Sekrety konfiguracji Google Analytics

Google Analytics to najpotężniejsze narzędzie analityczne dostępne dla każdego właściciela strony internetowej. Przeważnie strony www posiadają podłączone statystyki od giganta z Mountain View (jeśli jeszcze ich nie masz to podłącz je koniecznie!). Problem polega na tym, że większość osób nie konfiguruje Analytics poprawnie. Poznaj sekrety konfiguracji GA.

Raporty demograficzne

Domyślnie w Google Analytics są wyłączone raporty pozwalające dokonać analizy w jakim wieku i jakiej płci użytkownicy odwiedzają stronę internetową. Żeby je włączyć należy (po zalogowaniu do GA) wejść: Administracja => Ustawienia usługi => Włącz raporty demograficzne i zainteresowania => Zapisz.

Raporty demograficzne

Kolejny krok to wejście do Odbiorcy => Dane demograficzne => Przegląd => Włącz

I od tej pory dokładnie wiemy dla jakiej grupy docelowej przygotować marketing ;)

Integracja z Search Console

O Search Console pisałem niedawno na blogu. Kiedy strona www jest zintegrowana z tym narzędziem warto również połączyć GA i SC. Daje to możliwość analizy słów kluczowych jakie użytkownicy wpisują w Google, żeby odnaleźć Twoją stronę www.

Jak połączyć Analytics i Search Console? Należy wejść Administracja => Ustawienia usługi => Dostosuj Search Console => Wybrać widok i zapisać.

Search Console integracja

Ważne żeby oba narzędzia były podłączone pod jedno konto Google. I już teraz wiemy czy pozycjonowanie naszej strony przynosi efekty oraz jakich fraz można użyć np. w kampaniach Google Adwords.

Lista wykluczeń stron odsyłających

Kiedy w raporcie stron odsyłających widzimy strony które ewidentnie generują wejścia typu spam można, a nawet trzeba je wykluczyć. Jak to zrobić? Należy wejść Administracja => Informacje o śledzeniu => Lista wykluczeń stron odsyłających => Dodaj wykluczenie strony odsyłającej.

Przykład spamowych stron poniżej:

Lista wykluczeń stron odsyłających Analytics

Od tej pory z tych stron ruch nie będzie brany pod uwagę i dane będą dużo bardziej realne.

Filtry

Szczególnie na początku życia strony www głównym problemem Analytics jest zakłamanie statystyk poprzez generowanie ruchu przez nas samych i roboty sieciowe. Najlepiej wykluczyć ruch z IP od siebie z pracy, domu itp. Przecież sami dla siebie nie jesteśmy Klientami i przez to dane ogólne mogą być zawyżone (ilość sesji) lub zaniżone (czas przebywania na stronie). 

Jak wykluczyć IP? W Google Analytics trzeba wejść w Administracja => Filtry => Dodaj Filtr => Predefiniowany => Wyklucz => Ruch z adresów IP => Równe => Podaj swoje IP => Zapisz

Filtry Analytics

Jak sprawdzić na jakim IP aktualnie pracujemy? Wystarczy wejść na stronę www.moje-ip.eu. Dzięki ustawieniu filtrów wyczyścisz statystyki z danych które samodzielnie generujesz.

Cele

Chyba najważniejsze ustawienie, pozwalające mierzyć czy Twoja strona www konwertuje - zarabia dla Ciebie. Gdzie ustawić cele? Administracja => Cele => +Cel

I teraz mamy kilka możliwości. Możemy dodać:

  • cel związany z wyświetleniem danej podstrony np. ile osób wchodzi do działu kontakt,
  • cel związany z czasem trwania sesji np. ilu użytkowników przegląda stronę ponad 3 minuty,
  • cel związany z ilością stron na sesję np. ilu użytkowników widziało co najmniej 5 podzakładek mojej strony www,
  • cel związany ze zdarzeniem - bardziej zaawansowana możliwość mierzenia np. ile osób kliknęło w dany button.

Zobacz film poniżej który dokładnie wyjaśni sekrety związane z konfiguracją Google Analytics.

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up