Efektywna praca zdalna grafika - niezbędne i przydatne narzędzia

"Praca w domu to nie praca” - takie i podobne zdania jeszcze do niedawna padały dość często, wynikało to głównie z przyzwyczajenia ludzi do tego, że “wyjście do pracy” zawsze wiązało się z opuszczeniem domu, transportem do miejsca pracy i zajęciem tam swojego stanowiska - to był standard. W dzisiejszych czasach jednak większość wykonywanych zawodów może być bez problemu wykonywana w trybie home office. Przekonaliśmy się o tym dobrze przy okazji wprowadzenia kwarantanny spowodowanej koronawirusem (COVID-19). Jednym z takich zawodów jest właśnie praca na stanowisku grafika. Jednak aby taka praca była w pełni efektywna należy pamiętać o dobrej organizacji swojego miejsca pracy zarówno pod względem bhp, sprzętu, jak i samego oprogramowania. Dlatego właśnie dziś chcielibyśmy przedstawić wam kilka narzędzi, które ułatwią pracę grafika oraz jego sprawną współpracę z resztą zespołu.

Zaczynajmy!

Pakiet Adobe

adobe

Środowisko Adobe ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, jednak niewątpliwym atutem tego pakietu jest jego wszechstronność. Posiadając cały komplet aplikacji Adobe, możemy bez problemu zajmować się wieloma dziedzinami kreatywnymi, począwszy od obróbki fotografii, tworzenia grafik rastrowych, wektorowych, przez copywriting, DTP (Desktop Publishing), tworzenie i montaż klipów filmowych i animacji, obróbkę audio, projektowanie WWW aż po samo programowanie serwisów internetowych. Dużym plusem tego środowiska jest jego integracja - zaopatrując się w różne aplikacje innych firm (np. Affinity Designer i Gimp) możemy mieć problem z eksportowaniem niektórych plików pomiędzy nimi.

Środowisko Adobe

Figma

figma

Figma jest to całkowicie darmowa platforma do projektowania UI/UX. Pomimo swojego przeznaczenia można w niej również bez problemu tworzyć projekty m.in. prezentacji czy innych webowych formatów. Figma ma kilka ogromnych plusów, po pierwsze posiada zarówno aplikację desktopową, jak i wersję przeglądarkową, co czyni ją bardzo mobilnym i lekkim narzędziem. Drugim niewątpliwym plusem jest możliwość współtworzenia projektów w czasie rzeczywistym - oznacza to, iż w tym samym czasie nad tym samym plikiem może pracować wiele osób, co sprawia, że współpraca staje się dużo bardziej efektywna i wygodna.

figma

https://www.figma.com/

Slack

slack

Oczywiście w pracy zdalnej bardzo ważna jest komunikacja z całym zespołem projektowym. Tutaj pojawia się Slack - intuicyjny komunikator, posiadający możliwość tworzenia tematycznych kanałów dla wybranych członków zespołu. Dla zobrazowania - znalazłeś ciekawy artykuł? Wrzuć go do kanału #wartopoczytać ! Dużym plusem tego komunikatora jest jego zintegrowanie z wieloma serwisami takimi jak: Zoom, Google Drive, Dropbox, Trello i wiele innych.

slack

https://slack.com/

Zoom

zoom

Pozostając w temacie komunikacji, czasem rozmowa na czacie jest ciężka i nie zawsze da się tekstowo opisać problem. Z pomocą przychodzi nam aplikacja Zoom, która pozwala skontaktować się ze współpracownikami przez mikrofon oraz kamerkę. Możemy dzwonić bezpośrednio lub tworzyć pokoje, do których wejść może wiele osób i rozmawiać w trybie konferencji. Zoom posiada jednak wiele ciekawych opcji, które pozwalają na jeszcze lepszą komunikację. Jest to między innymi możliwość udostępniania swojego ekranu rozmówcom oraz rzadko spotykana opcja “remote mouse control”, która umożliwia oddanie kontroli nad Twoim kursorem rozmówcy, dzięki czemu może on zdalnie kontrolować to, co dzieje się na Twoim ekranie. Oczywiście opcja ta wymaga wyrażenia na nią zgody. Jedynym ograniczeniem Zooma jest długość wieloosobowych konferencji w wersji darmowej.

