CapCut 4 funkcje, które pomogą w tworzeniu rolek dla firmy

  • Wideo marketing odgrywa istotną rolę w social mediach, a odtwarzanie filmów stanowi 82,5% światowego ruchu w Internecie. Krótkie, dynamiczne filmiki generują duży potencjał do rozwoju biznesu na portalach społecznościowych.
  • W dzisiejszym wpisie proponujemy 4 funkcje bezpłatnej aplikacji do montażu CapCut, które warto znać, tworząc rolki dla biznesu.
  • Funkcje te obejmują tworzenie napisów, nakładanie warstw, zoom in oraz zoom out, a także efekty dźwiękowe.
  • Przybliżamy, w jakich nagraniach warto stosować wspomniane opcje, jak z nich korzystać i gdzie szukać więcej informacji na ich temat. Zapraszamy do przeczytania artykułu!

W ostatnich latach wideo marketing stał się numerem jeden — kluczowym narzędziem budowania wizerunku i zaangażowania odbiorców naszych social mediów. Niemalże wszyscy najwięksi gracze na rynku platform społecznościowych — Instagram, Facebook, TikTok promują treści wideo w postaci krótkich, dynamicznych rolek, w formacie 9:16. Przy tym naturalną rzeczą jest, że wideo marketing, w różnych formach, z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu, będąc jedną z najskuteczniejszych form reklamy. Statystyki mówią same za siebie! Jak podaje raport opublikowany we wrześniu 2024 przez portal DemandSage:

  1. 82% respondentów twierdzi, że obejrzenie filmu przekonało ich do zakupu produktu lub usługi.
  2. Blisko 50% użytkowników Internetu poszukuje filmów dotyczących danego produktu lub usługi przed wizytą w sklepie.
  3. 89% respondentów twierdzi, że chce oglądać więcej wideo kontentu od marek.
  4. 66% odbiorów uważa, że ​​krótkie filmy są najbardziej angażującą formą przekazu.
  5. Wideo stanowi 82,5% światowego ruchu w Internecie.

Te liczby pokazują, jak duży potencjał biznesowy spoczywa w treściach wideo. Firmy, które go nie wykorzystują, zdecydowanie zostają w tyle w kwestii zwiększania sprzedaży za pomocą Internetu, pozyskiwania klientów online, budowania rozpoznawalności oraz zaufania wśród konsumentów.

Niedawno pisaliśmy o tym, jak stworzyć idealnego tiktoka lub rolkę dla biznesu, wymieniając kluczowe kwestie takie jak scenariusz, sam proces nagrywania i montaż. Każdy z tych elementów jest ważny. Istotne jest zarówno skonkretyzowanie całego zamysłu, dobre przygotowanie treściwej, merytorycznej wypowiedzi (bez lania wody), jak i proces nagrywania, zadbanie o tło, komfort i prezentację osób występujących, a także dobre kadry. Teraz jednak chcemy podsunąć kilka propozycji z zakresu ostatniego z przytoczonych elementów — czyli montażu. Jak zmontować film sprawnie i efektywnie, by zaskoczyć odbiorców i zapisać im markę w pamięci? Kilka trików poznacie w dzisiejszym wpisie — 4 funkcje CapCut, które znacząco ułatwią tworzenie rolek dla firmy!

CapCut — z czym to się je?

CapCut to aplikacja do edycji filmów, która została zaprojektowana z myślą o twórcach wideo na social media. Parę lat temu zyskała swoją popularność w dużej mierze dzięki TikTokowi. Nic w tym dziwnego, ponieważ została stworzona przez firmę Bytedance, tę samą, która odpowiada właśnie za rozwój TikToka.

Najważniejsze informacje na temat aplikacji i możliwości korzystania z niej:

  • CapCut jest dostępny za darmo na systemy iOS, Android oraz w wersji na komputery stacjonarne. Dzięki temu można pracować nad rolkami z dowolnego urządzenia i w każdym miejscu. Przy tym warto jednak wiedzieć, że projekty stworzone w aplikacji zapisywane są bezpośrednio na urządzeniu, a nie na koncie użytkownika. To oznacza, że jeśli rozpoczniemy pracę nad nagraniem na telefonie, nie będziemy mogli kontynuować jej na komputerze, jeśli uprzednio nie zapiszemy specjalnie pliku w chmurze, tworząc jego kopię zapasową. CapCut niestety nie oferuje opcji automatycznej synchronizacji między urządzeniami, stąd istotne jest, by samemu pamiętać i dbać o odpowiednie przechowywanie plików.
  • Aplikacja oferuje również wersję Pro, która poszerza dostęp do wielu zaawansowanych funkcji. Jest to opcja płatna, oparta na modelu subskrypcji. Na dzień dzisiejszy kosztuje ona: 39,99 zł za jeden miesiąc (z oferowaną w tym momencie 30% zniżką) lub 499.99 w pakiecie za cały rok. W ramach wersji Pro użytkownicy zyskują możliwość korzystania z większej liczby efektów, filtrów, dźwięków wolnych od opłat licencyjnych oraz innych narzędzi, które omawiamy w dalszej części wpisu. Warto podkreślić, że dostęp Pro jest opcjonalny – dopóki nie pojawi się potrzeba rozszerzenia możliwości, można swobodnie korzystać z darmowej wersji, która również pozwala na stworzenie świetnych, montażowo dopracowanych rolek.
  • Do najważniejszych funkcji dostępnych w CapCut należą: cięcie klipów, nakładanie muzyki, dodawanie tekstów, przejść, korzystanie z bibliotek filtrów oraz animacji. Wszystkie te narzędzia umożliwiają tworzenie profesjonalnie wyglądających filmów w łatwy i intuicyjny sposób.

