Top 4 najlepszych komunikatorów dla firm w 2022 roku!

Komunikatory do pracy w firmie to rozwiązanie nie tylko dla tych, którzy pracują zdalnie. Mogą być one bardzo pożytecznym elementem workflow każdego zespołu. Dlatego przejrzeliśmy i przetestowaliśmy dziesiątki aplikacji do komunikacji zespołowej i wybraliśmy cztery najlepsze komunikatory dla firm — zarówno pracujących zdalnie, stacjonarnie, jak i hybrydowo.

Niezbędne funkcje aplikacji do komunikacji w firmie

W przypadku aplikacji do komunikacji w firmie kilka funkcji jest uniwersalnie niezbędnych i miałem je na uwadze podczas ich recenzowania.

  • Organizacja rozmów

  • Niektóre wiadomości muszą być widoczne przez całą firmę, inne na poziomie danego zespołu. Najlepsza aplikacja do czatowania w pracy organizuje rozmowy w sposób przejrzysty, pozwalając użytkownikom zdecydować, co widzą, a czego nie. Oznacza to, że na dane kanały członkowie zespołu mogą dołączyć w zależności od tego, czy są one dla nich istotne, czy nie. W idealnym przypadku konwersacje można podzielić jeszcze bardziej, używając wątków lub podobnych funkcji, aby pracownicy nie rozmawiali nad sobą. Możliwość oznaczania osób i wciągania ich w rozmowy, które w przeciwnym razie mogliby przegapić, jest również koniecznością.

  • Możliwość uniwersalnego wyszukiwania z funkcjami filtrowania

  • Nie ma nic bardziej frustrującego niż prowadzenie tej samej rozmowy wiele razy, dlatego wyszukiwanie jest niezbędne. Jeśli chodzi o czat roboczy, Twój zespół powinien być w stanie szybko znaleźć przeszłe rozmowy w poszukiwaniu istotnych informacji. Funkcje filtrowania znacznie to ułatwiają.

  • Możliwość czatu audio oraz video

  • Niektóre rozmowy najlepiej przebiegają na głos. Najlepsze aplikacje do czatu zespołowego powinny oferować komunikację głosową i wideo, a także, aby użytkownicy mogli udostępniać swój ekran do współpracy.

  • Łatwość w nawigacji

  • Członkowie muszą być w stanie szybko poruszać się po różnych konwersacjach. Interfejsy użytkownika muszą być przejrzyste, bez zbędnych elementów. Powinny istnieć odpowiednie skróty klawiaturowe, gesty w urządzeniach mobilnych i inne sposoby szybkiego przechodzenia z kanału na kanał w aplikacjach do komunikacji dla firm.

  • Udostępnianie plików, zdjęć, linków, kodu źródłowego

  • Jesteś tu po to, aby pracować, a idealna aplikacja do komunikacji dla firm powinna to ułatwiać dzięki funkcjom dedykowanym dla współpracy zespołowej. Udostępnianie plików powinno być tak proste, jak kliknięcie i przeciągnięcie. Linki powinny mieć wbudowane podglądy.

Najlepsze komunikatory dla firm

Oto nasze zestawienie najlepszych aplikacji do komunikacji dla firm

1. SLACK

Slack wystartował w 2013 roku i szybko zdominował przestrzeń biurowego czatu, w niemałej części dlatego, że ludzie uwielbiali go używać. Nietrudno zrozumieć dlaczego — to aplikacja zaprojektowana z myślą o użytkowniku i jego pracy w zespole.

Każdy zespół Slacka ma kanał ogólny przeznaczony dla całej firmy, ale większość codziennych rozmów odbywa się w kanałach związanych z konkretnym zespołem lub projektem. Użytkownicy decydują, w którym z tych kanałów chcą się znaleźć, co oznacza, że mogą uniknąć zalania wiadomościami o projektach niezwiązanych z nimi.

Świetne sortowanie wiadomości idzie o wiele dalej, ponieważ rozmowy w tych kanałach mogą być podzielone na wątki, a użytkownicy będą powiadamiani o rozmowach w wątkach tylko wtedy, gdy wezmą w nich udział lub aktywnie zdecydują się je zasubskrybować. Członkowie zespołu mogą oznaczać innych użytkowników, aby wciągnąć ich do kanałów lub wątków, co pomaga zrównoważyć potrzebę redukcji zamieszania z potrzebą zapewnienia, że ważne rozmowy są widoczne.

