Zulip - darmowy komunikator dla firmy, alternatywa dla Slacka

Komunikacja w każdej firmie to podstawa.

 • Zulip to komunikator posiadający wątkową strukturę, który znacznie ułatwia porozumiewanie się wewnątrz firmy. Pozwala na wielopoziomowy podział tematyczny, umożliwiający uporządkowanie konwersacji.
 • Wyróżniającą cechą Zulipa jest możliwość hostowania go na własnym serwerze. Pozwala to na bezpłatne korzystanie z wielu funkcji, które są płatne w wersji hostowanej w chmurze Zulip Cloud.
 • Główne zalety Zulipa oprócz struktury organizacyjnej to zaawansowane wyszukiwanie, możliwość dostosowania platformy do swojej firmy oraz personalizacja pod kątem powiadomień.
 • Zulip to świetna alternatywa dla Slacka. Jest od niego bardziej szczegółowy, w podstawowej wersji — darmowy, a także posiada więcej urozmaiceń.

Wbrew pozorom, znalezienie odpowiedniego komunikatora, który będzie posiadał oczekiwane funkcje, takie jak podział na kanały czy wątki, wieloplatformowość (czyli obecność zarówno w systemie Windows, jak i MacOS) i zaawansowane wyszukiwanie, wcale nie jest takie proste. W Rekinach testowaliśmy różne rozwiązania, ale to właśnie Zulip (w wersji self-hosted) stał się naszym głównym komunikatorem. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego jest to dobra alternatywa dla Slacka, a dodatkowo poznać jego zalety, koniecznie przeczytaj ten wpis.

Zulip

Zulip - poznaj lepiej to narzędzie!

Zulip to komunikator, wyróżniający się spośród innych tego typu platform na rynku swoją strukturą opartą na wątkach. Jest to bardzo przydatne z perspektywy firmy, gdzie nie każdy temat dotyczy wszystkich pracowników. Aplikacja oparta jest na otwartym kodzie źródłowym. Daje to szerokie możliwości w kontekście dostosowywania jej do danego przedsiębiorstwa. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety Zulipa!

 • Możliwość hostowania oprogramowania i baz danych na własnym serwerze - co znacznie ogranicza koszty.
 • Ułatwienie organizacji — przede wszystkim ogromnym plusem Zulipa jest wcześniej wspomniana organizacja wiadomości. Dzięki zastosowaniu strumieni można określić, kto otrzyma daną wiadomość, przy czym warto dodać, że można równocześnie uczestniczyć w wielu wątkach. Są one oznaczone tematami, co pozwala zachować porządek — nawet w dużych firmach, gdzie działów i podejmowanych projektów jest wiele, ustawienia te pomagają niczego nie przegapić.
 • Personalizacja pod kątem powiadomień — nawet jeśli uczestniczysz w danym strumieniu, możesz wyciszyć wewnątrz niego konkretne wątki. Funkcja ta dodatkowo ułatwia organizację, dzięki czemu łatwiej będzie się odnaleźć, a ilość otrzymywanych wiadomości nie będzie Cię przytłaczać.
 • Przenoszenie i edytowanie wiadomości — jak wiadomo, pomyłki zdarzają się każdemu. Zulip daje możliwość łatwego przenoszenia wiadomości, jeśli została opublikowana w złym miejscu. Aplikacja pozwala również na ich edytowanie, co bardzo ułatwia komunikację!
 • Śledzenie statusu — dzięki pokazywaniu statusu aktywności konkretnego użytkownika, dowiesz się, kto aktualnie jest obecny w pracy. Dodatkowo w ustawieniach można dodać do niego emotikona o konkretnym znaczeniu:

  Status na Zulip
 • Zaawansowane wyszukiwanie — każdy z nas ma czasami sytuacje, że musi wyszukać wiadomości sprzed jakiegoś czasu, a jak wiadomo, scrollowanie w jej poszukiwaniu może trwać naprawdę długo. Zulip umożliwia szybkie ich odnajdowanie, dzięki funkcji zaawansowanego wyszukiwania, na przykład direct messages z konkretną osobą.
 • Dobrze wyposażony pasek narzędzi — z Zulipem za pomocą jednego kliknięcia utworzysz spotkanie wideo, dodasz emotikona spośród bogatej puli, czy zorganizujesz ankietę z głosowaniem. Wszystkie te funkcje sprawiają, iż platforma jest świetnie wyposażona i wygodna w codziennej pracy.

  Pasek narzędzi na Zulip
 • Czas skupienia — nie musisz odpowiadać na wszystkie wiadomości natychmiastowo. Bardzo często mogą one rozpraszać i zaburzać rytm dnia. Zulip daje możliwość ustawienia trybu skupienia, który ułatwi Ci nieprzerwaną pracę przez kilka godzin. Wszelkie nieodczytane wątki nadrobisz później!
 • Historia czatu — korzystając z Zulipa nie musisz obawiać się o to, że jakieś decyzje zostaną podjęte bez Twojego udziału, ponieważ możesz zapoznać się z nimi i odpowiedzieć kiedy tylko chcesz.

To tylko kilka głównych zalet, jakie czynią Zulipa doskonałym komunikatorem dla firm. Warto dodać, że zapewnia on również bezpieczeństwo na wysokim poziomie poprzez szyfrowanie SSL/TLS, jest wielojęzyczny, dzięki czemu pozwala na globalną współpracę oraz posiada szereg narzędzi administracyjnych.

Zulip to doskonała alternatywa dla Slacka

Jeśli chodzi o komunikatory firmowe, wielu osobom na myśl przychodzi przede wszystkim Slack, o którym również pisaliśmy na naszym blogu. Zulip jest od niego nieco mniej popularny. Mimo to udowadniamy, iż w wielu kwestiach jednak lepszy. W tej części wymienimy główne różnice pomiędzy dwoma tymi platformami, które powinny pomóc Ci podjąć ostateczną decyzję, z którego warto korzystać.

