Jak stworzyć i prowadzić bloga Twojej marki?

 • Aby Twój blog dobrze prosperował, musisz zadbać o uwzględnienie w nim fraz kluczowych oraz linków wewnętrznych.
 • Regularność publikowanych wpisów jest znacznie bardziej istotna niż ich długość.
 • Prowadzenie bloga jest niezwykle istotne jeśli zależy nam na prawidłowym pozycjonowaniu naszej marki w wynikach wyszukiwania Google
Czym tak właściwie jest blog i dlaczego warto go prowadzić?

Czym tak właściwie jest blog i dlaczego warto go prowadzić?

Co to jest blog?

Blog to jedna z zakładek na stronie internetowej, na której znajdziemy wiele artykułów tematycznych, powiązanych z naszą marką, najczęściej poruszających problemy, z którymi mierzą się odbiorcy strony. Zakładka blogowa jest jednak wyjątkowa, ponieważ zawartość całej strony internetowej jest zwykle statyczna i rzadko zmieniana, natomiast blog jest (a przynajmniej powinien być) regularnie aktualizowany i wzbogacany o nowe wpisy.

Zakładka blogowa pełna jest tematycznych wpisów, w skład których wchodzą:

 • przede wszystkim obszerne i ciekawie sformułowane teksty dotyczące poruszanego tematu,
 • grafiki i elementy wizualne,
 • wideo,
 • Call to action, czyli zachęcenie do kontaktu lub skorzystania z oferty,
 • krótki opis autora wpisu.

Sama lista wpisów blogowych może być oczywiście podzielona na podkategorie, dokładnie tak, jak mamy to zrobione na naszym Rekinowym blogu, czyli “Internet”, “Marketing” oraz “Social media”.

Dlaczego warto prowadzić bloga?

Blog to dziś tak naprawdę must-have, jeśli zależy nam na pozycjonowaniu naszej strony internetowej (a powinno!). Dzięki regularnie i rzetelnie prowadzonemu blogowi:

 • Znacząco zwiększamy nasze szanse na pojawienie się w wynikach wyszukiwania Google. Dzieje się tak za sprawą regularnego dodawania zakładek (wpisów) nasyconych frazami kluczowymi i linkujących do naszych pozostałych zakładek. Więcej o frazach kluczowych i linkach wewnętrznych w dalszej części wpisu.
 • Budujemy swój wizerunek, dzieląc się z odbiorcami swoją wiedzą i doświadczeniami. Jako marka jesteśmy specjalistami w swojej dziedzinie i jest to oczywiste, że chcemy, aby nasi odbiorcy również wiedzieli jak najwięcej o tematach, które ich interesują (bo to z tego powodu weszli na naszego bloga).
 • Promujemy swoje usługi lub produkty. Oczywiście nie chodzi tutaj o nachalne lokowanie produktu, lecz o opisanie problemu, z jakim mierzą się nasi odbiorcy i zaproponowanie produktu, który pomoże im się z nim uporać.

Czy Twoja marka potrzebuje bloga?

Odpowiedź jest prosta - tak. Każda branża, która ma jakiekolwiek grono osób zainteresowanych danym tematem, ma potencjał blogowy, dlatego Twoja marka, niezależnie od tego, w jakiej branży się znajduje, powinna prowadzić bloga.

Tworzenie bloga dla marki

Jak stworzyć bloga krok po kroku

1. Określ swoją branżę i zakres tematyczny.

Blog jest dość elastyczną zakładką, na której możemy trochę poeksperymentować w kwestii treści. Najważniejsze jest jednak, aby mniej więcej trzymać się tematyki, w której nasza marka się obraca. Jeśli prowadzimy firmę marketingową, nie powinniśmy pisać o tematach kompletnie niezwiązanych z marketingiem, jak np. o silnikach samochodów japońskich, bo najprawdopodobniej nikt z naszej grupy odbiorczej nie będzie tym tematem zainteresowany.

Podczas doboru zakresu tematycznego, jaki chcemy poruszać na swoim blogu, oprócz jego trafności warto również przemyśleć go pod względem opłacalności oraz zainteresowania. Jeśli określimy tematykę, która jest opłacalna, ale nas personalnie nie interesuje, najprawdopodobniej odpuścimy po kilku wpisach. Z drugiej strony jeśli zaczniemy pisać na tematy, które nas pasjonują, ale nie zwrócą nam się w żaden sposób - nic na tym nie zyskamy. Dlatego tak ważne jest określenie zakresu tematycznego, który będzie odpowiednio zbalansowany.

2. Poznaj potrzeby i oczekiwania przyszłych czytelników

Aby tworzyć bloga, który konwertuje, musimy najpierw poznać zainteresowania naszych potencjalnych odbiorców. Jeśli chcemy tworzyć bloga marketingowego, musimy przeprowadzić badanie rynkowe, aby przeanalizować popularność danych tematów.

W tym celu warto skorzystać z Google Trends lub Ubersuggest, o których więcej pisaliśmy w naszym poprzednim wpisie - Marketing słów kluczowych - narzędzia

3. Zadbaj o profesjonalną stronę internetową

Jeżeli planujesz prowadzić bloga, koniecznie musisz najpierw zadbać o stronę internetową swojej marki. W dzisiejszych czasach strona www to absolutna podstawa funkcjonowania w sieci. Twoja strona internetowa powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb Twojej marki, zaprojektowana zgodnie ze standardami UX i sformułowana w sposób sprzyjający konwersji - właśnie taką stronę jesteśmy dla Ciebie stworzyć!

