Czy sztuczna inteligencja zdominuje ludzką?

Jakiś czas temu w internecie pojawił się film, na którym robot o nazwie „Ameca” stworzony przez firmę Engineer Arts w Anglii, do złudzenia realistycznie odwzorowuje zachowania ludzkie takie jak mimika czy gestykulacja. Pokazuje w ten sposób, jak postępem w postępie technologicznym zmierzamy do etapu, który spowoduje, że w przyszłości nasza rzeczywistość może wyglądać jak ta z filmu „Ja Robot’’ z Willem Smithem w roli głównej.

Sztuczna inteligencja

Film, o którym mowa, możecie zobaczyć pod tym linkiem.

Jak sam producent oznajmił, stworzona przez nich maszyna nie posiada sztucznej inteligencji, jednak temat ten spowodował, że wielu ludzie zaczęło zadawać sobie pytanie: Czy sztuczna inteligencja w przyszłości zdominuje ludzką?

Postanowiliśmy zgłębić temat!

Początki sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja

Pomysł stworzenia inteligencji, która mogłaby naśladować ludzką, powstał w latach 50. po II wojnie światowej, kiedy to ujawniono zaskakujący fakt dotyczący komputerów elektronicznych, że nie są one tylko maszynami do liczenia, ale również narzędziem do manipulowania symbolami. Dziś sztuczna inteligencja jest jednym z najpotężniejszych tworów człowieka i swoimi magicznymi zaklęciami reformuje nasze życie.

Jeśli rozejrzymy się dookoła, znajdziemy chatboty w social mediach odpowiadające na nasze pytania bez ingerencji człowieka, roboty przeprowadzające operacje i wiele innych cudów realizowanych na co dzień. Jedna rzecz jest wspólna dla wszystkich tych wygodnych zastosowań: nie mogłyby one istnieć bez „sztucznej inteligencji". Ale pojawia się pytanie: czy te postępy zaowocują sztuczną inteligencją, która będzie mądrzejsza od człowieka? W tym artykule postaram się znaleźć odpowiedź na to najbardziej kontrowersyjne pytanie.

Kto jest mądrzejszy — Sztuczna inteligencja czy ludzie?

Sztuczna inteligencja vs. ludzie

Po pierwsze, przyjrzyjmy się relacji pomiędzy inteligencją ludzką a sztuczną. Niektórzy badacze uważają, że wraz z postępem sztucznej inteligencji, człowiek będzie w stanie zaprojektować maszyny o inteligencji zbliżonej do ludzkiej.

Wielu gigantów technologicznych, takich jak IBM i Google, tworzy maszyny z ANN (sztuczna sieć neuronowa).

Maszyny te mogą funkcjonować jak ludzki mózg, co powoduje, że wielu znanych badaczy i specjalistów od sztucznej inteligencji uważa, że będzie ona w stanie stać się mądrzejsza od ludzi, co doprowadzi do powstania tak zwanej „technologicznej osobliwości". Osobliwość ta jest postrzegana jako punkt, w którym opracowana maszyna byłaby tak inteligentna, że byłaby w stanie do restrukturyzacji samej siebie.

W tym momencie inteligencja maszyny przewyższałaby ludzką inteligencję pod względem wielkości.

Po osiągnięciu tego punktu, ludzie nie byliby już najmądrzejszym gatunkiem na świecie. Z tego właśnie powodu postępy sztucznej inteligencji są uważane za niebezpieczne przez niektóre wybitne umysły takie jak na przykład zmarły fizyk Stephen Hawking.

Przedstawił on swoje przemyślenia w „The Washington Post”, stwierdzając, że „sztuczna inteligencja może oznaczać koniec rasy ludzkiej".

Z kolej Gary Marcus, ekspert w dziedzinie rozwoju poznawczego, uważa, że rewolucja robotów jest nieunikniona i prędzej czy później ludzie stracą kontrolę nad sztuczną inteligencją, ponieważ będzie ona w stanie przewyższyć ludzką inteligencję.

Jak dotąd wszystkie te pesymistyczne i przerażające przekonania prowokatorów myślowych są tylko wyimaginowane. Mimo że rok 2021 kończy się, to ludzie wciąż bezpiecznie tworzą i kontrolują roboty. Sztuczna inteligencja nie jest mądrzejsza od nas, gdyż wciąż jest zależna od człowieka. Wręcz przeciwnie, wykonując za nas żmudne prace, pomaga nam ona poprawić działania oraz skupić się na naszych kreatywnych umiejętnościach, dzięki czemu ludzie stają się jeszcze mądrzejsi niż kiedykolwiek. Tak, na pewno maszyny mogą nas wyprzedzić i odpowiadać na skomplikowane problemy i zagadnienia, na które ludzie nie potrafią. Jest to spowodowane ich zdolnością do radzenia sobie z ogromnymi zbiorami danych oraz tym, że mogą zidentyfikować złożone wzorce ukryte w danych i zapewnić lepsze wyniki niż człowiek.

Nie potrafią one jednak samodzielnie wykonywać myślenia dywergencyjnego (jest to myślenie oparte na tworzeniu kilku kreatywnych rozwiązań tego samego problemu. To spontaniczne, płynne oraz nielinearne podejście oparte na ciekawości). Po prostu wykonują instrukcje dostarczone przez człowieka. Może i potrafią samodzielnie podejmować decyzje, nie wiedzą jednak, na czym polega zadanie i jaki jest jego cel, a nawet nie są zainteresowane tym, by cokolwiek o tym zadaniu wiedzieć.

Bez wątpienia sztuczna inteligencja ma większa moc obliczeniową oraz lepiej radzi sobie z przechowywaniem ogromnych zbiorów danych, czy grą w szachy. Jednak jej szybkości i wydajności nigdy nie można porównać z inteligencją, ponieważ nadal jest ograniczona do zakodowanego zestawu reguł lub danych. Może się z nich nauczyć konkretnego zadania, ale jej nauka jest ograniczona tylko do tego, co jest wystawione na jej działanie, podczas gdy ludzie są wszechstronnymi istotami inteligentnymi.

Sztuczna inteligencja nigdy nie będzie mądrzejsza od ludzi.

Sztuczna inteligencja vs. ludzie

Ludzie jako istoty inteligentne są najbardziej dominującym gatunkiem na Ziemi. Inteligencja, którą wytwarzamy sztucznie, nie jest inteligencją, którą posiadamy wewnętrznie jako cechę ludzką. Jest to tylko symulacja ludzkiej inteligencji.

Spójrzmy na robotykę, aby poprzeć tę ideologię.

W pewnym teście lokomocji stworzony robot został zaprogramowany do ewolucji i szybkiego chodzenia w kierunku do przodu. Ale zamiast wyewoluować nogi i zacząć chodzić, po prostu zaczął składać swoje ciało w wysoką wieżę, a następnie upadł w kierunku do przodu. Bez wątpienia robot pokonał dystans w kierunku do przodu, ale jak inteligentna istota może powiązać chodzenie z rośnięciem w górę i spadaniem do przodu? Sztuczna inteligencja po prostu postrzegała swoje zadanie w bardzo dosłowny sposób.

Jeżeli temat Was zaciekawił, w kolejnym wpisie zaprezentujemy możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w marketingu oraz płynące z tego korzyści. A już teraz możemy Wam polecić nasz wpis dotyczący rozwiązań AR w marketingu.

keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up