4 funkcje CapCut, które warto znać, tworząc rolki dla swojego biznesu

1. Automatyczne napisy

Wiele raportów na temat trendów w social mediach i zwyczajów użytkowników wskazuje, że duży odsetek filmów w Internecie oglądany jest bez dźwięku. Według DigiDay już w 2016 roku, jeszcze przed erą rolek, 85% filmów na Facebooku było odtwarzanych w trybie niemym. Możemy przypuszczać, że i dzisiaj trend jest podobny – wielu odbiorców rzeczywiście nie słyszy naszego oryginalnego dźwięku w przygotowanym nagraniu. Wpływ na to ma z pewnością dynamiczny tryb życia: filmy są często wyświetlane w biegu, podczas przerwy w pracy, w autobusie, dla zabicia nudy w kolejce do sklepu czy w poczekalni u lekarza. W takim razie tym bardziej istotne jest zapewnienie dostępności treści i zadbanie o to, by nasz kluczowy przekaz trafił możliwie do jak największej liczby oglądających. Tutaj z odsieczą przychodzi funkcja dodawania napisów do nagrań w CapCut.

W darmowej wersji mamy możliwość dodawania napisów ręcznie, co znaczy, że sami musimy przepisać i w odpowiednim czasie filmu ustawić tekst, odpowiadający temu, co jest mówione na nagraniu. Możemy przy tym skorzystać z wielu dostępnych czcionek i sposobów animacji (pojawiania się i znikania) tekstu.

Drugą opcją jest ta płatna, jednak bardzo wygodna i znacznie skracająca czas pracy nad filmem — chodzi właśnie o automatyczne napisy. CapCut obsługuje wiele języków, w tym polski, przez co rozpoznaje mowę i w krótką chwilę dodaje tekst dla całego naszego filmu. Aplikacja wykonuje te zadania sprawnie, jednak w razie pojawiających się błędów mamy możliwość ich edycji. W tej wersji także możemy dostosowywać napisy pod kątem koloru, czcionki, animacji, w dodatku oferowanych alternatyw jest wówczas więcej, bo mamy pełen dostęp do całej biblioteki CapCut w każdym zakresie.

Bonus: Dodatkowym trikiem zdradzanym Wam na marginesie jest korzystanie z zewnętrznego programu online o funkcji generowania tekstuOpus Auto Caption Generator. Program ten rozpoznaje i obsługuje język polski, oferuje kilka styli tekstu do wyboru, a także umożliwia ewentualne edytowanie stworzonych automatycznie napisów. Ograniczeniem, które nakłada, jest blokada, która pozwala na pobranie tylko 3 obsłużonych filmów dziennie, w pełnej jakości i bez znaków wodnych.

2. Overlay, czyli nakładanie warstw

Opcja tworzenia warstw umożliwia dodawanie do naszego bazowego nagranie różnych efektów wizualnych — nakładanie np. innego klipu, naklejki czy obrazu z logotypem, co jest szczególnie istotne w tworzeniu rolek biznesowych. CapCut pozwala także na wzniesienie projektu na wyższy poziom poprzez edycję i manipulowanie warstwami — ich kolejnością, przezroczystością, a także animacją tego, w jaki sposób pojawiają się, znikają i poruszają na ekranie.

By ułatwić użytkownikom odnalezienie się w aplikacji i wesprzeć ich w nauce montażu, CapCut przygotował kompleksowy poradnik dotyczący korzystania z warstw — zawarte są w nim punkty o podstawach, ale też zaawansowanych możliwościach overlay, jak korzystać z funkcji warstw, jak obchodzić się z nimi edytując wideo na smartfonie, a do tego odpowiedzi na często zadawane pytania.

Overlay w CapCut

3. Efekt przybliżenia i oddalenia

Jednym z kluczowych efektów, niezwykle przydających się przy edycji rolek jest zoom in oraz zoom out. To skuteczne narzędzie wpływające na dynamikę filmu, a tym samym na utrzymanie uwagi widza, co w istotny sposób przekłada się na watch time naszej rolki. Energiczne zmiany w statycznym nagraniu w realny sposób sprawiają, że materiał dla odbiorców staje się bardziej angażujący i ciekawy. Wszystko to z prostej przyczyny - „coś” się na nim dzieje, nagranie nie przedstawia wyłącznie tzw. gadających głów, co dla współczesnego konsumenta social mediów, rozpraszanego dużą ilością bodźców, z krótkim czasem utrzymywania uwagi, jest kluczowe.

