UI i UX - o znaczeniu projektowania stron WWW

Przeciętnemu użytkownikowi wystarczy 10 sekund na stronie internetowej, żeby podjąć kluczową decyzję - zostać na dłużej czy wyjść i nie wracać. Ma to szczególne znaczenie na konkurencyjnym rynku. Pierwsze wrażenie nie musi wywoływać efektu WOW, ma sprawić, że potencjalny klient zainteresuje się naszą stroną, a co za tym idzie - naszą działalnością i naszymi produktami. To właśnie dlatego tak ważne jest przemyślane projektowanie stron WWW.

Tworzenie, a projektowanie

Lubimy dobrze wyglądać, dobrze czujemy się w zadbanym pomieszczeniu czy ogrodzie, doceniamy otaczające nas budowle, które od setek lat cieszą nasze oczy, a co wrażliwszych wzrusza sztuka. Ludzie są wzrokowcami, czy tego chcemy czy nie. Wszystko o czym wyżej napisano musiało zostać wytworzone, wyprodukowane czy zbudowane. Sekret tkwi jednak w odpowiednim zaprojektowaniu wszystkich elementów. Zazwyczaj nic nie jest przypadkowe.

To samo tyczy się stron internetowych. Bez odpowiedniego projektu, tworzenie stron byłoby pracą rzemieślniczą, a ich efektem byłyby nieciekawe zlepki różnych, często niepasujących do siebie elementów. Dobrze zaprojektowana, nowoczesna strona internetowa jest kluczem do zatrzymania użytkownika na dłużej. Dlatego tak ważny w początkowym etapie pracy nad witryną jest projektant WWW.

UI - User Interface

UI to zbiór metod, styli, rozwiązań i pozostałych środków wyrazu, których zadaniem jest zaprojektowanie wygodnego w użyciu i estetycznego interfejsu użytkownika. UI zajmuje się projektowaniem wszystkich elementów wizualnych, które służą i ułatwiają sterowanie i nawigację oraz wywołanie odpowiednich akcji systemu. Na stronie internetowej będą to, np. przyciski, menu, galerie, formularze ale też rozkład tekstu czy dobór odpowiedniej kolorystyki. W skrócie, UI to wszystko co widzimy. O zasadach tworzenia poprawnych formularzy pisaliśmy już wcześniej.

Projektowanie stron WWW

Bardzo często strony są do siebie podobne: menu na samej górze, logo w lewym, górnym rogu, zdjęcie produktu, sekcje z informacjami i stopka. Czasami spotkamy formularz kontaktowy, czasami newsletter, a prawie zawsze sekcję z przyciskiem, który wywołuje główną akcję serwisu. Ta powtarzalność wynika z prostej zasady. Projektując UI należy mieć na uwadze przyzwyczajenia użytkowników. Oczywiście, nikt nikomu nie broni złamać panujące trendy i reguły. Trzeba to jednak zrobić w sposób przemyślany i najlepiej poparty odpowiednimi analizami.

UX - User Experience

Nadszedł idealny moment, żeby przybliżyć znaczenie doświadczenia użytkownika w tworzeniu stron WWW. Dla witryn internetowych UX stanowić będzie badanie użyteczności interfejsu, a także analizę grupy odbiorców aby jak najlepiej dostosować przekaz czy wygląd naszego serwisu. Specjalista UX powinien być dobrym marketingowcem i analitykiem, a także znać podstawy UI. Jest to o tyle ważne, że poprawą elementów strony zajmują się ponownie projektanci interfejsu użytkownika. UX bada emocje, które towarzyszą użytkownikom przeglądającym stronę i nie chodzi tu o aspekt wizualny tylko o to czy przeglądanie i nawigacja po stronie nie wywołuje uczucia znużenia, zirytowania i zakłopotania. Dobry UX jest intuicyjny i prosty w obsłudze dla potencjalnego klienta naszej usługi czy naszego produktu.

UI czy UX? To i to!

Czy projektując stronę internetową można skupić się tylko na jej jednym aspekcie? Albo na wyglądzie albo na użyteczności? Oczywiście, że nie! Dobry projekt powinien dobrze wyglądać i dobrze działać i zawierać zarówno testy UI jak i UX.

Na dużo pytań odpowiedzi może przynieść wykonanie testów A/B. Innym sposobem na zbadanie prawidłowego funkcjonowania witryny jest wykonanie testów przy współpracy z bezpośrednimi użytkownikami serwisu. Należy wówczas przeanalizować, czy badana osoba potrafi bez niczyjej pomocy dostać się do określonych funkcjonalności i wykonać określone akcje oraz zachęcić do mówienia o swoich emocjach. Taka sesja pozwoli na wyciągnięcie odpowiednich wniosków.

Podsumowując, dobra strona internetowa wymaga odpowiedniego projektu wykonanego przez znawcę aktualnych trendów, ale też ciągłej pracy po jej uruchomieniu. Przeprowadzenie odpowiednich testów i wprowadzenie zmian może znacznie podnieść stopień konwersji naszych działań marketingowych.

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Efektywność to najważniejszy parametr cechujący skuteczne działania w Internecie. Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl wie jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Ponad 300 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, a nam ciągle mało. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. Dzięki temu o Twoim Kliencie wiemy wszystko, a nawet i więcej. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up