Linki zewnętrzne a pozycjonowanie

| zaktualizowano:
Content is king but links are queen

To najważniejsza sentencja obrazująca pozycjonowanie i efektywność strony internetowej. Do Twojej strony www prowadzą linki, czyli tzw. hiperłącza pozwalające poruszać się wewnątrz struktury strony www lub odsyłające na zewnątrz struktury. 

Wiesz jak linki prowadzące do Twojej witryny wpływając na jej efektywność?

Wiesz jak sprawdzić gdzie są umiejscowione linki do Twojej strony i czy są skonstruowane poprawnie? W dzisiejszym wpisie przedstawimy Ci, na czym konkretnie polega linkowanie zewnętrzne w pozycjonowaniu oraz jakie zalety może przynieść dla Twojej witryny.

Czym są linki zewnętrzne?

Aby odpowiednio zrozumieć, dlaczego potrzebujesz linkowania zewnętrznego, najpierw należy szczegółowo wyjaśnić, czym tak naprawdę to jest. Otóż linki zewnętrzne (zwane często również backlinkami) to odnośniki prowadzące do Twojej witryny, umieszczane na innych stronach. Pomagają one przede wszystkim w pozycjonowaniu strony wysoko w wynikach wyszukiwania i mogą polepszać jej wizerunek z punktu widzenia algorytmów Google - pod warunkiem, że są wartościowe i pochodzą z jakościowych źródeł.

Korzyści płynące z linkowania zewnętrznego

Skoro wiesz już, czym są linki zewnętrzne, to pora wyjaśnić, po co tak właściwie się je pozyskuje. Głównymi zaletami backlinków, oprócz tych wyżej wymienionych są:

  • zwiększenie darmowego (organicznego) ruchu na Twojej stronie,
  • poprawa wizerunku witryny z punktu widzenia wyszukiwarek,
  • zwiększenie osiąganego zasięgu - docieranie do nowych odbiorców,
  • nawiązanie współpracy z innymi serwisami i budowanie w ten sposób relacji z nimi,
  • zwiększenie pozycji Twojej strony w porównaniu do konkurencji.

O czym warto pamiętać, decydując się na linkowanie zewnętrzne?

Pozyskiwanie backlinków nie ma sztywno wypisanych zasad, ale warto jednak kierować się pewnymi regułami, żeby przyniosło odpowiednie rezultaty. Niestety, ale wiele osób nie zwraca uwagi na to, gdzie umieszcza linkowanie, przez co odnośniki trafiają do spamerskich i niewartościowych stron, które nie wniosą nic dobrego, a mogą wręcz nawet zaszkodzić.

Poniżej przedstawiamy kilka zasad, o jakich warto pamiętać:

  • Staraj się wybierać jedynie jakościowe serwisy, na których umieszczane są prawdziwe, oryginalne treści, a nie jedynie odnośniki do innych witryn.
  • Linkując zewnętrznie nie wklejaj samego linka - staraj się zawsze dodać wartościowy pod kątem SEO tekst. Więcej o tym, jak taki napisać, przeczytasz tutaj: “5 narzędzi przydatnych podczas pisania treści pod SEO”.
  • Dbaj o to, aby tekst był oryginalny i nie kopiuj go z poprzednich serwisów, a za każdym razem twórz nowy. Powinien być on tak wartościowy, aby miał sens nawet wtedy, kiedy link nie będzie działał.
  • Staraj się pozyskiwać linki ze współprac - napisz do właściciela serwisu, w jakim chcesz umieścić backlinki, aby nawiązać z nim relację.
  • Przygotuj kompletne wizytówki - jeśli linkujesz na stronach, gdzie Twoja firma ma szansę dodać wizytówkę, zadbaj o to, aby znalazły się w niej prawdziwe informacje.

Techniczna budowa linków zewnętrznych

Teraz przejdziemy do budowy backlinków - ma ona ogromne znaczenie, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Na początek zacznijmy od struktury. Prześledźmy link odsyłający na stronę główną Rekinów, przygotowany obok => Strony internetowe

Kod HTML tego linku to:


  <a href="https://www.rekinysukcesu.pl" title="Marketing internetowy" target="_blank">Strony internetowe</a>

Na tej podstawie dobrze widać, że backlinki składają się z:

  • tagu otwierającego <a>

  <a href="https://www.rekinysukcesu.pl" title="Marketing internetowy" target="_blank">Strony internetowe</a>

To podstawowy element tworzenia linków w HTML, umożliwiający tworzenie klikalnych odnośników na stronie. Teoretycznie Google rozpoznaje wyłącznie adresy URL wstawione jako element <a> HTML, przy czym należy pamiętać, że wiele forów nie akceptuje bezpośrednio znaków HTML, a stosuje inne, w tym np. nawiasy kwadratowe. Takie znaki są później automatycznie zamieniane w poście na elementy <a>

  • odesłania “href” (hypertext reference)

  <a href="https://www.rekinysukcesu.pl" title="Marketing internetowy" target="_blank">Strony internetowe</a>

To adres, który wskazuje, gdzie prowadzi dany link - wskazuje on, do jakiego adresu zostanie przekierowany użytkownik po kliknięciu go.

