Nagrywanie poradników wideo

W tym wpisie chciałbym poruszyć kwestię tego, jak nagrywać poradniki. W naszej firmie bardzo często zajmujemy się nagrywaniem poradników dla klientów np. z zakresu obsługi strony www.

Sprawa ta dla wielu może wydawać się banalna, przecież wystarczy tylko włączyć nagrywanie i mówić o danym temacie… Niestety, ale tak naprawdę jest to proces, który wymaga dokładnego przeanalizowania wielu aspektów oraz porządnie przygotowanego skryptu.

1. Od czego zacząć?

Dowiedz się więcej o odbiorcy

Przede wszystkim powinniśmy przeanalizować to, kim będzie odbiorca naszych filmów. Nie zaszkodzi dopytać się o rzeczy, które np. sprawiają im problem w obsłudze naszego produktu lub w jaki sposób go używają. Wszystko to robimy po to, aby w 100% dostosować się do odbiorcy, co przeniesie się na jego satysfakcję w trakcie oglądania poradnika. Dzięki temu mamy pewność, że wyciągnie on z niego jak więcej!

Anazliza odbiorcy

Przygotuj skrypt

Jeżeli chcesz uniknąć zbędnego powtórnego nagrywania materiałów, przygotuj skrypt! Dużo osób nagrywając poradniki, nagrywa je i mówi w nich bez poprzedniego przygotowania się. Skutkuje to tym, że w trakcie nagrywania może dochodzić do wielu błędów, przez które będziemy musieli dane fragmenty stale powtarzać, aż do osiągnięcia perfekcyjnego rezultatu. Dzięki temu nagrywając materiał nie zapomnisz o pewnych informacjach oraz nagrasz materiał od A do Z, zawierając w nim wszystkie ustalone przez siebie informacje oraz czynności.

Skrypt

Postaraj się o dobrą jakość nagrania

Zanim przystąpisz do nagrywania, upewnij się, że jesteś w odpowiednio cichym miejscu. Odbiorca podczas oglądania poradnika nie chciałby słuchać odgłosów wiertarki u sąsiada czy telewizora z drugiego pokoju. Weź pod uwagę to, czy Twój mikrofon jest odpowiedniej jakości. Nie mówimy tutaj o kupowaniu mikrofonów za spore kwoty (przynajmniej na początku), tylko o takim sprzęcie, dzięki któremu będzie nas słychać bez żadnych szumów czy też buczenia. Mając to na myśli, za wszelką cenę unikaj wszystkich wbudowanych mikrofonów w np. laptopach. Jeżeli nie posiadamy dobrego mikrofonu, dobrym sposobem będzie użycie tego, które mamy w swoich smartfonach, ponieważ te potrafią nieźle zaskoczyć swoją jakością!

Mikrofon

2. Nagrywanie poradnika

Przećwicz swój scenariusz!

W celu wykonania jak najlepszego nagrania bardzo dobrą opcją będzie przećwiczenie nagrania całego materiału. Dowiemy się, w których momentach warto będzie zrobić jakieś poprawki. Podczas nagrywania kolejnych prób będziemy mieli zdecydowanie bardziej opanowany skrypt, przez co z ogromną łatwością i dokładnością nagramy swój materiał!

Trzymaj spójne tempo

Staraj się poświęcać na każde z zagadnień równą ilość czasu. Jeżeli uważasz, że coś, co przedstawiasz, jest bardzo proste, to nie znaczy, że musisz tę sekcję przyspieszyć. Dla oglądającego Twój poradnik każdy z jego etapów jest tak samo ważny, dlatego poświęć im tyle samo czasu i uwagi!

Nie przytłaczaj ilością materiału!

Zwróć mocną uwagę na to, żeby nie przesadzić z ilością materiału w jednym odcinku. Umieszczając zbyt dużo informacji na raz, można wprowadzić w błąd oglądającego, a w najgorszym wypadku odpuścić oglądanie. Dlatego postaraj się, aby w tych 2-10 minutach Twojego poradnika zawrzeć najważniejsze informacje bez zbędnej dodatkowej wiedzy.

Popracuj nad prezentacją

Pamiętaj, że chcesz zaangażować odbiorcę w swój poradnik. W związku z tym staraj się unikać smętnego oraz nudnego stylu mówienia. Miej na uwadze to, że jesteś najważniejszym elementem tego poradnika, ponieważ to Ty zachęcasz (lub zniechęcasz) odbiorcę do oglądania materiału. Możesz obrać formalny lub swobodny język w zależności od preferencji Twojej grupy docelowej.

Nagrywanie poradnika

3. Jaki program do nagrywania? Polecamy OBS!

Zdecydowanie polecamy dobre i darmowe rozwiązanie, którym jest program OBS. Jest to otwartoźródłowy program na licencji GPL 2.0, więc nie będziemy musieli się martwić o żadne subskrypcje itd. Oferuje ono szeroką gamę funkcjonalności oraz wsparcia pluginów. Tworzy dobrej jakości nagrania, które nie ważą dużo (w porównaniu do konkurencji). Przede wszystkim narzędzie to jest bardzo proste w konfiguracji oraz użytkowaniu! W prosty sposób możemy ustawić scenę, z której chcemy nagrywać, klikamy “rozpocznij nagrywanie” i to wszystko. Ścieżka do nagranego pliku wyświetla się w dolnym pasku programu.

Interfejs OBS
keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up