Marketing internetowy dla małych firm. Na co warto zwrócić uwagę?

Nieważne czy dopiero zaczynasz, czy już prowadzisz działalność gospodarczą. Marketing w prowadzeniu lokalnej firmy jest równie istotny jak dbanie o wysoką jakość produktów i usług. Podchodząc sumiennie do wymienionych niżej zagadnień, zwiększasz szansę na odnalezienie klientów. W tym artykule opowiemy Ci o tym, jak odnaleźć się we współczesnym świecie marketingu internetowego i na co zwrócić uwagę w zarządzaniu marketingiem mikro lub małego przedsiębiorstwa. Nasze wnioski mogą być zaskakujące!

Przemyśl strategię działania Twojej firmy

Najpierw warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które będą mogły pomóc nam w dostosowaniu naszej strategii marketingowej do sytuacji w branży, w której działasz. Często wydaje się, że możemy to zrobić w głowie - owszem, można, lecz spisanie odpowiedzi i pomysłów, analiza aktualnej sytuacji firmy i przełożenie tego na plan pozwoli nam na późniejsze sprawdzenie, czy udało nam się to zrobić efektywnie, czy nie. Kontrolujemy również koszty i czas.

Wyznacz sobie cele

Plan musi zawierać cel, jaki sobie stawiasz. Na przykład: pozyskamy 50 nowych klientów w przeciągu dwóch miesięcy. Pamiętaj o ustalaniu celów zgodnie z koncepcją SMART.

Wykonaj analizę grupy docelowej

Kolejnym elementem jest analiza grupy docelowej - wydaje się to być trywialne, ale musimy wiedzieć, do kogo kierujemy nasze usługi w pierwszej kolejności i kto zapłaci nam za to najwięcej pieniędzy. Będzie to niezwykle istotne w procesie kształtowania strategii marketingowej Twojego przedsiębiorstwa. Oferując usługi B2B w sektorze usług podatkowych dla firm, nie rozpoczniesz kampanii reklamowej na TikToku, prawda?

Jak chcesz dotrzeć do klientów?

Na koniec trzeba określić sposób, w jaki będziesz informować o swoich produktach lub usługach. Gdzie są Twoi klienci? Czego oczekują? Jak możesz do nich dotrzeć?

Marketing dla małych firm - zarządzanie

Marketing zaczyna się od dobrego wyglądu

Warto zadbać o logo i spójną identyfikację wizualną. Prowadząc mały biznes nie potrzebujesz rozbudowanej księgi wizerunku. Wystarczy, że zaznaczysz profesjonalne podejście do swoich zadań, pokazując odbiorcy dbałość o każdy szczegół. Większość z nas jest wzrokowcami, co potęguje potrzebę zadbania o tę kwestię. Jak to się mawia: „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”.

Jeżeli czujesz się na siłach, spróbuj zrobić to samodzielnie. Internet czeka na Ciebie z otwartymi rękoma, oferując ogromny zasób wiedzy i narzędzi. Skorzystaj z popularnych platform do tworzenia grafiki online i poczytaj o tym jak profesjonalni graficy podchodzą do tego typu zadań.

Zawsze możesz zlecić to zadanie firmie, która kreatywnie podejdzie do sprawy i stworzy dla Ciebie kompleksowo szatę graficzną firmy. Logo, projekt strony internetowej, banery, wizytówki, szablony grafik na social media itp. Masz wtedy gwarancję spójności wyglądu Twojej marki.

Nie ograniczaj się tylko do Social Media, tylko...

Czy zdarzyło Ci się kiedyś szukać firmy, która spełni twoją nagłą potrzebę na Facebooku?

No właśnie.

Social media to narzędzie do złapania klienta w locie, zainteresowania go swoją firmą i zatrzymania go na dłużej. Zapamięta Cię i skorzysta z Twoich usług gdy tylko nadejdzie taka potrzeba. Wygrywa ten, kto zainteresuje i zgromadzi więcej klientów. Gdy ktoś polubi Twoją firmę i w pewnym momencie będzie potrzebować pomocy w Twoim obszarze działalności, nie zastanawiając się dłużej, skontaktuje się z Tobą.

