Zjedź na dół
Agencja marketingowa

Ocean pomysłów?

Wiemy jak przekuć
je na sukces w Internecie!

 

Sprawdź nas

sobota, 30 grudnia 2017 13:01
Sekrety konfiguracji Google Analytics

Jak konfigurować poprawnie Google Analytics?

Google Analytics to najpotężniejsze narzędzie analityczne dostępne dla każdego właściciela strony internetowej. Przeważnie strony www posiadają podłączone statystyki od giganta z Mountain View (jeśli jeszcze ich nie masz to podłącz je koniecznie!). Problem polega na tym, że większość osób nie konfiguruje Analytics poprawnie. Poznaj sekrety konfiguracji GA.

1 Raporty demograficzne

Domyślnie w Google Analytics są wyłączone raporty pozwalające dokonać analizy w jakim wieku i jakiej płci użytkownicy odwiedzają stronę internetową. Żeby je włączyć należy (po zalogowaniu do GA) wejść: Administracja => Ustawienia usługi => Włącz raporty demograficzne i zainteresowania => Zapisz.

Raporty demograficzne

Kolejny krok to wejście do Odbiorcy => Dane demograficzne => Przegląd => Włącz

I od tej pory dokładnie wiemy dla jakiej grupy docelowej przygotować marketing ;)

2 Integracja z Search Console

O Search Console pisałem niedawno na blogu. Kiedy strona www jest zintegrowana z tym narzędziem warto również połączyć GA i SC. Daje to możliwość analizy słów kluczowych jakie użytkownicy wpisują w Google, żeby odnaleźć Twoją stronę www.

Jak połączyć Analytics i Search Console? Należy wejść Administracja => Ustawienia usługi => Dostosuj Search Console => Wybrać widok i zapisać.

Search Console integracja

Ważne żeby oba narzędzia były podłączone pod jedno konto Google. I już teraz wiemy czy pozycjonowanie naszej strony przynosi efekty oraz jakich fraz można użyć np. w kampaniach Google Adwords.

3 Lista wykluczeń stron odsyłających

Kiedy w raporcie stron odsyłających widzimy strony które ewidentnie generują wejścia typu spam można, a nawet trzeba je wykluczyć. Jak to zrobić? Należy wejść Administracja => Informacje o śledzeniu => Lista wykluczeń stron odsyłających => Dodaj wykluczenie strony odsyłającej.

Przykład spamowych stron poniżej:

Lista wykluczeń stron odsyłających Analytics

Od tej pory z tych stron ruch nie będzie brany pod uwagę i dane będą dużo bardziej realne.

4 Filtry

Szczególnie na początku życia strony www głównym problemem Analytics jest zakłamanie statystyk poprzez generowanie ruchu przez nas samych i roboty sieciowe. Najlepiej wykluczyć ruch z IP od siebie z pracy, domu itp. Przecież sami dla siebie nie jesteśmy Klientami i przez to dane ogólne mogą być zawyżone (ilość sesji) lub zaniżone (czas przebywania na stronie). 

Jak wykluczyć IP? W Google Analytics trzeba wejść w Administracja => Filtry => Dodaj Filtr => Predefiniowany => Wyklucz => Ruch z adresów IP => Równe => Podaj swoje IP => Zapisz

Filtry Analytics

Jak sprawdzić na jakim IP aktualnie pracujemy? Wystarczy wejść na stronę www.moje-ip.eu. Dzięki ustawieniu filtrów wyczyścisz statystyki z danych które samodzielnie generujesz.

5 Cele

Chyba najważniejsze ustawienie, pozwalające mierzyć czy Twoja strona www konwertuje - zarabia dla Ciebie. Gdzie ustawić cele? Administracja => Cele => +Cel

I teraz mamy kilka możliwości. Możemy dodać:

  • cel związany z wyświetleniem danej podstrony np. ile osób wchodzi do działu kontakt,
  • cel związany z czasem trwania sesji np. ilu użytkowników przegląda stronę ponad 3 minuty,
  • cel związany z ilością stron na sesję np. ilu użytkowników widziało co najmniej 5 podzakładek mojej strony www,
  • cel związany ze zdarzeniem - bardziej zaawansowana możliwość mierzenia np. ile osób kliknęło w dany button.

Zobacz film poniżej który dokładnie wyjaśni sekrety związane z konfiguracją Google Analytics.

Mateusz Biernacki
Mateusz Biernacki

Subskrybuj na YT

Kalendarz wpisów

« Kwiecień 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

image

Poczuj się jak Rekin w wodzie!

Efektywność to najważniejszy parametr cechujący skuteczne działania w Internecie. Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl wie jak osiągnąć wysoką efektywność w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu.

Ponad 100 zadowolonych Klientów, ponad 300 przeszkolonych osób, a nam ciągle mało. Już więcej niż 9 lat spędzili użytkownicy na wykonanych przez agencję interaktywną Wrocław stronach internetowych. Dzięki temu o Twoim Kliencie wiemy wszystko, a nawet i więcej. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć w jeden z przycisków poniżej.

 

Konfigurator Kontakt

Rekiny Mobile Menu