Przegląd efektywnych (i darmowych!) narzędzi do tworzenia treści na social media

Publikowanie treści w social mediach może kojarzyć się komuś z napisaniem kilku słów, dodanie do tego emotikonek oraz wrzuceniem zdjęcia. Właściwie nie pomyliłby się za bardzo z opisywaniem tego procesu. Zanim jednak te czynności będą mogły być zrealizowane, trzeba przebrnąć przez kilka aplikacji, które doprowadzą nas do finalnego kliknięcia “Udostępnij”. Poniżej opisuję darmowe narzędzia, które są wyjątkowo pomocne przy tworzeniu treści na social media.

Canva

Canva

Na początku używałam Canvy do przygotowywania prezentacji zaliczeniowych. Szata graficzna - znacznie atrakcyjniejsza i bardziej estetyczna niż w PowerPoincie - skutecznie potrafiła odciągnąć uwagę wykładowcy i innych studentów od ewentualnych braków merytorycznych. Później, gdy już zaczęłam pierwszą pracę w agencji marketingowej, stała się narzędziem do efektywnego i efektownego tworzenia wizualnych treści do postów. Canva w swojej darmowej wersji oferuje nam cały wachlarz możliwości - możemy w niej kreować wpisy i zdjęcia w tle na Facebooka, posty na Instagrama, filmy, loga, infografiki, ulotki oraz wiele więcej! Znajdziecie tam mnóstwo dobrze wyglądających szablonów i motywów, które można modyfikować. Daje też możliwość przesyłania i przechowywania plików, aby móc wykorzystać je w późniejszych działaniach.

LanguageTool

LanguageTool

Literówki, błędy ortograficzne i interpunkcyjne - naturalnie zdarzają się każdemu, niezależnie od tego, ile już napisaliśmy tekstów w swoim życiu. Niestety mimo wszystko nie wyglądają one dobrze w publikowanych treściach. Czasami nie jesteśmy w stanie wyłapać ich sami, ale spokojnie, od czego mamy programy, które zrobią to za nas? Według mnie najlepiej sprawdza się LanguageTool. Możemy sprawdzać w nim nie tylko teksty w języku polskim, ale także w 19 innych. Możemy mu ufać w kwestii wyłapywania powtórzeń, niewłaściwie postawionych znaków interpunkcyjnych oraz błędów ortograficznych. Wersja darmowa obsługuje treści do 20 000 znaków.

Plagiarism checker

Plagiarism checker

Wszyscy chcemy, żeby pisane przez nas treści były ciekawe, konkretne i … oryginalne. Ta ostatnia cecha niestety sprawia coraz większe problemy, gdy w sieci każdy może publikować niemalże wszystko. W dodatku zdarza nam się napisać podobny tekst bezwiednie - zwłaszcza, gdy piszemy na dość popularny temat. Bez paniki - od sprawdzania ewentualnego plagiatu mamy Plagiarism Checker. Po zeskanowaniu i sprawdzeniu Waszego tekstu otrzymacie procentowy wynik, prezentujący, w jakim stopniu jest on unikatowy, a w jakim podobny do innych dostępnych w sieci. Od razu możecie też sprawdzić które zdanie konkretnie powtórzyło się w danych artykułach.

Emoji - PiliApp

Emoji - PiliApp

Jeżeli chcecie udostępnić w poście link do artykułu czy filmu, użyjcie Bitly! Pierwszą zaletą korzystania z tego narzędzia jest to, że otrzymujemy skróconą wersję linku, która wygląda po prostu estetyczniej niż rozciągający się na kilka linijek oryginał. Po drugie, po wejściu na stronę Bitly możecie sprawdzać, ile kliknięć zebrał dany link, w jakim czasie i z jakiego kraju byli Wasi odbiorcy.

Skracanie linków - bitly

Skracanie linków - bitly

Czym byłaby post bez emotikonek? Po prostu zbitą bryłą tekstu, która zachęca co najwyżej do przeskrolowania dalej, a na pewno nie do przeczytania. A czym byłoby ręczne szukanie emotikonek do tekstu, zwłaszcza długiego? Stratą czasu. Na szczęście istnieje PiliApp. W jednym miejscu znajdziecie wszystkie dostępne emoji, które po kliknięciu od razu kopiują się do schowka i możecie wkleić je do publikowanych lub planowanych postów.

GIPHY

GIPHY

Gify są prostą i przyciągającą uwagę formą graficzną, którą możemy urozmaicać posty. Możecie tworzyć je sami, wykorzystując przy tym własne zasoby albo korzystać już z istniejących. Moją ulubioną darmową platformą do realizowania obu tych czynności jest GIPHY -niezliczona ilość gotowych gifów, ale także naklejki i narzędzie do kreowania Waszych własnych pomysłów. Dodatkowym plusem jest maksymalna łatwość poruszania się po tej stronie. Uważajcie tylko, żebyście nie dali się wciągnąć na (za) długo w przeglądanie zabawnych gifów. Been there, done that.