Funkcja zoom in powinna być wykorzystywana nie tylko do pobudzenia nagrania samego w sobie, ale również, by zwrócić uwagę na istotne detale czy podkreślić najważniejsze słowa zbliżeniem na osobę, która w danym momencie je wypowiada. Dzięki tym sztuczkom możemy zasugerować widzowi, na których momentach najbardziej powinien skupić swoją uwagę i które elementy najlepiej zapamiętać.

By stworzyć płynne zbliżenie na filmie w CapCut, należy wykorzystać opcje key frame. Trzeba znaleźć fragment filmu, w którym powinno odbyć się przybliżanie i wyznaczyć jego początek. Dokładnie w tym miejscu stawiamy pierwszy znacznik klatki kluczowej. Następnie to samo robimy z miejscem, w którym przybliżanie powinno się zakończyć. Dalej powiększamy w wyznaczonych ramach wideo do rozmiaru, który nam odpowiada. To wszystko. Aplikacja zanimuje stopniowe przybliżenie między wskazanymi przez nas klatkami.

Także w temacie klatek kluczowych CapCut przygotował dla użytkowników krótkie opracowanie sposobu, w jaki działa ta funkcja.

Animacje w CapCut

4. Efekty dźwiękowe

Ten punkt może wydawać się dość banalny, jednak warto o nim wspomnieć ze względu na to, że pod tym hasłem kryją się różnorodne możliwości, które warto wykorzystywać, aby uatrakcyjnić wideo. Czasem są to opcje, o których nie myślimy w pierwszej kolejności – nie chodzi bowiem tylko o muzykę czy podbicie nagranego głosu (co oczywiście jest równie ważne). Efekty dźwiękowe, takie jak szelest papieru czy pieniędzy, stukot kroków czy dźwięk nalewania wody nieraz mogą okazać się przydatne i wpływają na głębię oraz atrakcyjność naszej rolki. Są to detale, o których często się zapomina, dlatego zdecydowaliśmy się umieścić ten punkt na naszej liście.

CapCut udostępnia użytkownikom bibliotekę dźwięków nieopatrzonych prawem autorskim, z której można swobodnie korzystać, a spora część tych zasobów jest darmowa, więc nie potrzebujemy wersji Pro, by z nich czerpać. Wszystkie te pliki znajdziemy, klikając w funkcję z nutką i podpisem Audio. Tam do dyspozycji mamy m.in. sekcje: Dźwięki oraz Efekty dźwiękowe, które są oznaczoną ikoną gwiazdki. To właśnie na tej drugiej podstronie kryją się różnorodne nagrania audio, dodające naszym rolkom nastroju, wymiarowości i dynamizmu.

Efekty dźwiękowe są podzielone na kategorie, co ułatwia ich wyszukiwanie. Przykładowo: w kategorii Halloween znajdziemy dźwięki z horroru i mroczne efekty, które świetnie pasują do tematycznych, upiornych nagrań. W kategorii Przejścia znajdziemy krótkie dźwięki, takie jak swish, ding czy woosh, które idealnie współgrają z dynamicznym zmienianiem kadrów lub przesuwaniem, wyrzucaniem, podrzucaniem przedmiotów. Z kolei kategoria Magia oferuje nam dźwięki dzwoneczków, efekty magicznej różdżki czy inne bajkowe brzmienia, które mogą dodać naszym filmom fantastycznego klimatu.

Istotę wykorzystania tych efektów i perfekcyjny przykład, do czego mogą nam służyć pokazała w jednym ze swoich filmików TikTokerka zajmująca się na co dzień kontentem UCG i montażem rolek.

@ugcwithemmap Heres how to add sound effects in your video using @CapCut ✨ I used an old UGC video and thrned it into an ASMR style video! #ugccreator #ugctips #editingtutorial #editing101 #videoeditingtutorial #ugccommunity #capcutedits #capcuttutorial ♬ original sound - Emma | Content Strategy

Podsumowanie

Wideo marketing to realna szansa na rozwój biznesu — jak wykazaliśmy, konsumenci oczekują treści w tej formie, rolki przekonują do podjęcia konkretnych decyzji zakupowych, są angażujące, a ich popularność stale się utrzymuje. Proste w obsłudze, bezpłatne narzędzia takie jak CapCut sprawiają, że wiele osób dysponujących wolnym czasem i chęciami do nauki, może samemu tworzyć reelsy i ubogacać o nie social media swojego biznesu. Warto więc korzystać i wdrożyć cztery proponowane przez nas triki, ale też samemu eksplorować i szukać swojego stylu montażowego przy tworzeniu kontentu.

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up