Dlaczego warto wdrożyć dane uporządkowane na stronie?

Tak zwane dane strukturalne (structured data), czyli dane uporządkowane, pozwalają zrozumieć programom komputerowym zawartość strony internetowej i wiadomości elektronicznych. Zobacz, dlaczego opłaca się wdrożyć dane uporządkowane na własnej stronie.

Czym są dane uporządkowane?

O tym, jak ważne jest władanie językiem polskim na polskojęzycznej stronie napisałem swego czasu wpis. Przygotowana z dbałością treść skutecznie powinna dotrzeć do użytkowników – ale czy również do programów komputerowych, w tym do robotów Google’a?

Choć wyszukiwarki z pewnością coraz lepiej radzą sobie ze zrozumieniem treści, możemy im w tym znacznie pomóc. Dzięki czterem gigantom – Google, Microsoft, Yahoo i Yandex – powstał schema.org, czyli standard mówiący, jak opisać informacje zawarte na stronie internetowej i w e-mailu. Programy komputerowe – w tym klienty wiadomości e-mail, wyszukiwarki – mogą skorzystać z tych informacji i zrozumieć, co oznaczają dane słowa na stronie. W ten sposób Gmail “rozumie”, że właśnie zostało odebrane potwierdzenie rezerwacji lotu z miasta A do miasta B, a nie tylko wiadomość z ciągiem słów. W ten sam sposób Google może pojąć, że strona, na której się teraz znajdujemy, jest wpisem na blogu. A także, kto i kiedy napisał ten artykuł, kto jest właścicielem witryny i gdzie można znaleźć siedzibę firmy.

W ten sposób dane, które dla użytkownika są oczywiste, staną się również oczywiste dla przeróżnych programów komputerowych. Usługi Google’a będą mogły więc wysłać przypomnienie o locie. Zaś w wyszukiwarce może się pojawić data publikacji artykułu czy jego ocena.

W podobny sposób Facebook dowiaduje się, które zdjęcie powinno zostać użyte jako podgląd linku. Zachęcam do przeczytania wprowadzenia do protokołu Open Grapha.

Korzyści płynące z wdrożenia danych uporządkowanych

Co zyskujemy dzięki zastosowaniu danych uporządkowanych (strukturalnych) na stronie internetowej?

Jeszcze parę lat temu mówiło się o rich snippets, funkcjonujących niekiedy w polskiej terminologii jako “elementy wzbogacone”. Obecnie Google stosuje określenie rich results, po polsku – wyniki z elementami rozszerzonymi. Są to ponadstandardowe wyniki w wyszukiwarce Google. Należą do nich między innymi:

Produkt jako rozszerzony wynik

Informacje o produkcie

Wydarzenie

Informacje o wydarzeniu

Przepis jako rozszerzony wynik wyszukiwania

Przepis kulinarny

Często zadawane pytania w Google

Pytania i odpowiedzi

Dane uporządkowane na stronie AMP

Strona AMP nie musi zawierać danych uporządkowanych, aby poprawnie przechodziła walidację dla mobilnych stron przyspieszonych (AMP). Jednak wdrożenie poprawnych (!) danych uporządkowanych może przynieść wiele korzyści. Według Google strony AMP zawierające dane uporządkowane mają o wiele większe szanse pojawienia się w przeróżnych wynikach z elementami rozszerzonymi, w tym w karuzelach (przedstawionych poniżej).

Karuzela

Karuzela Najważniejsze artykuły.

Źródła wiedzy o danych uporządkowanych

Na początek tylko i aż 2 źródła wiedzy wystarczą, by wzbogacić stronę o structured data.

 1. Skoro interesuje nas najprawdopodobniej poprawienie wyniku wyszukiwania w Google, warto sprawdzić, jakie oczekiwania stawia właśnie Google. Na stronie dla deweloperów Google opisuje poszczególne typy danych uporządkowanych. Zwraca uwagę na to, jakie elementy są wymagane (bezwzględnie należy się do tego dostosować), jakie zalecane (w miarę możliwości warto je uwzględnić), a także wskazuje format danych i inne ważne informacje.
 2. Gdyby Google nie odpowiedziało na wszystkie Twoje pytania, można (a nawet należy!) sięgnąć do skarbnicy wiedzy – oficjalnej strony schema.org. Nie polecam jednak na jej podstawie podejmować decyzji o tym, które elementy zostaną “uporządkowane”. Aktualnie słownik schemy zawiera ponad 800 typów danych, dlatego warto sięgać do tej strony tylko w razie potrzeby oraz zapoznać się z najpopularniejszymi wg niej typami. To do tej strony odnosi się również opisana powyżej strona dla deweloperów Google.

Istnieją trzy sposoby zapisu danych uporządkowanych:

 1. JSON-LD – opcja zalecana
 2. Mikrodane
 3. RDFa

Ponieważ Google zaleca format JSON-LD, a także ponieważ ma on wiele praktycznych zalet, pominę opis pozostałych wariantów. Uparci lub głodni wiedzy mogą jednak z czystym sumieniem zapoznać się z pozostałymi formatami. Mają one również swoje zalety, a mikrodane były niegdyś formatem zalecanym.

