytywny i użytkownicy Facebooka zdobędą do niej zaufanie.

Marketplace - sprzedawaj na Facebooku!

Jeśli zależy Ci na zmaksymalizowaniu sprzedaży, z pomocą przychodzi Facebook Marketplace. To - tak jak wcześniej wspomnieliśmy - funkcja umożliwiająca finalizację zakupu bez konieczności opuszczania platformy. Jeśli oferujesz produkty lub usługi lokalnie, nie ma lepszego miejsca, aby je zareklamować! Obecnie wszyscy szukamy najprostszych rozwiązań, a wbudowane w Facebooka funkcje takie jak Marketplace zdecydowanie do nich należą.

Facebook - marketplace

Aukcje umieszczane na platformie pozwalają potencjalnym klientom na szybkie zdobycie niezbędnych informacji, takich jak cena czy opis produktu - zupełnie, jakby znajdowali się na Twojej stronie! To dobra alternatywa dla takich portali jak OLX czy Allegro. Warto natomiast podkreślić, że transakcje odbywają się bezpośrednio pomiędzy użytkownikami, ponieważ Facebook nie oferuje w tej kwestii automatyzacji ani przetwarzania przesyłki - trzeba zadbać o to samodzielnie.

Marketing na Facebooku - znacznie więcej możliwości, niż myślisz!

Jak widzisz, potencjał reklamowy Facebooka jest znacznie bardziej obszerny, niż wielu osobom może się wydawać. Daje on ogrom możliwości, a przede wszystkim ciekawe narzędzia, takie jak Facebook Ads czy Marketplace. Dobre efekty oraz znaczne zwiększenie ruchu może również przynieść angażowanie się wewnątrz grup tematycznych - warto postawić w tym przypadku na dzielenie się wartościową wiedzą, czy ciekawe kreacje, zamiast bezpośrednich reklam. Są one czasami postrzegane jako spam i mogą skutkować usunięciem Cię z danej społeczności. Pamiętaj, że dywersyfikacja stosowanych działań może przynieść świetne rezultaty!

keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up