Zjedź na dół
Agencja marketingowa

Ocean pomysłów?

Wiemy jak przekuć
je na sukces w Internecie!

 

Sprawdź nas

poniedziałek, 07 styczenia 2019 14:47
Błyskawiczne zrzuty ekranu i znacznie więcej - poznaj ShareX

Błyskawiczne zrzuty ekranu i znacznie więcej - poznaj ShareX

Mogłoby się wydawać, że nie ma niczego prostszego od robienia zrzutów ekranu (tzw. screenshotów). Funkcja ta jest na tyle podstawowa, że znajdziemy ją praktycznie w każdym systemie operacyjnym. Jeśli używasz jej okazjonalnie (żeby – na przykład – zapisać kompromitujące rozmowy z Messengera), z pewnością wystarczy Ci to, co oferuje chyba każdy współczesny system operacyjny. Jeśli jednak często musisz wykonywać zrzuty ekranów – z kadrowaniem, adnotacjami – i w dodatku chciałbyś je mieć natychmiast zapisane na dysku lokalnym lub zdalnym, wydrukowane i jeszcze więcej – mam dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia.

ShareX jest darmowym, otwartoźródłowym programem na licencji GNU GPL v3, z licencją na zabijanie Twojego zmarnowanego czasu.

1 Instalacja

Aktualną wersję ShareX pobierzesz zawsze ze strony projektu: getsharex.com. Instalacja jest dziecinnie prosta, wystarczy pobrać instalator klikając Download, uruchomić go i przejść przez kolejne etapy. Jeśli podczas instalacji wybierzesz Run ShareX when Windows starts, nie będziesz miał uruchamiać go ręcznie za każdym razem po starcie systemu.

2 Skróty klawiszowe

Po instalacji warto dokonać wstępnej konfiguracji. Możesz zdefiniować własne skróty klawiszowe, by szybko wykonywać zrzuty ekranu. Warto, by skróty nie kolidowały z już istniejącymi w innych aplikacjach, np. z alt+cltr+1..6 często wykorzystywanymi do tworzenia nagłówków w edytorach tekstu lub shift+ctrl+7...8, które tworzą listy numerowane i wypunktowane. Z tego powodu ja używam ustawień widocznych na screenie:

Widok z programu ShareX

Tak, dobrze widzisz, możesz też nagrać film!

3 Zadania po wykonaniu zrzutu

Jak już wspomniałem, lista możliwych zadań jest ogromna. Najprostsze to:

 • zapisywanie pliku na dysku
 • umieszczanie pliku w schowku systemowym
 • nanoszenie na zrzut modyfikacji i adnotacji
 • umieszczanie pliku w chmurze

Dwie ostatnie funkcje rozwinę w dalszej części wpisu. Poza wymienionymi opcjami, ShareX pozwala też na nieco bardziej egzotyczne zadania, jak:

 • drukowanie (do PDF lub bezpośrednio przez drukarkę)
 • rozpoznawanie tekstu (OCR)
 • skanowanie kodów QR

Wciąż nie jest to zamknięta lista funkcji ShareX!

4 Nanoszenie na zrzut modyfikacji i adnotacji

Najpierw zaznacz tę opcję w zadaniach wykonywanych po zrobieniu zrzutu:

Widok z programu ShareX

Teraz, po wykonaniu screena, otworzy się edytor, z poziomu którego możesz zmodyfikować zrzut, np. dodać opis, wypunktować lub rozmazać niektóre elementy. Edytor wygląda tak (zrzut poniżej), jest bardzo przystępny i chyba nie trzeba go opisywać szczegółowo:

Edytor - widok z programu ShareX

Poniższy zrzut ekranu – od chwili wejścia na stronę, do umieszczenia go na serwerze, zrobiłem w czasie krótszym niż minuta. Takie funkcje doceni każdy, kto regularnie pracuje np. nad stronami internetowymi. Przetestujcie sami!

Zrzut stworzony przy pomocy ShareX

5 Umieszczanie plików w chmurze

Do wyboru mamy oddzielną konfigurację dla obrazów, tekstów i pozostałych plików. Możemy wybrać popularne usługi, np.:

 • Zdjęcia Google,
 • Dysk Google,
 • Dropbox,
 • OneDrive,
 • Pastebin

lub skorzystać z uploadu na własny serwer poprzez FTP. W przypadku serwisów wymagających konta (jak YouTube – tak, tam też możesz umieścić film poprzez ShareX!) konieczna jest integracja programu z serwisem, co najczęściej sprowadza się do kilku kliknięć. Pełna lista dostępnych lokalizacji docelowych plików znajduje się na stronie ShareX.

6 ShareX to nie tylko zrzuty ekranu

Wcześniej wspominałem o tym programie tylko jako o bardzo rozbudowanej aplikacji do przechwytywania ekranu (również jako filmu). Można go jednak używać również jako uploadera innych plików, np. tekstowych, czy archiwów. Możemy również wykonywać własne akcje, np. otworzyć plik w innym edytorze. ShareX pozwala także na natychmiastowe udostępnienie linku na Facebooku, Twitterze czy w innych portalach społecznościowych!

7 Czy warto?

Oczywiście, że tak! ShareX jest programem, którego działania w tle nie da się zauważyć w żaden negatywny sposób. Swoje akcje wykonuje błyskawicznie (nawet tak zaawansowane, jak rozpoznawanie tekstu), a rozbudowane możliwości uploadu dają nieograniczone możliwości. Interfejs ShareX jest niezwykle „user-friendly”. Znam niewiele narzędzi, które uważałbym za idealne w każdym calu. ShareX się do nich zalicza. Nie zawiodłem się dotąd na nim i mam nadzieję, że tak pozostanie. Rekiny oczywiście też używają ShareX – natychmiast po wykonaniu zrzutu ekranu pliki trafiają na nasz serwer FTP. Używamy ShareX również jako uploadera plików, które wymagają błyskawicznego przesłania.

Krzysztof Kukła
Krzysztof Kukła

Subskrybuj na YT

Kalendarz wpisów

« Kwiecień 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

image

Poczuj się jak Rekin w wodzie!

Efektywność to najważniejszy parametr cechujący skuteczne działania w Internecie. Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl wie jak osiągnąć wysoką efektywność w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu.

Ponad 100 zadowolonych Klientów, ponad 300 przeszkolonych osób, a nam ciągle mało. Już więcej niż 9 lat spędzili użytkownicy na wykonanych przez agencję interaktywną Wrocław stronach internetowych. Dzięki temu o Twoim Kliencie wiemy wszystko, a nawet i więcej. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć w jeden z przycisków poniżej.

 

Konfigurator Kontakt

Rekiny Mobile Menu