Zulup kontra Slack

Przede wszystkim, Zulip występuje w dwóch wariantach. Wariant Zulip Cloud funkcjonuje jak każdy inny komunikator. Wszystkie nasze dane wraz z całym silnikiem programu znajdują się na serwerze dostawcy. Logujemy się do niego podobnie, jak logujemy się do mejla, sklepu internetowego czy konta Google.

Niezwykle ciekawy jest natomiast wariant Zulip Self-hosted. W tej opcji instalujemy Zulipa na naszym własnym serwerze, przez co sami stajemy się dla siebie dostawcą usług. Ta wersja pozwala znacznie ograniczyć koszty, gdyż cennik dla wersji hostoswanej przez nas jest znacznie korzystniejszy. W tym wariancie nie dotyczą nas ograniczenia takie jak liczba przestrzeni dyskowej czy limit historii wiadomości - o ile na własnym serwerze zapewnimy dla nich miejsce. W praktyce często jedyne koszty tej wersji to koszt utrzymania serwera i niewielki wydatek czasowy związany np. z aktualizacjami silnika Zulipa.

Z punktu widzenia użytkownika obie wersje praktycznie się nie różnią.

Jeśli chodzi o używanie obu komunikatorów na co dzień, kluczową cechą jest organizacja wiadomości. Slack skupia się przede wszystkim na kanałach, do których można dołączać. Zulip z kolei oferuje podejście bardziej tematyczne, dając możliwości organizowania rozmów w ramach strumieni, podzielonych na jeszcze mniejsze jednostki, w tym tematy i wątki. Wniosek nasuwa się sam - Zulip jest w tym kontekście znacznie bardziej szczegółowy.

Kolejną znaczącą różnicą pomiędzy tymi dwoma komunikatorami są wątki i wbudowane odpowiedzi — tutaj trzeba niestety przyznać, że przy korzystaniu ze Slacka łatwo jest doprowadzić do momentu, w jakim konwersacja zostanie rozproszona na wiele kanałów. Dzieje się tak dlatego, że wiadomości w tym przypadku nie są z natury wątkowe, jak to ma miejsce w Zulipie. W nim można obsługiwać odpowiedzi inline. To oznacza, że umożliwia Ci on odpowiadanie wewnątrz konkretnego wątku, bez konieczności przekierowywania się w inne miejsce, dzięki czemu konwersacja pozostaje uporządkowana.

Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że Zulip posiada wbudowaną funkcję wyszukiwania zaawansowanego. To właśnie ten element jest kolejną znaczącą różnicą pomiędzy nim a Slackiem. Pierwszy z nich pozwala szukać wiadomości według dat, osób, czy słów kluczowych. W drugim funkcja ta jest ograniczona jedynie do fraz.

Wymieniając najbardziej znaczące różnice, warto podkreślić również, że oba te komunikatory różnią się na poziomie oprogramowania. W zaletach Zulipa wymieniliśmy fakt, iż jest platformą open-source, co daje szerokie możliwości modyfikacji i dostosowywania do potrzeb przedsiębiorstwa. Slack to oprogramowanie własnościowe, przez co nie można zarządzać jego kodem źródłowym.

Podsumowując, różnic jest wiele. Bez wątpienia można jednak stwierdzić, że Zulip to platforma, która doskonale sprawdzi się w przypadku firm posiadających określone i znacznie bardziej szczegółowe wymagania co do systemu komunikacji.

Pośród zalet, Zulip ma również wadę — powiadomienia w mobilnej aplikacji

Opisując wszelkie zalety platformy, nie można jednak nie wspomnieć o — naszym zdaniem największej — wadzie. Choć w korzystaniu z niej za pomocą komputera nie ma większych problemów, a co więcej, można to robić na dwa sposoby, czyli przez aplikację i w wersji przeglądarkowej, o tyle sytuacja znacznie komplikuje się w kontekście smartfonów. Niestety od jakiegoś czasu, ze względu na wymagania bezpieczeństwa od Google’a i Apple’a, aplikacja mobilna nie może wysyłać powiadomień kierowanych z własnego serwera. A zatem Zulip w wersji self-hosted nie wysyła powiadomień na urządzeniach mobilnych.

Można tego uniknąć poprzez kierowanie powiadomień za pośrednictwem serwera Zulipa. Firma udostępniła taką możliwość bezpłatnie dla organizacji do 10 użytkowników. W przypadku większych firm konieczne jest wykupienie płatnego planu.

Podsumowanie

Choć na powstanie idealnego rozwiązania dla firm pozostaje nam jeszcze trochę poczekać, Zulip jest naprawdę dobrą platformą komunikacyjną. Posiada wiele ważnych zalet, które sprawiają, że warto go używać przede wszystkim ze względu na rozbudowany system organizacji, dzięki któremu łatwo jest się odnaleźć, nawet gdy przynależy się do wielu tematów. Szczególną cechą jest możliwość uruchamiania Zulipa z własnego serwera. Na podkreślenie zasługuje również wielokrotnie wspomniane we wpisie zaawansowane wyszukiwanie. Dodatkowo wiele pomocniczych opcji na pasku zadań z kolei urozmaica platformę. To sprawia, że ostatecznie niemal wszystko masz w jednym miejscu. Jeśli kiedykolwiek korzystałeś ze Slacka i czułeś, iż do pełni szczęścia brakuje Ci kilku funkcji lub nieco bardziej zaawansowanej struktury, zapewniamy, że Zulip odpowie na te potrzeby.

keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up