Adobe XD a projektowanie responsywnych stron internetowych

Na rynku z dnia na dzień przybywa coraz więcej oprogramowań służących do projektowania stron internetowych, co nie jest niczym dziwnym - przecież w dzisiejszych czasach dobrze zaprojektowana i zakodowana strona internetowa jest podstawą dla każdej firmy. Jednym z takich programów jest Adobe XD, którego my osobiście używamy na co dzień. Czy sobie chwalimy i polecamy? Dowiecie się tego z naszego dzisiejszego wpisu!

Zacznijmy więc od początku, Adobe XD (Adobe Experience Design) jest aplikacją, którą można dostać zarówno w pełnym pakiecie od Adobe, jak i samodzielną aplikacją, która w abonamencie kosztuje $9,99 miesięcznie. Czy to dużo? Zależy. Dla porównania wybrane konkurencyjne oprogramowania kosztują: 0 - $45 miesięcznie (Figma), $9 miesięcznie (Sketch), $25 - $42 miesięcznie (Axure RP).

Dobrze, więc jakie są zalety Adobe XD?

Zalety

1. Prosty, przejrzysty i dość intuicyjny interface

Interface Adobe XD

Mimo dość rozbudowanej funkcjonalności, Adobe XD jest czytelny i stosunkowo łatwy w obsłudze. Nie przytłacza użytkowników ogromem przycisków, suwaków i opcji. Jestem w stanie z pełnym przekonaniem stwierdzić, że przeciętny użytkownik komputera i internetu jest w stanie w ciągu kilku dni nauczyć się sprawnie korzystać z Adobe XD na podstawowym poziomie. Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych opcji dla osób, które nie mają cierpliwości i cenią sobie wygodę i minimalizm.

2. Lekka waga programu i niskie obciążenie dla komputera

Już po pierwszym uruchomieniu programu możemy zauważyć, że działa on szybko, sprawnie, a komputer nie “męczy się” podczas jego obsługi. Oczywiście jeśli stworzymy projekt, który będzie zawierał tysiące różnych komponentów i grafik wysokiej rozdzielczości, program nie będzie działał już tak sprawnie. Z doświadczenia jednak wiemy, że zaprojektowanie pełnej, dość rozbudowanej strony internetowej nie jest dla niego wyzwaniem pod względem optymalizacji i sprawnego działania.

3. Ciągły zapis w chmurze

Adobe XD od momentu utworzenia przez nas projektu, automatycznie zapisuje plik w chmurze, dzięki czemu nie musimy się obawiać utraty naszych plików, nawet jeśli nie zapiszemy pliku na dysku lokalnym. Oczywiście działa to jedynie gdy jesteśmy połączeni z siecią oraz do momentu zapisania pliku na dysku.

4. Projektowanie animacji

Adobe XD oprócz projektowania statycznego umożliwia również tworzenie prostych animacji, które będą reagowały na nasze działania, czyli np. animacje buttonów po najechaniu na nie myszką czy interaktywny slider, który zmienia treści gdy w niego klikniemy. Oprócz takich interakcji jak najechanie kursorem (hover) czy kliknięcie, program również potrafi animować wybrane elementy po określonym przez nas czasie od załadowania strony oraz, co ciekawe, po komendzie głosowej.

5. Łatwy eksport projektu i interaktywne prototypy

Oprócz standardowego eksportu wybranych obszarów roboczych w formie zdjęcia, Adobe XD ma również możliwość wyeksportowania plików PDF, SVG oraz interaktywnych prototypów w formie linku. Taki link może prowadzić zarówno do prototypu w trybie prezentacji (najlepsza opcja jeśli chcemy zaprezentować layout klientowi) lub w formie deweloperskiej, gdzie można z łatwością znaleźć wszystkie istotne przy kodowaniu informacje oraz pliki, takie jak odległości między poszczególnymi elementami, użyte fonty, kolory czy grafiki.

6. Dodatki i rozszerzenia

Adobe XD, pomimo iż sam w sobie jest prosty i przyjemny w obsłudze, posiada również bardzo dużą bazę wszelkiego rodzaju dodatków, które możemy do niego zainstalować. Dodatki te pomogą nam jeszcze bardziej usprawnić pracę na różne sposoby, od możliwości szybkiego dodania tekstu “lorem ipsum…”, przez wygodne dodawanie darmowych stockowych zdjęć bez potrzeby korzystania z przeglądarki, po połączenia z zewnętrznymi oprogramowaniami.

7. Częste aktualizacje

Adobe XD jest aplikacją, która chyba najczęściej dostaje nowe aktualizacje z całego pakietu Adobe, dzięki czemu nieustannie usuwane są błędy i wprowadzane nowe funkcje. Dla niektórych może to być problematyczne, jednak przeważnie jest to odbierane jako zaleta. Czasy nieaktualizowanych latami programów z podatnościami, takich jak Internet Explorer, na szczęście już minęły, co może być uciążliwe, ale na pewno jest zmianą na lepsze.

8. Współpraca na żywo na wielu urządzeniach

Jest to funkcja, którą do niedawna mogła się szczycić jedynie Figma, dziś jednak Adobe XD również posiada funkcję współtworzenia projektów w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możemy zdalnie współpracować z innymi osobami w tym samym czasie.

No dobrze, ale Adobe XD nie jest nieskazitelne, ma również swoje wady:

Wady

1. Ograniczone animacje

Wiadomo, że Adobe XD nie jest oprogramowaniem stworzonym do projektowania animacji, jednak te możliwości, które obecnie posiada, pozostawiają sporo do życzenia. Ponadto brakuje również niektórych dość podstawowych interakcji wywołujących pewne animacje czy zachowania projektu, takich jak swipe czy pinch out.

2. Konieczność aktualizowania

Tak, pisaliśmy wcześniej o częstych aktualizacjach jako korzyści i to jest fakt, jednak jeśli pojawi się jakakolwiek aktualizacja Adobe XD, to trzeba ją od razu zainstalować, w przeciwnym razie gdy uruchomimy program, znajdziemy w nim wiele błędów, które uniemożliwią nam efektywną pracę, a których wcześniej nie było.

3. Problemy z pracą na wielu monitorach o różnej rozdzielczości

Często, choć nie zawsze, Adobe XD ma problem z przełączaniem się pomiędzy monitorami, które posiadają inne rozdzielczości. Przykładowo jeśli będziemy chcieli przenieść okno programu z monitora FullHD (1920x1080) na 4K (3840x2160) to możemy doświadczyć tzw. “wysypania się” programu, po czym bez ostrzeżenia się wyłączy.

Podsumowanie

Oczywiście każdy program ma swoje wady i zalety i każdy projektant musi znaleźć ten, który będzie dla niego najodpowiedniejszy i na którym będzie mu się najprzyjemniej działało. My, pomimo kilku jego wad, polecamy oprogramowanie Adobe XD, zwłaszcza gdy korzystamy z innych programów od Adobe.

keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up