Social media manager — na czym polega jego praca?

Social media dają nam obecnie praktycznie nieograniczone możliwości. Pozwalają one na zbudowanie marki osobistej, promocję swojego biznesu w sieci, zdobywanie wiedzy w dowolnej dziedzinie i wiele, wiele innych. Nic dziwnego, że są głównym zainteresowaniem wielu młodych ludzi. A gdyby tak połączyć pasję z pracą? W dzisiejszym artykule opiszemy, czym tak naprawdę zajmuje się social media manager i jak nim zostać.

Social media manager — czyli kto?

Social media manager lub inaczej social media specjalist, zajmuje się obsługą kont na mediach społecznościowych. W zależności od firmy, w jakiej pracuje, jego obowiązki mogą się różnić. Ogólnie jednak przyjmuje się, iż odpowiada za:

  1. Kontakt z klientami marki na portalach społecznościowych — w tym odpowiadanie na komentarze.
  2. Tworzenie treści, takich jak posty, rolki i materiały wideo do publikacji w sieci.
  3. Opracowywanie i wdrażanie strategii komunikacji na wybranych kanałach.
  4. Monitorowanie i wyciąganie wniosków na podstawie przeprowadzonej analizy mediów społecznościowych.
  5. Obserwację konkurencji.
Kim jest social media manager?

Najczęstsze platformy, na jakich działa social media manager to Facebook, Instagram, Linkedin i (coraz częściej) TikTok. Często jego obowiązki obejmują również content marketing, czyli na przykład przygotowanie treści reklamowych wykorzystywanych na stronie firmy i w opisach jej profili na wyżej wymienionych stronach, czy ustawianie reklam. Praca social media managera pozwala na promocję marki w sieci, docieranie do nowych klientów, a także budowanie świadomości i wizerunku.

Jakie cechy powinien posiadać social media manager?

Choć dla wielu młodych ludzi praca ta może wydawać się kusząca, wymaga ona posiadania kilku istotnych cech. Chcesz dowiedzieć się, czy stanowisko social media managera jest dla Ciebie? Podpowiadamy, czym powinieneś się charakteryzować.

Po pierwsze — kreatywność. Jest to jeden z podstawowych wyznaczników, czy dobrze sprawdzisz się w tej roli. Pracując jako social media manager, musisz stale wymyślać nowe sposoby na promocję marki w sieci, a tworzone przez Ciebie treści powinny być oryginalne i przyciągające uwagę. Powinieneś wiedzieć, jak zainteresować odbiorcę i bezustannie wdrażać nowe rozwiązania.

Po drugie — chęć rozwoju. Social media stale się rozwijają i zaskakują nowymi możliwościami. Platformy takie jak Tiktok czy Instagram potrafią co kilka dni wprowadzać aktualizacje. Dobry social media manager cały czas śledzi trendy, by niczego nie przegapić. Podążanie za nimi jest kluczem do sukcesu. Osoba pracująca na tym stanowisku musi także bezustannie poszerzać wiedzę na temat algorytmu konkretnych mediów — to pozwoli na dotarcie do szerszego grona odbiorców.

Po trzecie — opanowanie. W tej branży nietrudno o kryzys czy wpadkę. Social media manager musi dobrze zdawać sobie z tego sprawę i mieć w sobie gotowość do interwencji o każdej porze dnia. Niektóre publikacje, mimo że zostaną zaakceptowane przez Klienta, mogą wywołać skrajne emocje u odbiorców. Należy przygotować się na takie sytuacje i umieć odpowiednio działać, by zażegnać kryzys.

Po czwarte — łatwość w nawiązywaniu kontaktu z Klientem. Mimo że mogłoby się wydawać, iż social media manager nie ma bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, musi być osobą otwartą i kontaktową. Wielokrotnie trzeba ustalić coś ze zleceniodawcą i przedyskutować tematykę tworzonych treści. Co prawda jest to praca biurowa, jednak rozmowa z Klientem jest kluczowa, by wspólnie obrać ten sam kierunek działań.

Co należy zrobić, aby zostać social media managerem?

Wiele osób zapewne zastanawia się, czy aby pracować na tym stanowisku, trzeba mieć ukończone studia na podobnym profilu. Odpowiadamy — nie jest to zawsze konieczne. Najważniejszą kwestią jest zainteresowanie mediami społecznościowymi i śledzenie trendów. Ważna jest także znajomość programów, które będą często używane przy tworzeniu treści, takich jak Photoshop, Canva, Illustrator, CapCut i wiele, wiele innych. Social media manager musi sprawnie obsługiwać się pakietem Microsoft lub jego alternatywą, jaką będą Arkusze, Dokumenty, czy Prezentacje Google. Przyda się również znajomość takich narzędzi jak AnswerThePublic i Ubersuggest, gdyż są one często wykorzystywane przy tworzeniu treści.

Jak zostać social media managerem?

Podsumowując, aby zostać social media managerem, warto stale śledzić trendy i nowości w sieci. Warto testować nowe rozwiązania, czytać newsy ze świata i bezustannie zbierać inspiracje. Praca ta oferuje szereg korzyści, jakimi są elastyczność, możliwość wdrażania własnych pomysłów czy stała nauka obsługi nowych narzędzi — wymaga jednak posiadania odpowiednich cech charakteru.

PS. Tak się składa, że właśnie prowadzimy rekrutację na praktyki lub staż dla social media managera we Wrocławiu. Może zainteresuje Cię nasza oferta?

keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up