  • adresu URL

  <a href="https://www.rekinysukcesu.pl" title="Marketing internetowy" target="_blank">Strony internetowe</a>

To unikalny adres identyfikujący daną stronę lub zasób online. Składa się z protokołu, domeny, ścieżki, a także parametrów zapytania. Na jego budowę składa się protokół (np. HTTPS), nazwa domeny i rozszerzenie (np. „pl”, „com.pl”, „eu”). Ważne jest, aby adresy URL były zwięzłe, opisowe i łatwe do zapamiętania.

  • title’a

  <a href="https://www.rekinysukcesu.pl" title="Marketing internetowy" target="_blank">Strony internetowe</a>

To opis, który pojawia się po nakierowaniu myszki na link. Pełni funkcję UX, czyli jest stworzony po to, aby użytkownik wiedział, co znajduje się w linku.

  • targetu

  <a href="https://www.rekinysukcesu.pl" title="Marketing internetowy" target="_blank">Strony internetowe</a>

To element wskazujący, w jaki sposób ma otwierać się dany link - w tym przypadku otworzy się on w nowej karcie.

  • tekstu kotwicznnego, czyli anchor textu

  <a href="https://www.rekinysukcesu.pl" title="Marketing internetowy" target="_blank">Strony internetowe</a>

To słowa lub frazy, które stanowią klikalny obszar linku. Dobrze zoptymalizowany anchor text zawiera istotne słowa kluczowe, które pomagają zrozumieć, o czym jest docelowa strona. Wyróżniamy kilka rodzajów anchor textów, w tym:

  • identyczne jak fraza kluczowa (EMA - Exact Match Anchor) - w tym przypadku, jeśli chcesz pozycjonować się na frazę “agencja marketingowa Wrocław”, to dokładnie tak będzie wyglądał anchor,
  • podobne do frazy kluczowej (PMA - Partial Match) - w takim przypadku będzie on zawierał frazę kluczową, ale dodatkowo również inne słowa, jak na przykład “interaktywna agencja marketingowa Wrocław”; ten konkretny anchor pomaga pozycjonować się na słowa kluczowe powiązane z główną frazą,
  • te brandowe (Branded Anchor) - anchorem w tym przypadku jest nazwa marki i jest on przydatny wtedy, gdy chcesz poprawić pozycjonowanie swojego brandu,
  • czyste backlinki - nie zawierają one żadnego dodatkowego tekstu poza URL i najczęściej są używane po to, aby wyglądały najbardziej naturalnie, na przykład na forach internetowych,
  • call to action (Generic Anchors) - zawierające zwroty takie jak na przykład “kliknij tutaj”, “sprawdź tu”; często stosuje się je w sytuacjach, kiedy linkowanie ma być nienachalne, na przykład we wpisach blogowych,
  • long tail (Long-Tail Anchors) - zawierają bardziej złożone pytania lub informacje, składające się z fraz z tzw. “długiego ogona”; doskonale nadają się do pozycjonowania na szczegółowe frazy,
  • obrazowe (Image Anchors) - występują wtedy, kiedy dany link znajduje się pod zdjęciem czy grafiką, w którą należy kliknąć; świetnie sprawdzają się na przykład w sytuacji linkowania poprzez zdjęcie konkretnego produktu.

Linki nofollow a dofollow - różnica i znaczenie

Decydując się na pozyskiwanie backlinków natrafisz na dwa pojęcia, jakimi są linki nofollow i dofollow. Różnią się one przede wszystkim sposobem, w jaki wpływają na pozycjonowanie.

Linki dofollow - są kluczowe dla poprawy autorytetu i pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Ich pozyskiwanie powinno być priorytetem.

Linki nofollow - uważa się, że nie wpływają bezpośrednio na pozycjonowanie, choć mogą wciąż przyczynić się do zwiększenia ruchu na stronie, jeśli linkują z witryn, które mają dużą liczbę odwiedzających. Dodatkowo, linki nofollow są również ważne dla naturalności profilu linków, który z kolei jest istotny dla algorytmów wyszukiwarek.

Jakie strony są wartościowe pod kątem linkowania zewnętrznego?

Podstawą skutecznego linkowania zewnętrznego są wartościowe źródła, ale co to tak naprawdę oznacza w praktyce? Chodzi przede wszystkim o to, aby sugerować się jakością pozyskanych linków, a nie ich ilością - takie pozyskane ze stron powiązanych tematycznie z Twoją witryną są znacznie więcej warte, niż te umieszczane na forach, na których większość treści to spam.