Slack ułatwia również użytkownikom znalezienie odpowiedzi za pomocą wyszukiwania. Możesz łatwo filtrować według kanału, użytkownika, daty i innych.

Ułatwienie współpracy to kolejny ważny element. Komunikator umożliwia szybie udostępniane ważnych plików poprzez zwykłe przeciągnięcie ich do aplikacji. Większość linków będzie rozwijać szybki podgląd, co oznacza, że rzeczy takie jak obrazy i filmy mogą być przeglądane bez opuszczania aplikacji. Drobne funkcje, takie jak reakcje emoji, ułatwiają sensowne odpowiadanie na wiadomości za pomocą kilku kliknięć, a połączenia wideo i audio można rozpocząć dosłownie jednym kliknięciem. Slack oferuje również tysiące integracji z innymi aplikacjami. Wszystkie te małe elementy mogą wydawać się przytłaczające, ale sprytny projekt (wraz z przyjaznym tekstem w każdym zakątku aplikacji) oznacza, że Slack rzadko sprawia wrażenie zagmatwanego lub przytłaczającego.

Głównym minusem Slacka może być jego cena — szczególnie biorąc pod uwagę, że nie jest on częścią większego pakietu oprogramowania. Dla zespołów, które poważnie myślą o czacie w miejscu pracy, Slack oferuje jednak wystarczająco dużo wartości, aby się opłacało.

Cennik Slacka:

Darmowy dla nieograniczonej liczby użytkowników, rozmów 1 na 1 w obrębie zespołu i 10k historii wiadomości; płatne plany od 6,67/8* USD złotych/użytkownika/miesiąc (*przy płatności rocznej/miesięcznej) dla nieograniczonej historii, udostępniania ekranu, huddles i zespołowych rozmów wideo.

Slack: https://slack.com/

2. MICROSOFT TEAMS

Kolejnym świetnym programem, jaki zwrócił moją uwagę, jest Microsoft Teams.

Każde konto Microsoft Teams jest powiązane z jedną organizacją, która reprezentuje całą firmę. Użytkownicy są zapraszani do jednego lub więcej zespołów wewnątrz firmy, a każdy zespół jest podzielony na kanały, a rozmowy w tych kanałach są poukładane w wątki. Teams posiada najwięcej warstw organizacji z każdej aplikacji czatu dla firm, jakie testowałem.

Użytkownicy MS Teams mają możliwość zaplanować spotkania, wraz z agendą, oraz na spontanicznych połączeń. Dostępne są również rozbudowane funkcje współpracy, w tym ścisła integracja z pakietem Microsoft Office umożliwiająca współpracę nad dokumentami, terminami w kalendarzu i notatkami co jest ogromną zaletą.

Główną wadą Teams jest to, jak wiele pracy wymaga jej wdrożenie. Jeśli nie masz dedykowanego personelu IT, jego konfiguracja będzie trudna, zwłaszcza jeśli próbujesz skonfigurować darmową wersję. Biorąc jednak pod uwagę wielkość organizacji, dla których Teams wydaje się być przeznaczony, nie jest to prawdopodobnie zbyt wielka przeszkoda — zwłaszcza jeśli zespół korzysta już z pakietu aplikacji Microsoftu.

Cennik MS Teams:

Microsoft Teams w najbardziej podstawowej formie, możliwy jest do nabycia całkowicie za darmo. Pozostałe licencje dostępne są w cenach: Essentials - 3,40 Euro, Business Basic - 5,10 Euro, Business Standard - 10,50 Euro.

Microsoft Teams: https://www.microsoft.com/pl-pl/microsoft-teams

3. DISCORD

Discord jest prawdziwym wyjątkiem. Został on pierwotnie zbudowany z myślą o graczach, a obecnie jest sprzedawany szerzej dla społeczności internetowych — nie firm. Nie ma wielu funkcji specyficznych dla biznesu, a integracje są w dużej mierze oparte o boty zbudowane przez strony trzecie. Ale Discord może pracować dla czatu biznesowego z jednego kluczowego powodu. Posiada on doskonały dźwięk w wiecznie uruchomionych kanałach głosowych.

