Psychologia koloru - Przekaz podprogowy każdej grafiki

Wiele razy w naszych wcześniejszych postach, np. dotyczącym zasad Gestalt czy konwersji landing page’ów, wspominaliśmy o tym, jak nasz umysł podświadomie interpretuje wizualne aspekty stron internetowych czy grafik. Dziś po części rozwiniemy ten temat, a przynajmniej w aspekcie kolorystyki i jej podświadomej interpretacji przez nasz umysł.

Kolory już od wielu lat służą ludziom w wielu aspektom, takim jak marketing, zwłaszcza tzw. neuromarketing, który opiera się na wykorzystywaniu instynktownych działań wykonywanych przez ludzki organizm.

Zacznijmy więc po kolei.

Psychologia koloru czerwonego

Beats Music, Coca Cola, YouTube, Netflix - loga z dominującym kolorem czerwonym

Czerwień jest kolorem, który powoduje najsilniejsze emocje i postrzegany jest jako najcieplejszy i najbardziej przykuwający uwagę kolor. Kolor ten jest zarówno odzwierciedleniem pasji, ekscytacji, miłości czy zmysłowości, jak i złości, niebezpieczeństwa, dominacji i agresji. Psychologicznie - budzi on więc emocje, które podświadomie zmuszają nas do działania, gdy dostrzegamy jakieś niebezpieczeństwo, lub inne silne emocje, nasz system percepcji mówi nam, że musimy w związku z nim podjąć jakieś działanie.

Nie rozpisując się tutaj bardzo o skomplikowanych biologicznych uwarunkowaniach, kolor czerwony jest najłatwiej dostrzegalny dla ludzkiego oka, dlatego właśnie to on jest używany np. w znakach zakazu w kontekście ruchu ulicznego.

Psychologia koloru pomarańczowego

Orange, ING, Amazon, Xiaomi, SoundCloud - loga z dominującym kolorem pomarańczowym

Kolor pomarańczowy instynktownie kojarzy nam się z dużą energią, entuzjazmem, pewnością siebie, innowacją i przyjaznością. Jest to zdecydowanie ciepły kolor, dzięki czemu postrzegany jest jako przyjemny dla oka, ponadto jego wyrazistość i odważny, przykuwający oko charakter zachęca do działania.

Psychologia koloru żółtego

McDonalds, Snapchat, Nikon, Ferrari, IKEA - loga z dominującym kolorem żółtym

Żółte elementy graficzne zdecydowanie skutecznie przykuwają uwagę, natomiast uczucia, które wywołuje on w naszej podświadomości, są: radość, rozluźnienie, optymizm, ciepło, kreatywność, przyjazność. Dlatego tak jest? Ponieważ najprawdopodobniej pierwszą żółtą rzeczą, która przyjdzie nam do głowy po zastanowieniu się, jest słońce, które zaś kojarzy nam się z przyjemnym, ciepłym latem, wycieczką, czy wakacjami. Badania również dowiodły, że kolor żółty, wyjątkowo skutecznie pobudza apetyt, aczkolwiek najprawdopodobniej jest to skutkiem bardzo silnie rozpowszechnionej marki McDonald’s, którego kochają miliardy ludzi na świecie i który bezpośrednio kojarzy nam się z jedzeniem.

Psychologia koloru zielonego

Spotify, Android, Starbucks, Animal Planet, BP - loga z dominującym kolorem zielonym

Zieleń ma bardzo silne powiązanie z naturą i ekologią, ponieważ jest to najczęściej pierwsze skojarzenie z tym kolorem. Kolor ten wywołuje dość pozytywne emocje, takie jak: szczęście, bezpieczeństwo, spokój, motywacja, ogólny optymizm, entuzjazm, zdrowie, nadzieja, rozwój oraz świeżość. Jak można dostrzec, wiele emocji, które są wywołane przez kolor, wynika z kierunku rozwoju cywilizacyjnego, kultury i utartych schematów, jak np. czterolistna koniczynka, która przynosi szczęście, zielone światło na drodze, czy chociażby świeżość, którą przynoszą liście mięty.

