Digital marketing - w sieci i nie tylko

  • Digital marketing z języka angielskiego oznacza szeroko pojęty marketing cyfrowy, czyli przekazywany drogą elektroniczną.
  • Reklamy cyfrowe (digitalowe) pozwalają na ich precyzyjne kierowanie do odbiorców (targetowanie) oraz precyzyjną ocenę efektów.
  • Forma cyfrowa pozwala także na dużo szybsze wyprodukowanie i dostarczenie treści, względem tradycyjnych form wymagających druku.

Co to jest digital marketing?

Choć mylony jest z pojęciem marketingu internetowego (online marketing), jest to znacznie szersze pojęcie. Marketing internetowy ogranicza się jedynie do treści przekazywanych drogą sieciową, czyli reklamy wyświetlane np. w Google, YouTube czy na Facebooku. Digital marketing obejmuje te dziedziny, jednak oprócz nich w jego zakresie znajdują się również takie kanały przekazu, jak telewizja czy radio, ponieważ również są to cyfrowe sposoby pozyskiwania klientów. Aby nasz marketing cyfrowy był skuteczny, musi być doskonale dopracowany na wielu płaszczyznach, takich jak pozycjonowanie, design czy PR oraz należy odpowiednio określić grupę docelową i kanały przekazu.

Z czego składa się digital marketing?

Pozycjonowanie / SEO

Pozycjonowanie / SEO

Posiadanie strony internetowej swojej firmy w dzisiejszych czasach nie wystarcza. Kluczowe jest odpowiednie zoptymalizowanie jej pod kątem wyszukiwarek, po to, aby pojawiała się ona wysoko w wynikach wyszukiwania Google. Można to postrzegać jako reklamę w organicznych, czyli nieopłaconych, wynikach wyszukiwania. Jeśli jesteśmy w temacie stron internetowych, to weźmy pod uwagę również tzw. landing page, czyli pomniejszą stronę internetową. Landing page najczęściej nastawiony jest bezpośrednio na promocję naszej głównej strony internetowej, sklepu czy aplikacji.

Poznaj 9 wskazówek, dzięki którym podniesiesz konwersję landing page'a

Social Media Marketing

Social Media Marketing

W dzisiejszych czasach jedna z najpopularniejszych strategia marketingowa, polegająca na reklamowaniu swoich usług lub produktów poprzez media społecznościowe. W skład social media marketingu wchodzą zarówno kampanie płatne jak i publikacje bezpłatne. Budowanie społeczności wokół swojej marki jest niezwykle ważnym elementem, dzięki któremu będziemy mogli poszerzać swoje zasięgi i zdobywać nowych klientów, dlatego warto promować się na wielu portalach typu Facebook, Instagram, Linkedin czy Twitter.

Content Marketing

Content Marketing

Czyli nastawiona na nawiązanie długotrwałej relacji z klientami strategia marketingowa, bazująca na systematycznym tworzeniu i publikowaniu treści, mających na celu wzbudzić zainteresowanie wśród odbiorców i utrzymać grupę docelową przy sobie oraz zachęcić ich do podjęcia oczekiwanego przez nas działania, czyli np. zakupu naszych produktów czy skorzystania z naszych usług. Pamiętajmy o tym, aby przed określeniem swojej strategii marketingowej, zawsze opracować najpierw Media Plan, czyli dokument służący analizie mediów (czy to internetowych, czy nie), którymi warto, abyśmy prowadzili nasz marketing. Dla każdej branży, a nawet dla każdej firmy podział wartości mediów, którymi komunikujemy, może być różny.

Kampanie Google Ads

Google Ads

Jest to jeden z najbardziej znanych i prawdopodobnie najpopularniejszych sposobów na wypromowanie swojej marki oraz rozreklamowanie się. Dzięki Google AdSense i Google Ads możemy zadbać kompleksowo o naszą reklamę na innych stronach internetowych, portalach typu YouTube czy aplikacjach mobilnych. Więcej o prowadzeniu kampanii Google Ads możesz przeczytać w naszym poprzednim wpisie - Marketing internetowy dla małych firm. Na co warto zwrócić uwagę?

Mailing

Mailing

Promowanie swojego biznesu poprzez marketing e-mailowy również jest popularnym zabiegiem, który często może dotrzeć do osób, które z jakiegoś powodu na co dzień nie zwracają uwagi na reklamy w innych środkach digital marketingu. Po więcej informacji o mailingach zapraszamy do wcześniejszego wpisu - Tworzenie mailingów - jak MailerLite może Ci pomóc?

Marketing automation

Marketing automation

Biorąc pod uwagę ilość materiałów marketingowych oraz ich różnorodność, warto zwrócić uwagę na ich automatyzację, która jest możliwa dzięki przeznaczonym do tego programom.