Discord oferuje kanały tekstowe, podobne do tych, które można zobaczyć w innych aplikacjach do czatowania w zespole. Można do nich dodać dowolną liczbę użytkowników, a rozmowy można jeszcze bardziej podzielić za pomocą wątków. Największą atrakcją są jednak kanały głosowe, czyli zawsze włączone rozmowy telefoniczne, podczas których można rozmawiać z każdym członkiem zespołu. Możesz wyłączyć mikrofon, a następnie nacisnąć przycisk, aby rozpocząć rozmowę, kiedy tylko zechcesz. Pierwotnie program został zaprojektowany z myślą o grach — można włączyć kanał, zostawić Discorda uruchomionego w tle, a następnie grać w gry kooperacyjne. Ale równie dobrze można rozmawiać z kolegami podczas zdalnej pracy we wspólnym dokumencie Google lub udostępniać ekran w dowolnej aplikacji i współpracować w ten sposób. Istnieje również opcja czatów wideo, jeśli chcesz zobaczyć kolegów z zespołu twarzą w twarz, ale moim zdaniem największą atrakcją są właśnie czaty audio.

Kolejny kluczowy punkt: Discord jest prawie całkowicie darmowy. Jasne, są funkcje za zaporą, ale są one w zasadzie nieistotne dla przypadków użycia w biznesie. Discord oferuje również najlepszą jakość dźwięku na rynku i już sama ta cecha sprawia, że warto się mu przyjrzeć, jeśli szukasz alternatywy dla Slacka, a głośne mówienie jest sposobem na wykonanie pracy, to jest on na pewno wart uwagi.

Cennik Discorda:

Discord jest całkowicie darmowy, jednak istnieje możliwość wykupienia Discord Nitro, co odblokuje dodatkowe, jednak mało istotne funkcje. Cennik takiego pakietu to 9,99 USD miesięcznie lub 99 USD rocznie.

Discord: discord.com.

4. ZULIP

Zulip to w pełni funkcjonalna, nowoczesna aplikacja do czatowania będąca świetną alternatywą dla Slacka czy Microsoft Teams. Zulip zapewnia korzyści z czatu w czasie rzeczywistym, a jednocześnie jest świetny w komunikacji asynchronicznej. Podobnie jak wątki e-mail, tematy Zulip tworzą oddzielną przestrzeń dla każdej dyskusji, więc różne rozmowy nigdy nie będą wchodzić sobie w drogę. Członkowie zespołu mogą zaoszczędzić czas, czytając tematy, na których im zależy, i zachować skupienie, odpowiadając w kontekście w swoim czasie.

Ogólnie rzecz biorąc, Zulip jest świetnym narzędziem do komunikacji. Członkowie zespołu mogą pozostać w pętli istotnych informacji i nie być przytłoczeni informacjami, które są nieistotne dla ich zadań i pracy. Dodatkowo bycie darmowym i otwartym źródłem jest kolejną wielką zaletą, ponieważ zulip jest w 100% darmowy.

Komunikator oferuje wszystkie standardowe metody czatu potrzebne do komunikacji zespołowej. Komunikacja może być zorganizowana poprzez strumienie i tematy, a członkowie zespołu mogą stawać się subskrybentami tych tematów i pozostać w pętli z istotnych informacji.

Cennik Zulipa:

Zulip jest programem typu open-source i można go hostować na swoim serwerze całkowicie za darmo. Użytkowanie go wymaga płatności tylko w momencie kiedy swojego serwera nie posiadamy i musimy korzystać z serwera aplikacji. W takim przypadku cena za jednego użytkownika miesięcznie wynosi - podobnie jak w przypadku Slacka - 8 USD (płatne miesięcznie). Tutaj również zyskujemy, gdy płacimy rocznie (6,67 USD / użytkownika / miesiąc).

Zulip: https://zulip.com/

Oczywiście jest wiele więcej wartych uwagi komunikatorów, jakie można wdrożyć w workflow firmy, jednak wymienione przeze mnie cztery uważam na ten moment za najlepszy możliwy wybór. Każdy z nich w minimum 90 procentach spełnia warunki, jakie najlepszy komunikator wewnętrzny dla firm spełniać powinien.

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up