Rozszerzona rzeczywistość w marketingu

Interesujesz się marketingiem i zastanawiasz się jak zwiększyć widoczność marki przy użyciu nowych technologii? Przeczytaj ten artykuł i zobacz, jak można zastosować rozszerzoną rzeczywistość w marketingu.

Czym jest rozszerzona rzeczywistość?

Rozszerzona rzeczywistość (ang. Augmented Reality) jest technologią łączącą świat rzeczywisty z obrazem generowanym komputerowo. Polega na wzbogacaniu otaczającego świata o dodatkowe informacje, animacje czy grafiki. Mówiąc prościej na obraz przechwytywany za pomocą kamery, są nanoszone elementy generowane przez aplikację, z którymi wchodzimy w interakcję za pomocą ruchu kamery.

Dlaczego warto zastosować ją w marketingu?

Nikogo nie zdziwi, jeśli powiem, że ponad 80% informacji przyswajalnych przez nas to dane wizualne. Oznacza to, że najlepiej przyswajamy wiedzę w postaci obrazów, zdjęć czy wideo. Początkowo w marketingu wykorzystanie technologii AR polegało na skanowaniu kamerą wydrukowanego elementu i nałożenie na niego trójwymiarowej grafiki. W dzisiejszych czasach AR wykorzystuje wiele technik takich jak np.: wykrywanie twarzy czy głosu, określanie kierunku i współrzędnych geograficznych.

Dzięki technologii AR można zwiększyć zaangażowanie użytkowników, co bez wątpienia wykorzystało wiele firm. Doskonałym przykładem może być IKEA czy Timberland.

IKEA — czyli wirtualne przymierzanie mebli w mieszkaniu

Wielu z nas spotkało się z problemem, czy dany mebel pasuje do naszego mieszkania. Ikea zaproponowała świetne rozwiązanie umożliwiające zaprezentowanie mebla w naszym mieszkaniu bez jego kupna. Wystarczy tylko smartphone i zainstalowana aplikacja, aby móc samemu przekonać się, czy produkt będzie dobrze komponował się z kolorem ścian.

Timberland — wirtualna przymierzalnia

W Galerii Mokotów salon Timberland stworzył wirtualną przymierzalnię dzięki, której przechodnie mogli zobaczyć, jak wyglądają w kolekcji marki bez konieczności fizycznego przymierzania go. Aplikacja skanowała twarz i dobierała pasujący model, następnie klienci mogli dowolnie zmieniać części ubrań. Po zakończeniu stylizacja była zamieszczana w galerii fanów Timberlanda oraz wysyłana na adres e-mail klienta, gdzie następnie można było opublikować ją na Facebooku.

Reklamy w rozszerzonej rzeczywistości na Facebooku

Facebook ogłosił na konferencji F8, że pracuje nad nową funkcją wykorzystującą AR w reklamach. Na dzień dzisiejszy jest jeszcze w fazie testów, a pierwszą firmą, która ma możliwość, przetestowania nowej funkcjonalności jest marka okularów Michael Kors.

Testowana funkcja wygląda jak zwykły post na tablicy, jednak z dodatkową informacją “Stuknij, aby zobaczyć”. Po kliknięciu aplikacja uruchamia aparat, następnie na naszym nosie pojawiają się promowane okulary. Klient po wyborze modelu zostaje przekierowany na stronę sklepu, gdzie może kupić przymierzony model.

reklama na Facebooku

Podsumowanie

Współcześni klienci uwielbiają nowinki technologiczne, zwłaszcza gdy mogą zapewnić sobie tym tymczasową rozrywkę lub nauczyć się czegoś nowego. Dlatego każda firma, która wykorzysta AR do reklamy, na pewno zyska, bo zwiększy się ruch, rozgłos w social media czy nawet serwisach informacyjnych.

Podsumowując, wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości zwiększy widoczność i rozpoznawalność marki, ale trzeba pamiętać, że nie zastąpi samego pozycjonowania.

keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up