Czytaj również: Najtańszy Handlowiec - marketing automation

Kampanie radiowe

Kampanie radiowe

Promowanie swojej działalności lub produktów drogą radiową wydaje się przestarzałym pomysłem, jednak niezmiennie od wielu lat, reklamy w radio są i są wciąż całkiem skuteczne. Pozwalają one na przekazanie krótkiej informacji dla bardzo szerokiego grona odbiorców. Bardzo istotnym elementem podczas planowania kampanii radiowych jest wybór odpowiednich stacji, ponieważ jak wiemy, każda z nich zrzesza bardziej lub mniej różniące się od siebie grupy odbiorców. Reklamy radiowe mają specyficzny wydźwięk, podobnie jak reklamy telewizyjne - były oczywiście z nami na długo przed tym jak rozpowszechniły się reklamy internetowe i prawdopodobnie dzięki temu często wśród odbiorców wzbudzają większe zaufanie niż reklamy online. Jeżeli coś jest reklamowane w radiu, często mamy wrażenie, że jest to sprawdzone i rzetelne.

Kampanie TV

Kampanie TV

Podobnie jak w przypadku reklam radiowych, często wzbudzają większe zaufanie niż reklamy w sieci, przecież “skoro jest to puszczane na cały kraj, to musi coś w tym być”.

DOOH Marketing (Digital Out-Of-Home Marketing)

DOOH Marketing

Jest to mało znane pojęcie, jednak każdy się z nim spotkał choć raz. Czym jest Digital Out-Of-Home marketing? Zacznijmy od jego starszego, bardziej doświadczonego brata, Out-Of-Home marketingu, zamiennie również zwanego Outdoor Marketingiem. Zaliczamy do niego wszelkie materiały reklamowe, które mają za zadanie dotrzeć do odbiorcy poza jego domem, czyli upraszczając, są to wszelkie reklamy, które widzimy po drodze do sklepu, idąc na spacer przez miasto czy choćby wyglądając przez okno. Zaliczamy do nich wszelkie billboardy, plakaty, ulotki, bannery, ogłoszenia itp. Jednak z biegiem czasu, rozwojem ekologii oraz technologii, ludzie zorientowali się, że korzystanie z papierowych czy materiałowych reklam nie jest najlepszym rozwiązaniem, jest to nieekologiczne, papier moknie na deszczu, plakaty bledną na słońcu i ogólnie rzecz biorąc, ich żywotność nie jest zbyt długa. Dlatego coraz prężniej zaczęły się rozwijać m.in. specjalne ekrany przeznaczone do ciągłego wyświetlania treści. Wtedy właśnie narodził się Digital Out-Of-Home Marketing, czyli przejście z papierowych czy materiałowych form reklamy, na elektroniczne. Najlepszym przykładem rozwoju DOOH marketingu jest Nowojorski Times Square, gdzie roi się od ekranów reklamowych. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest elastyczność, dzięki temu, że jest to ekran, możemy wyświetlać na nim wiele różnych reklam bez konieczności “klejenia” nowych billboardów. Do tego rodzaju marketingu zaliczają się również między innymi reklamy wyświetlane na kasownikach biletowych, reklamy na ekranach sklepowych czy w galeriach handlowych.

Dlaczego warto zadbać o digital marketing?

W dzisiejszych czasach istnienie firmy w sieci to absolutna podstawa, gdyż jest to pierwsze miejsce, w którym potencjalni klienci szukają informacji i kontaktu. Dlatego właśnie między innymi jest to dziś główny sposób pozyskiwania klientów. Nie jest to jednak jedyny argument przemawiający za digital marketingiem, oprócz tego warto zwrócić uwagę na inne plusy, takie jak:

Mierzalność digital marketingu

Mierzalność digital marketingu

Marketing cyfrowy jest łatwo mierzalny, ponieważ istnieją zaawansowane oprogramowania analizujące np. liczbę kliknięć w daną reklamę, liczbę wyświetleń naszej strony poprzez reklamę, czy nawet procent osób, które oprócz samego kliknięcia reklamy, wykonały konkretny cel, czyli np. weszły na naszą stronę i zapisały się na newsletter czy kupiły nasz produkt.

Celność reklam cyfrowych (digitalowych)

Celność reklam cyfrowych

Dzięki rozbudowanym narzędziom, do planowania i wdrażania kampanii marketingowych w sieci, mamy szeroką gamę możliwości jeśli chodzi o personalizację grupy docelowej, dzięki czemu możemy zdecydować, czy nasze reklamy mają się pojawiać studentom we Wrocławiu interesującym się modą, czy osobom w wieku 45-50 hobbystycznie zajmującym się wędkarstwem.

Cena digital marketingu

Cena digital marketingu

Jeżeli uruchomimy ogólnokrajową kampanię z bardzo dużą grupą odbiorców, to oczywiście zapłacimy stosunkowo sporo, aczkolwiek gdybyśmy chcieli wypuścić równie obszerną kampanię bazującą na billboardach, plakatach czy ulotkach, to nakład finansowy na tę drugą opcję będzie musiał być zdecydowanie większy.

Jeżeli wciąż nie jesteś przekonany do tego, jak ważny jest digital marketing to zapraszamy do spróbowania - w naszej agencji mamy specjalistów w tej dziedzinie, którzy od A do Z pomogą Ci zapoznać się z jego funkcjonowaniem i zaplanują dla Twojej firmy kampanie, które mogą zwiększyć Twoje zasięgi kilkukrotnie! Skontaktuj się z nami już dziś.

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up