… stwórz stronę internetową!

Inaczej wygląda sytuacja, w której wyszukujemy firmy, której pomocy potrzebujemy “na już”. Tworząc i pozycjonując swoją stronę internetową, dywersyfikujesz źródła kontaktu. Co za tym idzie, zwiększasz szansę na pozyskanie klienta.

Strona internetowa to również miejsce do wykazania się wiedzą merytoryczną. Blog utwierdzi w przekonaniu Twoich aktualnych i nowych klientów, że jesteś odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu.

Content marketing to podstawa marketingu mikro przedsiębiorstw

Marketing dla małych firm - kreatywność

Jest on również bardzo ważny w kontekście pozycjonowania strony. Dzięki temu klient, który wpisuje interesującą go frazę w Google, może łatwiej trafić na Twoją witrynę. Zaprezentowanie tematu w atrakcyjny sposób zwiększa szansę na to, że klient skorzysta z Twoich usług.

W przypadku lokalnych biznesów stacjonarnych stronę internetową przede wszystkim uzupełniamy wizytówką na Google Moja Firma. Zadbaj o aktualne informacje, godziny otwarcia, numery telefonów, o napływ opinii i reagowanie na nie na bieżąco. Nie trzeba specjalnie uświadamiać jak ważnym i jak wpływowym narzędziem dla Twojej działalności gospodarczej są Mapy Google.

Nie zapomnij, że istnieje świat poza internetem - reklama offline

Określanie grupy docelowej stanowi wyznacznik Twoich działań marketingowych. Jeżeli analiza wykaże, że twoją grupą docelową są seniorzy, nie będzie dobrym pomysłem poświęcanie wszystkich środków na reklamę internetową. Warto pomyśleć nad przekazaniem części pieniędzy na reklamę offline w postaci ulotek, banerów lub artykułów sponsorowanych w lokalnej gazecie itp.

Seniorzy nie są też wyznacznikiem, że reklama powinna skupiać się na materiałach drukowanych. Każde przedsiębiorstwo musi podejść indywidualnie do tej kwestii i odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie są klienci i w jaki sposób do nich dotrzeć. Stąd tak ważne jest określenie grupy docelowej. Nawet najlepsza strategia marketingowa nie przyniesie rezultatu gdy kierujemy ją do nieodpowiednich osób.

Podsumowanie

Marketing dla małych firm - ludzie

Prowadząc małą firmę to tak naprawdę Ty jesteś jej chodzącą reklamą.

Jeżeli prowadzisz swoją działalność, na pewno nie wzięło się to przez przypadek. Wszyscy chcemy robić rzeczy w życiu, które nas cieszą, sprawiają nam wiele radości i czerpiemy z nich korzyści finansowe. Jeżeli jesteś tym szczęśliwcem, który zarabia na swojej pasji, to tym samym jesteś najważniejszym narzędziem marketingowym swojej firmy.

Utrzymaj relację ze swoimi aktualnymi i potencjalnymi klientami. To jest szczególnie ważne w przypadku mikro przedsiębiorstw. Masz do dyspozycji potężne narzędzie do kontaktu z praktycznie całym światem. Tylko od Ciebie zależy, jak to wykorzystasz. Jeśli prowadzisz mały biznes, zainteresuj odbiorców swoją osobą, daj się poznać i polubić.

Buduj społeczność i utrzymuj z nimi kontakt. Machina będzie napędzać się sama, jeżeli zadbasz o dostarczanie treści, na przykład prowadząc wspomnianego wcześniej bloga na stronie internetowej, aktywnie udzielając się na serwisach społecznościowych i stronie www. Pokazuj swoje realizacje, rozbuduj swoje social media i traf do swojego docelowego klienta i dzięki aktywności na konkretnych portalach zwiększaj swoją bazę klientów.

keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up