Przydatne mogą się okazać również pewne wskaźniki, jak:

  • Domain Authority (DA)
  • Jest to metryka, która pomaga ocenić siłę i autorytet strony internetowej w kontekście jej pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. DA opiera się na skali od 1 do 100, gdzie wyższa wartość oznacza silniejszy i bardziej autorytatywny profil witryny w oczach algorytmów wyszukiwarek. To przydatny wskaźnik, ale nie należy zawsze polegać na nim w 100%, ponieważ w zależności od użytego do weryfikacji wyniku DA narzędzia, wartości mogą nieco się różnić - najlepiej jest potraktować to jako ogólną wskazówkę siły danej strony pod kątem pozycjonowania.

    Warto wiedzieć, że Domain Authority nie jest oficjalną miarą stworzoną przez Google. Sposób jej wyliczania jest przybliżony w tym artykule: https://moz.com/learn/seo/domain-authority. Warto nie tylko starać się pozyskiwać linki na stronach posiadających wysoki wynik DA, ale również dbać o to, aby Twoja własna witryna również nie odstawała od konkurencji pod tym kątem, bo idą za tym realne wartości:

    • lepsza widoczność w wynikach wyszukiwania - bardziej prawdopodobne jest, że strona posiadająca wysokie DA pojawi się wyżej w wyszukiwarce, a to z kolei prowadzi do zwiększenia liczby potencjalnych odwiedzających,
    • większa szansa na indeksację nowych treści - nowe treści na stronach z wysokim DA mogą być szybciej zauważane i indeksowane przez roboty Google,
    • szanse na współprace - strony o wysokim DA są bardziej atrakcyjne dla innych witryn i marek jako partnerzy w działaniach marketingowych, linkowaniu gościnnym i innych formach współpracy,
    • wyróżnienie się na tle konkurencji - wysoki wynik DA może pomóc stronie w konkurowaniu z innymi witrynami o podobnej tematyce. Dzięki niemu będzie ona bardziej widoczna i przekonująca.
  • Topical Authority (TA)
  • To kolejny wskaźnik (tym razem opracowany przez Google, ale jego nazwa została stworzona na potrzeby SEO), który określa, czy dana strona może być uznana za eksperta w danej dziedzinie. Chodzi głównie o to, jak bardzo wyspecjalizowane i godne zaufania treści się na niej znajdują, a nie - jak zdarza się niektórym myśleć - jak dużo tekstu zostało napisane.

    Topical Authority bierze pod uwagę przede wszystkim pokrycie tematyczne danej witryny, czyli to, czy wyczerpuje ona dany temat, czy został on dogłębnie poruszony, czy całość jest spójna, kompleksowa oraz jakościowa pod kątem zarówno wartości merytorycznej, jak i poprawności językowej.

    Pozyskanie linków zewnętrznych na stronach, które charakteryzują się wysokimi wynikami pod tym kątem, jest szansą na znaczny wzrost pozycji w wynikach wyszukiwania.

  • Trust Flow (TF)
  • To kolejna metryka (nieopracowana przez Google, a przez Majestic, czyli twórców DA), która pomaga określić, czy dana witryna jest jakościowa na przykład pod kątem umieszczenia na niej linkowania zewnętrznego. Informuje on głównie o tym, czy jest ona wiarygodna na podstawie linków, które do niej prowadzą (backlinków).

    Podobnie jak wcześniej, opiera się ona na skali 0 - 100, gdzie wyższe liczby oznaczają większy współczynnik zaufania. Dzięki przeanalizowaniu profilu linkowego konkretnej witryny możesz łatwo ocenić, czy chcesz, aby znajdował się na niej również adres Twojej strony.

    Podsumowując, wskaźnik Trust Flow warto przeanalizować z kilku prostych powodów:

    • ocenia on dopasowanie tematyczne witryny oraz jej wiarygodność,
    • pozwala zobaczyć, gdzie linkuje się zewnętrznie Twoja konkurencja,
    • ułatwia podjęcie decyzji, czy dana strona jest odpowiednim miejscem do linkowania.
  • EEAT (Experience, Expertise, Authoritativeness, Trust)
  • To konkretne wymagania narzucone przez Google, jakie powinna spełniać dana strona, aby została uznana za jakościową. Skrót ten pochodzi od słów:

    Expertise - czy treści znajdujące się na danej stronie to wiedza specjalistyczna?

    Experience - czy zgromadzone informacje są poparte doświadczeniem w poruszanym temacie?

    Authoritativeness - czy strona jest wiarygodna i autorytarna?

    Trust - czy strona jest godna zaufania?