Wdrażanie danych uporządkowanych

Po podjęciu decyzji, jakie typy danych powinny być wykorzystywane, wystarczy – zgodnie z zaleceniami Google – zastosować je na stronie. Poniżej znajduje się przykładowy kod JSON-LD, umieszczony wewnątrz elementu <script> w <head> strony.

{
  "@context": "http:\/\/schema.org",
  "@type": "BlogPosting",
  "headline": "Zasady Gestalt w projektowaniu elementów graficznych",
  "description": "Projektowanie elementów graficznych często może kojarzyć się 
  z rysowaniem ładnych rzeczy, jest to ogromny błąd i lekceważenie wielu aspektów 
  psychologicznych, w jakich marka prezentuje się przed odbiorcami.",
  "author": {
    "@type": "Person",
    "name": "Kamil Czapla"
  },
  "datePublished": "2020-04-22T08:16:24+02:00",
  "dateModified": "2020-04-23T07:23:50+02:00",
  "image": "https:\/\/www.rekinysukcesu.pl\/images\/blog\/internet\/zasady-gestalt-w-projektowaniu\/zasady-gestalt-w-projektowaniu.jpg",
  "mainEntityOfPage": "https:\/\/www.rekinysukcesu.pl\/blog\/internet\/zasady-gestalt-w-projektowaniu",
  "publisher": {
    "@type": "Organization",
    "@id": "https:\/\/rekinysukcesu.pl",
    "address": {
      "@type": "PostalAddress",
      "addressCountry": "PL",
      "addressLocality": "Wrocław",
      "streetAddress": "Kunickiego 10B\/I",
      "postalCode": "54-616"
    },
    "founder": [
      {
        "@type": "Person",
        "name": "Marcin Gajewski",
        "telephone": "tel:+48509476650"
      },
      {
        "@type": "Person",
        "name": "Mateusz Biernacki",
        "telephone": "tel:+48781281202"
      }
    ],
    "logo": {
      "@type": "ImageObject",
      "height": "60",
      "url": "https:\/\/www.rekinysukcesu.pl\/images\/logo-amp.png",
      "width": "162"
    },
    "name": "RekinySukcesu.pl",
    "sameAs": [
      "https:\/\/pl-pl.facebook.com\/rekinysukcesu",
      "https:\/\/www.youtube.com\/user\/rekinysukcesu",
      "https:\/\/www.instagram.com\/rekinysukcesu",
      "https:\/\/pl.linkedin.com\/company\/rekiny-sukcesu"
    ],
    "telephone": "+48781281202",
    "url": "https:\/\/rekinysukcesu.pl"
  }
}

Walidacja strony z danymi uporządkowanymi

Dzięki narzędziom do testowania danych uporządkowanych od Google można szybko zweryfikować, czy wprowadzone są widoczne dla robotów i nie zawierają błędów. Możliwe jest zweryfikowanie całej strony poprzez podanie jej adresu lub walidacja wklejonego fragmentu kodu.

Tester danych uporządkowanych

Walidująca się podstrona. W ten sposób można sprawdzić, które informacje są widoczne dla wyszukiwarki. Oraz podejrzeć konkurencję ;)

Przejdź do narzędzia do testowania danych uporządkowanych od Google.

O błędach w danych uporządkowanych na Twojej stronie internetowej nie omieszka Cię poinformować również Search Console:

Search console - dane uporządkowane

Ostrzeżenia dotyczące ofert pracy. W tym przypadku nie popełniono żadnego błędu, zamieszczone oferty pracy po prostu nie zawierają zalecanych (choć niewymaganych) przez Google parametrów.

Podsumowanie

Google daje nam tacy rozwiązanie, dzięki któremu nasza strona będzie lepiej promowana w wynikach wyszukiwania. Na stronach Google znajdują się szczegółowo opisane przykłady, zastosowania, a także korzyści płynące z użycia danych uporządkowanych (strukturalnych). Dostajemy również przyjazne narzędzia do testowania i informacje o błędach wprost w Search Console.

Zakładam, że większość stron internetowych zawiera elementy takie jak wpisy, wydarzenia czy informacje kontaktowe, które właściciele chcieliby lepiej promować. Wdrożenie danych uporządkowanych nie zastąpi innych działań ważnych pod kątem SEO, ale może się przyczynić do osiągnięcia jeszcze lepszych wyników.

W chwili pisania tego artykułu na stronie Google niemalże z dnia na dzień można zaobserwować, jak dodawane są informacje o kolejnych typach danych uporządkowanych. Uważam, że warto przynajmniej zapoznać się z nimi – oraz z potencjalnymi korzyściami – i wdrożyć te, które dobrze rokują dla konkretnych projektów.

keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up