4. Wykreuj identyfikację wizualną Twojej marki i bloga

Wcześniej wspomniany projekt strony internetowej to immanentny element Twojego nowego systemu identyfikacji wizualnej. Jest on niezwykle ważny, ponieważ określa całą szatę graficzną na każdym punkcie styku z odbiorcami i potencjalnymi klientami. Więcej o roli systemu identyfikacji wizualnej pisaliśmy w naszym poprzednim wpisie - System identyfikacji Wizualnej - czym jest i dlaczego warto o niego zadbać?

5. Przygotuj listę tematów, które poruszysz

Na tym etapie mamy już własną stronę internetową marki, mamy zakładkę blogową, określiliśmy zakres tematyczny naszego bloga i znamy potrzeby naszych potencjalnych odbiorców. Przyszła pora na rozpoczęcie etapu kreacyjnego, czyli stworzenie listy konkretnych tematów, jakie chcemy poruszyć. Warto tutaj pomyśleć o wszelkich problemach, z jakimi borykają się nasi potencjalni odbiorcy i sugestią ich rozwiązań. Oprócz tego warto przeanalizować wszelkie frazy kluczowe związane z naszą działalnością i zastanowić się jakie tematy na ich podstawie dobrać. Pomocne może się okazać narzędzie AnswerThePublic, które podpowie nam hasła w pewien sposób powiązane z naszym tematem.

6. Stwórz pierwszego posta!

Czas na pracę pisemną - tworzenie wpisu blogowego. Wybierz jeden z wcześniej przygotowanych tematów, stwórz jego konspekt i zacznij pisać. Pamiętaj o tym, że wpisy blogowe wcale nie muszą być długie, aby działały! Znacznie bardziej istotne od długości wpisów jest wykorzystanie w nim fraz kluczowych oraz linkowanie wewnętrzne. Podczas pisania treści do artykułu, zwróć szczególną uwagę na poprawność językową, nic tak nie razi w ozcy jka bledy ortografczne :). Do sprawdzania poprawności warto zainstalować dodatek do przeglądarki LanguageTool.

Pamiętaj o umieszczeniu grafik i zdjęć do wpisu, wpłyną one pozytywnie na odbiór wpisu i Twojej marki.

7.Przeanalizuj wpis pod względem pozycjonowania

Optymalizacja tekstu pod względem pozycjonowania w wynikach wyszukiwania to jedna z najważniejszych czynności, jakie powinniśmy wykonać, zanim dany wpis opublikujemy.

Przede wszystkim:

 • Sprawdź, czy treści wpisu wykorzystałeś słowa kluczowe o wysokim “volume”. Wskaźnik “volume” możesz sprawdzić na stronie Ubersuggest. Frazy te nie powinny być jednak nachalnie wrzucone w treść bez jakiegokolwiek kontekstu, bo czytelnicy mogą się poczuć zdezorientowani i zniechęceni do dalszego czytania. Słowa kluczowe powinny wynikać naturalnie z poruszanego przez Ciebie tematu.
 • Upewnij się, że wpis ma mocny i chwytliwy tytuł, który przyciągnie uwagę odbiorców. Unikaj jednak clickbaitów, czyli prowokujących tytułów, które nie znajdują swojego rozwinięcia w treści wpisu.
 • Na początku artykuły umieść jego streszczenie w pigułce, czyli co najmniej trzy podpunkty z najważniejszymi informacjami zawartymi we wpisie.
 • W treści wpisu umieść linki wewnętrzne, które będą przekierowywały do innych zakładek na Twojej stronie.
 • Upewnij się, że Twój artykuł zawiera jakieś “Call to Action”, czyli fragment tekstu stymulujący czytelników do wykonania określonego działania.
 • Podczas umieszczania we wpisie zdjęć, dodaj do nich teksty alternatywne. To ważny krok, dzięki któremu Google będzie mogło zrozumieć, co się znajduje na zdjęciach czy grafikach i odpowiednio to wypozycjonować w wyszukiwarce grafiki.
 • Pamiętaj o metadanych. Po napisaniu wpisu blogowego nadaj mu opis i tytuł, które będą się wyświetlały w wynikach wyszukiwania Google.
 • Nadaj wpisowi adekwatny adres URL, który również będzie zawierał wybraną przez Ciebie frazę kluczową.

8. Określ harmonogram publikacji wpisów

Podczas prowadzenia bloga bardzo istotna jest regularność publikacji, dlatego warto zawsze zaplanować sobie publikacje co najmniej na miesiąc do przodu. Nie tylko czytelnicy zwracają na to uwagę, ale jest to również zauważalne dla algorytmów Google’a, które bardziej promują regularne aktualizacje bloga.

Ile wpisów miesięcznie powinno się pojawiać na blogu?

Tak naprawdę nie ma żadnego ograniczenia, mówiącego o tym, że x wpisów w ciągu miesiąca to za dużo i wpłynie to negatywnie na pozycjonowanie. Im częściej na naszym blogu pojawi się aktualizacja w postaci nowego wpisu, tym szybciej wzrośnie ruch na naszej stronie. Warto jednak przyjąć za minimum 1 wpis tygodniowo.

Tworzenie wpisów na blogu dla swojej marki

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up