    Experience, Expertise, Authoritativeness, Trust

    Źródło: Google

    Wskaźnik ten powstał w celu promowania najbardziej jakościowych treści w Internecie i dostarczania użytkownikom wartościowych wyników wyszukiwania - Google zatrudnia ręcznych testerów, który oceniają witryny pod kątem tych wytycznych. E-E-A-T jest jedym z czynników składających się na ogólny wynik Page Quality.

    Pojęciem, jakie należy w tym momencie poruszyć, są Seed Pages. To strony będące wzorcami, na podstawie których później wyliczany jest wskaźnik Trust Rank. Są powiązane tematycznie, charakteryzują się wysoką jakością oraz wysokim pokryciem tematycznym. Jeśli dana strona jest powiązana z witrynami zaliczanymi do Seed Pages, ma szansę na osiągnięcie naprawdę imponującego wyniku pod kątem wskaźnika Trust Rank.

    Dodatkowe narzędzia przydatne przy analizie linkowania zewnętrznego

    Warto znać także inne, niemniej wartościowe narzędzia, w tym:

  • Google Search Console
  • Znajdziesz tam informacje na temat tego, na jakie zapytania wyświetlają się konkretne strony w Twoim serwisie. Na tej podstawie trafnie ocenisz, czy prace linkowe na wybraną frazę przyniosły skutki oraz na jakie słowo kluczowe warto przeprowadzić je w przyszłości.

    Narzędzie to daje również wgląd do informacji na temat tego, jakie linki prowadzą do Twojej witryny, a więc jeśli dostrzeżesz tam backlinki pozyskane w sposób organiczny, możesz podejrzeć, do jakich konkretnie treści w serwisie one prowadzą i tworzyć więcej podobnych, aby zainteresować inne strony i być może zebrać więcej podobnych linków na przyszłość.

    Google Search Console przydaje się nie tylko ze względu na linkowanie zewnętrzne - to prawdziwa kopalnia wiedzy o Twojej witryny, a poznanie tajników tego narzędzia sprawi, że znacznie lepiej zrozumiesz, jak działa proces SEO. Na temat GSC pisaliśmy szeroko również w innym wpisie na naszym blogu

    Google Search Console

  • Ahrefs
  • To narzędzie pokazuje, czy przeprowadzone prace w zakresie linkowania zewnętrznego przynoszą skutki - dzięki analizie całego Twojego profilu linkowego, masz kluczowe informacje w jednym miejscu. Z jego pomocą sprawdzisz również najczęściej używane anchor teksty w backlinkach oraz wskaże, które z nich są nowe, a które zostały wskutek różnych przyczyn utracone.

    Co więcej, Ahrefs wskazuje na wszelkie załamania i niepokojące sygnały dotyczące utraty backlinków, a także informuje o tym, jaka ilość fraz zajmuje konkretne miejsce w wynikach wyszukiwania. Jest on bardzo przydatny w procesie szczegółowej analizy konkurencji, również pod kątem weryfikacji backlinków stron o podobnej tematyce.

    To prawdziwa kopalnia wiedzy o linkach zewnętrznych!

    Ahrefs

  • Ubersuggest
  • Ukazuje on parametry strony, na której chcesz umieścić linkowanie zewnętrzne, w tym na przykład Domain Authority (określa w pewnym stopniu, czy witryna ma dobrą reputację i czy jest wartościowa pod kątem SEO). Co więcej, podobnie jak w przypadku Ahrefsa, świetnie nadaje się do analizy linkowej konkurencji, a także pokazuje informacje o nowych i już nieaktualnych linkach.

    Ubersuggest

  • SeoStation
  • To narzędzie z kolei pokazuje, na którym miejscu w wynikach wyszukiwania znajduje się konkretna fraza i jak zmieniało się to w danym ujęciu czasowym. Jest to pomocne przede wszystkim przy wyborze fraz pod anchor text w backlinkach.

    SeoStation

  • Free Backlink Checker
  • To banalnie prosta w obsłudze platforma, która pomoże Ci w prześledzeniu profilu linkowego Twojej konkurencji. Co więcej, pokazuje zarówno nowe, jak i wygasłe już linki, a także - jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś - przeanalizuje dla Ciebie strony o podobnej tematyce, aby trafnie wskazać, które z nich charakteryzują się działalnością najbardziej zbliżoną do Twojej.

    Free Backlink Checker

Podsumowanie

Odpowiednio zaplanowane linkowanie zewnętrzne to szansa na wysokie wyniki pod kątem pozycjonowania - trzeba jednak kierować się kilkoma ważnymi zasadami, które wymieniliśmy wyżej. Choć jeszcze kilka lat temu wiele firm decydowało się na spamerskie komentarze w bezwartościowych serwisach, obecnie etyka pod tym względem jest niezwykle istotna. Jeśli potrzebujesz wsparcia pod kątem SEO, koniecznie skontaktuj się z nami i dowiedz, co możemy dla Ciebie zrobić!

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up