Systemy zarządzania treścią (CMS) - Joomla!, czyli wspólnie!

Współczesne strony internetowe składają się przeważnie z setek podstron, z których każda zawiera zmienną w czasie treść. Systemy zarządzania treścią (ang. Content Management Systems - CMS) pozwalają zapanować nad taką rozbudowaną stroną internetową i zarządzać poprzez specjalny panel administracyjny całą zawartością strony. Dzięki temu nie każdy, kto publikuje nowe wpisy, musi się na tym znać pod kątem technicznym. Jednym z takich systemów jest Joomla! - CMS, który przedstawię w niniejszym artykule.

Joomla! - odmieniany jako rzeczownik rodzaju męskiego, z wykrzynikiem na końcu wyrazu, swoją nazwę zawdzięcza wykrzyknieniu “wspólnie!” z języka suahili. Joomla! jest otwartoźródłowym i wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU/GPL. Swoją przygodę z Joomla! możemy zacząć w każdej chwili. Zacznijmy więc teraz!

Przygotowanie środowiska do lokalnej instalacji Joomla

Joomla! można zainstalować na serwerze lokalnym bądź zdalnym.

W przypadku serwera lokalnego, możemy wykorzystać własny komputer i z pomocą oprogramowania serwerowego stworzyć odpowiednie środowisko dla Joomla!

  1. Pobierzmy i zainstalujmy XAMPP-a, najlepiej w C:\xampp. Poniższy opis będzie dotyczył systemu Windows, ale analogicznie można postąpić również na dystrybucjach Linuksa bądź systemie OS X.
  2. Włączmy panel kontrolny XAMPP (poprzez wyszukanie XAMPP w oknie Start Windowsa bądź otwarcie C:\xampp\xampp-control.exe). Wystartujmy moduł Apache i MySQL:

  3. Stwórzmy bazę danych (miejsce, gdzie będzie przechowywana treść strony). W tym celu w przeglądarce otwórzmy adres localhost/phpmyadmin. W razie konieczności zalogowania podajmy nazwę użytkownika: root, pozostawiając puste pole na hasło. Teraz stwórzmy bazę danych, do której trafi nasza treść. Sugeruję nazwać ją mojprojekt:

  4. Teraz przejdźmy do lokalizacji, gdzie zainstalowany jest XAMPP, a następnie otwórzmy folder htdocs i stwórzmy tam folder naszego projektu (np. mojprojekt). Wypakujmy tam paczkę z najnowszym Joomla! Najczęściej znajdzie się więc ona w C:\xampp\htdocs\mojprojekt.
  5. Wpiszmy w przeglądarce internetowej (i lepiej innej niż Internet Explorer!, o czym jakiś czas temu pisał Paweł) adres localhost/mojprojekt, gdzie mojprojekt jest nazwą folderu stworzonego w htdocs, do którego został wypakowany Joomla!
  6. Brawo, jesteśmy gotowi do instalacji Joomla!

Instalacja Joomla!

Uzupełnianie kolejnych pól instalatora nie powinno sprawić problemu. W kroku drugim:

  • jako dane użytkownika podajmy znaną nam z phpMyAdmin nazwę root,
  • hasło pozostawmy puste,
  • a nazwa bazy danych jest nazwą podaną w punkcie drugim poprzedniego kroku (sugerowałem wpisać mojprojekt).

Ostatnim krokiem jest usunięcie katalogu instalacyjnego i przejście do zaplecza:

W razie jakichkolwiek problemów z instalacją Joomla! zobacz, jak robi to Mateusz w filmie na końcu artykułu.

Możliwość instalacji Joomla! oferują również bezpośrednio dostawcy wielu hostingów, zarówno bezpłatnych (wystarczających do zapoznania się z tym CMS-em), jak i płatnych, na których może być umieszczona nasza końcowa strona internetowa. Przed wybraniem hostingu warto sprawdzić, czy jest dostępna opcja preinstalowania Joomla! Jeśli nie ma - nic straconego. Możemy zainstalować Joomla! ręcznie (pod warunkiem spełnienia niezbyt wygórowanych wymagań technicznych Joomla!), podobnie jak instalowaliśmy go na serwerze lokalnym.

Instalacja języka do Joomla!

Podczas logowania na zaplecze należy podać dane, jakie wpisaliśmy podczas instalacji:

Teraz możemy zainstalować polski pakiet językowy. Można go znaleźć tutaj. Po pobraniu przechodzimy w zapleczu do okna instalacji rozszerzeń:

Metodą przeciągnij i upuść (bądź poprzez wybranie lokalizacji paczki) instalujemy pakiet językowy. Co ważne, pakietu tego nie rozpakowujemy, instalujemy plik ZIP!

Teraz przechodzimy do Extensions -> Languages:

I tam wybieramy język polski (1) i oznaczamy go jako domyślny (2 - przycisk Default):

Teraz na zakładce “Content Languanges” włączamy publikację języka polskiego:

Możliwe również, że konieczne okaże się ustawienie języka polskiego dla konkretnego użytkownika. Znajdźmy więc użytkownika:

I w polu “Backand language” wybierzmy “Polish”:

Oczywiście języki można instalować również na wiele innych sposobów, również podczas instalacji. Tak, jak wszystko w Joomla! można zrobić na wiele różnych sposobów.

Po wykonaniu tego kroku możemy nareszcie zacząć poznawać Joomla! O tym z pewnością powstanie w przyszłości osobny artykuł, na razie zachęcamy do samodzielnego zgłębianie tego CMS-u.

Czy Rekiny używają Joomla!?

Joomla! jest bezpiecznym, stale rozwijanym, niezwykle rozbudowanym (i rozszerzalnym!) systemem zarządzania treścią. Joomla! zadowala zarówno profesjonalistów, jak i osoby niemające żadnej wiedzy z zakresu tworzenia stron. Te cechy Joomla! powodują, że jest on najczęściej wykorzystywanym przez Rekiny systemem zarządzania treścią. Lata doświadczenia w pracy na systemie Joomla! pozwoliły nam na stworzenie własnych rozwiązań przeznaczonych dla Joomla (tj. autorskich komponentów, modułów i dodatków), dzięki którym nie tylko my, ale też nasi klienci mogą w łatwy i szybki sposób dokonać zmiany prostych treści na stronie.

Dodatkowo zatrudniamy programistów specjalizujących się właśnie w tym systemie, a od lat jesteśmy członkami polskiej społeczności Joomla! Bo Joomla!, to znaczy wspólnie!

Mateusz z prelekcją podczas Joomla Day 2015

Więcej na temat obsługi Joomla! znajdziecie w Joomla! Darmowy Kurs.

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up