zoom

https://zoom.us/

Google Meet

meet

Google Meet również służy do rozmów i konferencji wideo, jednak różni się ona od Zooma tym, że jest aplikacją przeglądarkową, dzięki czemu nie trzeba instalować oprogramowania oraz nie posiada ona ograniczeń względem liczby rozmówców ani czasu trwania konferencji.

https://meet.google.com/_meet

Google Suite

meet

Myślę, że nie trzeba tutaj się rozpisywać, niech pierwszy rzuci kamień ten, który nigdy w pracy nie miał styczności z plikami na dysku Google, arkuszami czy chociażby dokumentami Google.

https://gsuite.google.pl/intl/pl/

Dodatki do Google Chrome

chrome

Często grafik podczas projektowania strony lub jej odświeżania potrzebuje elementów zawartych na już istniejącej stronie i nie musi to być problemem, jeśli zna się podstawy kodowania stron i potrafi wyciągnąć poszczególne elementy z kodu źródłowego. Jednakże jeśli kodowanie ewidentnie nie jest waszą mocną stroną, polecamy te trzy dodatki do przeglądarki Chrome:

7.a Fontanello

fontanello

Fontanello jest bardzo prostym w obsłudze dodatkiem, który po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na jakikolwiek tekst na stronie powie nam wszystko na jego temat: nazwę fonta, jego grubość, wielkość, kolor, wartość interlinii w nim użytej, letter-spacing, a nawet współczynnik kontrastu tekstu do jego tła.

Fontanello

7.b Svg-grabber

svg grabber

Ten dodatek pozwala nam zebrać w jedno miejsce wszelkie użyte na stronie i osadzone pliki SVG i bezpośrednio je pobrać.

Svg-grabber

7.c Full Page Screen Capture

Full Page Screen

Jak sama nazwa wskazuje, dodatek ten pozwala nam szybko zrobić zrzut ekranu całej strony internetowej (nie tylko obecnego widoku) i zapisać go w formie grafiki PNG lub PDF.

ShareX

sahrex

ShareX jest to lekka aplikacja, pozwalająca na sprawne robienie zrzutów całego ekranu lub poszczególnych jego obszarów. Ponadto aplikacja ta pozwala nagrywać ekran lub obszar i zapisywać efekt w formie pliku GIF lub wideo. ShareX posiada również edytor, dzięki któremu możemy bez dodatkowego oprogramowania nanieść dodatkowe elementy w postaci tekstu, kształtów, strzałek itp. na zrzut. Warto wspomnieć również, że aplikacja ta ma wbudowaną możliwość integracji z portalami udostępniającymi zdjęcia, dzięki czemu po odpowiedniej konfiguracji, po zrobieniu zrzutu ekranu od razu otrzymujemy do niego link.

https://getsharex.com/

Kaspersky

kaspersky

Czy pracując zdalnie, czy stacjonarnie musimy pamiętać o bezpieczeństwie naszych danych. Pamiętajmy, pracując na swoim prywatnym komputerze, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za swoje prywatne dane czy pliki, ale również za te, które należą do naszych klientów, a które często pobieramy podczas pracy. Dlatego dobry program antywirusowy to podstawa.

https://kaspersky-av.pl/home/

Spotify / YouTube Music

spotify-yt

Efektywność naszej pracy często zależy od komfortu naszej pracy, dbajmy więc również o to, aby pracowało nam się przyjemnie. Najlepszym sposobem na to jest słuchanie ulubionych składanek muzycznych. Wiemy również, że praca w domu często może być męcząca przez fakt, że nie ma wokół nas ludzi, z którymi można porozmawiać - również tutaj z pomocą przychodzą nam serwisy muzyczne, oferujące nam podcasty, dzięki którym podczas pracy możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, lub pozbyć się poczucia odizolowania.

https://www.spotify.com/pl/

https://music.youtube.com/

Jak widać oprogramowania, które ułatwi oraz uskuteczni zdalną pracę grafika, nie brakuje. To zaledwie kilka najciekawszych propozycji od nas, jeśli jednak znasz jakieś oprogramowanie, które powinno się tutaj znaleźć, daj znać w komentarzu!

Z wyżej wymienionymi aplikacjami - do dzieła!

keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up