Narzędzia do tworzenia InstaStory

Narzędzia do tworzenia InstaStory

InstaStory to moje absolutnie ulubione narzędzie na social mediach. Daje spore pole do popisu, jeżeli chodzi o kreatywność i tworzenie dynamicznych, przyciągających uwagę przekazów. No ale dobrze, jak takie stworzyć? Moimi faworytami są Unfold, Lumen5, StoryArt oraz Seen. W ich darmowych pakietach możecie korzystać z niesamowicie estetycznych kolaży, szablonów i wzorów. Do tego znajdziecie tam czcionki inne niż te dostępne na Instagramie. Użytkowanie każdej z tych aplikacji jest dziecinnie proste i intuicyjne - nie powinno sprawiać Wam większych problemów. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście wykorzystali stworzone treści do publikacji na swoim koncie. Każda opcja dostępna jest jako aplikacja mobilna, a dodatkowo Lumen5 obsługuje wersję desktopową.

Regram for Instagram

Regram

Udostępnianie czyichś postów na naszym koncie na Instagramie ułatwia aplikacja Regram for Instagram. Kilkoma kliknięciami możemy opublikować dany materiał z innego profilu, zapewniając przy tym tag z nazwą użytkownika w wybranym miejscu. Możecie z tego korzystać w sytuacjach, gdy ktoś oznaczył w swoim poście lokalizację Waszej restauracji czy hotelu albo dodał zdjęcie z produktami Waszej marki.

Inshot

Inshot

Inshot to najłatwiejsza w obsłudze darmowych aplikacji do tworzenia wideo, jakiej używałam. Możecie dopasowywać format pod wymiary obowiązujące na Instagramie, YouTube’ie czy TikToku, dodawać muzykę, tekst oraz naklejki, narzucać filtry oraz modyfikować tempo nagrania.

Dodatkowo znajdziecie tam opcje edytowania zdjęć oraz tworzenia kolaży. Dostępna jest wersja mobilna oraz desktopowa.

Biteable

Biteable

W temacie tworzenia materiałów wideo warto wspomnieć też o Biteable. To narzędzie dedykowane jest głównie dla branży marketingowej. Do naszej dyspozycji pozostawiono szablony do tworzenia postów, story oraz reklam na Instagrama, Facebooka, Linkedina, Twittera, Youtube’a i inne aplikacje. Producenci, jak i użytkownicy Biteable, podkreślają, że praca z tym narzędziem pozwala na szczególne szybkie tworzenie efektownych i estetycznych materiałów. Sprawdźcie, czy się z nimi zgodzicie!

snapseed

snapseed

Filtry na Instagramie są świetne i zazwyczaj skutecznie maskują pewne wady publikowanych zdjęć. Co, jeżeli nie zadowala nas ich efekt? Snapseed! To aplikacja z naprawdę imponującą ilością narzędzi, za pomocą których możecie w całkiem prosty sposób edytować swoje zdjęcia, np. stylizować je na efekt fotografii ze starej kliszy albo po prostu dostosować balans bieli. Moim zdaniem sprawdza się o wiele lepiej w tej roli niż Inshot i nie sprawia ogromnego problemu w obsłudze nawet największym laikom.

Story Beat

Story Beat

Opcja dodawania muzyki do Story na Instagramie nie jest jeszcze dostępna w Polsce, ale można zrobić to za pomocą innych aplikacji. Poza wspomnianym wcześniej Inshotem możecie skorzystać jeszcze z Story Beat. Dzięki niej możecie dodawać muzykę lub własne nagrania do publikowanych zdjęć czy wideo. Aplikacja daje też możliwość szybkiego udostępnienia plików m.in. na Instagramie, YouTube’ie, Facebooku, Messengerze czy Twitterze. Nie sprawi też większego problemu przy posługiwaniu się nią.

Creator Studio oraz Later dla Instagrama

Creator Studio oraz Later dla Instagrama

Okej, załóżmy, że już wszystkie treści na najbliższy miesiąc są gotowe do publikacji. Jak zaplanować ich automatyczne udostępnianie w wybrane dni o konkretnym czasie? W tym pomogą Wam dwa narzędzia - Creator Studio dla Instagrama oraz Later. Ten pierwszy pozwala nam na zarządzanie publikowanymi treściami oraz uzyskiwanych statystyk z pozycji komputera. Za pomocą Creator Studio dowiecie się, kim są odbiorcy Waszych postów, kiedy są najaktywniejsi oraz poznacie zasięgi oraz łączną ilość wyświetleń. Later działa na bardzo podobnej zasadzie, jednak jego darmowa wersja pozwala obsługiwać tylko jedno konto oraz publikować 30 postów miesięcznie.

keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up