Psychologia koloru niebieskiego

RekinySukcesu.pl, Facebook, Samsung, PayPal - loga z dominującym kolorem niebieskim

Kolor niebieski jest najczęściej postrzegany, jako kolor technologii, podświadomie świadczy on o stabilności, przyszłościowym podejściu, produktywności, profesjonalizmie, czystości, prawdziwości, szczerości. Barwa ta dzięki takiemu wydźwiękowi budzi duże zaufanie wśród odbiorców, na czym często korzystają agencje ubezpieczeniowe czy systemy bankowe. Kolor niebieski może również być postrzegany przez niektórych jako kolor smutny, powiązany z depresją.

Psychologia koloru fioletowego

Milka, Twitch, FedEx, Yahoo! - loga z kolorem fioletowym

Ludzie bardzo często postrzegają kolor fioletowy, jako tajemniczy kolor, symbolizujący magię i zagadkowość. Ponadto kolor ten budzi takie emocje, jak poczucie bogactwa, zamożności, luksusu, rozsądek, odwagę oraz ma bardzo silny wydźwięk spirytualny, przez co często jest identyfikowany jako religijny. Jest to zdecydowanie barwa egzotyczna i nieczęsto spotykana.

Psychologia koloru różowego

Taoron, T-Mobila, LG, Cosmopolitan - loga z dominującym kolorem różowym

Kolor różowy, w zależności od nasycenia najczęściej kojarzy nam się z czymś przeznaczonym dla kobiet lub dzieci. Co ciekawe do końca lat 70 XX wieku kolor ten był charakterystyczny dla mężczyzn, ponieważ uważany był za bardziej wyblakłą wersję koloru czerwonego. Róż podświadomie kojarzony jest z uprzejmością, pielęgnacją, romansem, zabawą, dziecięcą radością, euforią, pasją, balansem oraz przemianą.

Psychologia koloru brązowego

M&M's, UPS, Hershey - loga z dominującym kolorem brązowym

Brązu najczęściej możemy się spodziewać po marce produkującej wyroby czekoladowe, kawowe lub deweloperach inwestycyjnych czy markach odzieżowych. Z czym nasza podświadomość wiąże ten kolor? Siła, natura, bezpieczeństwo, izolacja, stabilność, wiarygodność, powaga, ekologia, autentyczność, wsparcie - takie wartości są przekazywane nam wraz z tą barwą.

Psychologia koloru czarnego

Apple, Nike, LV, Sony - loga z dominującym kolorem czarnym

W dzisiejszych czasach coraz więcej marek decyduje się na monochromatyczne logo, jak jednak takie barwy wpływają na odbiór? Czarne elementy graficzne często kojarzą nam się podświadomie z wyszukaniem, poważnym charakterem, bogactwem treści, wyraźnym przekazem oraz bezpośredniością, jednak często również kolor ten może zostać odebrany jako smutny, depresyjny, nieszczęśliwy, tajemniczy i żałobny. Tak jak w przypadku innych barw pochodzenie tych skojarzeń jest wynikiem rozwoju człowieka jako gatunku. Nie trzeba daleko szukać przykładu, powiedzenie “czarno na białym” jest odbierane pozytywnie, wiadomo, że coś jest wyraźne i czytelne. Z drugiej strony mamy wiele określeń związanych z czernią, które napawają negatywnymi skojarzeniami: czarna owca, czarna wstęga, czarny rynek itp.

Psychologia koloru białego

Biały

Właściwie wszystkie marki, które używają swoich znaków rozpoznawczych w bieli, używają ich również w wersji białej, aby zapewnić czytelność na każdym rodzaje tła, na którym się znajduje. Z czym więc kojarzy nam się biały kolor, a raczej brak koloru? Jest on oznaką czystości, przejrzystości, prostoty, minimalizmu, świeżości, spokoju, niewinności, ale również może być odebrany jako pustka i brak kreatywności.

Podsumowanie

Jak więc widać, warto odpowiednio dobrać kolorystykę, która ma charakteryzować naszą markę, ponieważ to, co napiszemy np. na naszej stronie, może nie mieć aż takiego znaczenia, jak szata graficzna, którą tej treści nadamy. Pomimo powiedzenia “nie oceniaj książki po okładce” przeciętny człowiek już w ciągu pierwszych dwóch sekund ocenia to, co widzi, świadomie lub mniej.

Na koniec krótkie podsumowanie wszelkich emocji, zebranych w tym wpisie, charakterystycznych dla danego koloru.

Właściwości kolorów - psychologia
keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up