Content is King - rola content marketingu w reklamie

W dzisiejszych czasach reklama jest niemal wszędzie, żyjemy w erze przesycenia treścią i informacją, wszędzie otrzymujemy nieustanne komunikaty odnośnie do nowych produktów, promocji czy wyprzedaży, bez względu na to, czy korzystamy regularnie z internetu, słuchamy radia czy spacerujemy po mieście. Dlaczego w obecnych czasach tej treści jest aż tyle? W głównej mierze jest to za sprawą skuteczności właśnie content marketingu, który, mimo że znany jest ludzkości już od wielu lat, to w obecnych czasach wciąż jest to jedna z najskuteczniejszych strategii marketingowych. W dzisiejszym wpisie przybliżymy więc jego definicję i dowiemy się, dlaczego content marketing jest tak istotny dla Twojej marki.

Content marketing (ang. marketing treści) jest to strategia marketingowa, polegająca na publikowaniu materiałów pisemnych, wizualnych oraz audiowizualnych w sieci, mających na celu przyciągnięcie jak największej ilości leadów do Twojej firmy. Mogą to być takie treści, jak np.: infografiki, filmy, podcasty, wpisy na blog itp. Jednakże marketing nie polega jedynie na samej publikacji treści i liczeniu na to, że zostaniemy znalezieni. Bardzo istotnym elementem content marketingu jest określenie grup docelowych dla publikowanych materiałów i sprawne ich dopasowanie.

Content marketing

Rodzaje content marketingu

Rodzajów marketingu treści jest bardzo wiele, poniżej przybliżamy te najpopularniejsze z nich:

1. Content marketing w sieci

Dotyczy tak naprawdę wszelkich treści publikowanych online, ale jego największym elementem są strony internetowe, ponieważ to one są w dzisiejszych czasach “punktem kulminacyjnym” wszelkich kampanii marketingowych. Odpowiednio zorganizowany content marketing pozwoli Twojej stronie internetowej zadbać o wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania i dotrzeć do wybranych grup docelowych.

2. Content marketing przez bloga

Regularne planowanie i tworzenie unikalnych wpisów blogowych, zawierających frazy kluczowe o wysokiej “klikalności” to jeden z najbardziej skutecznych sposobów działania content marketingu. Ponad samo przyciąganie grupy docelowej, wpisy blogowe często mogą pomóc nam w łatwy sposób dzielić się zdobytą wiedzą z innymi oraz promować konkretne produkty lub usługi.

3. Content marketing w mediach społecznościowych

Prawdopodobnie nikogo dziś nie zdziwi fakt, iż z mediów społecznościowych na co dzień korzystają miliardy ludzi na całym świecie, dlatego właśnie są one wciąż jednym z najskuteczniejszych sposobów na dotarcie nawet do najściślej określonych grup odbiorczych. Dodatkowo samo publikowanie oraz planowanie treści na portalach typu Facebook, LinkedIn czy Instagram jest niezwykle proste.

4. Content marketing w podcastach

Podcasty to stosunkowo nowy gatunek, jednak nie da się ukryć, że przyjął się bardzo dobrze, czego dowodem są wysokie wskaźniki ich słuchalności na całym świecie. Dużym plusem marketingu treści w podcastach jest ich dowolność tematyczna, a to za sprawą często kreatywnego podejścia twórców, którzy stawiają na dużą różnorodność tematyczną swoich podcastów.

5. Content marketing przez wideo

Jak wiemy już z wielu naszych poprzednich wpisów - ludzie kupują oczami, dlatego bardzo często spotykane jest zjawisko, gdzie ten sam produkt po pokazaniu klientom zyskuje nieraz kilkukrotnie większe wyniki sprzedaży, niż gdybyśmy o nim jedynie opowiadali lub pisali.

Content marketing - zalety

Zalety content marketingu

 1. Systematyczny i konsekwentny content marketing przyciąga ruch na Twojej stronie oraz napędza konwersję.
 2. Marketing treści pozwala w łatwy sposób kreować Twoją markę, jej wizerunek w sieci oraz charakter.
 3. Regularne publikowanie treści oraz dzielenie się swoją wiedzą np. poprzez wpisy blogowe pozwala zbudować zaufanie wśród odbiorców, oraz uwidocznić profesjonalizm Twojej marki.
 4. Pomaga zwiększyć wynik Twojej strony internetowej w rankingach wyszukiwarek (SEO).
 5. Łatwość w trafieniu do konkretnych grup docelowych.
Content marketing - SEO

Content marketing a SEO

Content marketing i SEO są ze sobą ściśle powiązane i często stosowane razem w celu zwiększenia ruchu na stronie internetowej oraz poprawy jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

SEO (Search Engine Optimization) odnosi się do działań mających na celu poprawę pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania, zwłaszcza w organicznych wynikach wyszukiwania. Aby poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania, ważne są m.in. jakość i optymalizacja treści na stronie internetowej.

Content marketing natomiast to strategia marketingowa polegająca na tworzeniu i udostępnianiu wartościowych, atrakcyjnych treści dla potencjalnych klientów, w celu zbudowania z nimi relacji i budowania wizerunku firmy. Treści te mogą być w formie artykułów, filmów, infografik, poradników itp.

Zależność między content marketingiem a SEO polega na tym, że jakość i wartość tworzonych treści są ważnym czynnikiem wpływającym na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Jeśli na stronie internetowej znajdują się wartościowe, angażujące i rzetelne treści, to użytkownicy spędzają na niej więcej czasu i chętniej na nią wracają. W ten sposób poprawia się "wskaźnik jakości" strony, co z kolei wpływa pozytywnie na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Content marketing - narzędzia

Najpopularniejsze narzędzia content marketingu

Wielu z was może to zdziwić, ale elementami marketingu treści mogą być elementy, które wcale nie są tak oczywiste na pierwszy rzut oka, takie jak poradniki, szkolenia czy chociażby ten artykuł blogowy. Jednymi z najczęściej spotykanych narzędzi, wykorzystywanych w ramach content marketingu są:

 • Grafiki i infografiki
 • Strony internetowe oraz landing page
 • Filmy, posty, vlogi
 • Podcasty, utwory muzyczne
 • Memy
 • Newslettery, e-booki, kampanie mailingowe
 • Poradniki, szkolenia, artykuły blogowe
 • Konkursy

i wiele innych…

Content marketing - strategia

Aby odpowiednio dobrać materiały, które następnie będziemy publikowali musimy przede wszystkim określić grupę docelową, do której owe treści będą kierowane. Jak wiadomo zupełnie inaczej będziemy musieli zaplanować nasze treści, jeżeli celujemy w osoby starsze np. emerytów, a inaczej w przypadku obrania za cel studentów, gdzie będziemy musieli użyć innych kanałów przekazu, innego języka i stylu audiowizualnego.

Fundamentalnym krokiem jest określenie celów naszej kampanii. W tym przydatne będzie użycie modelu SMART, dzięki któremu określimy cel, który będzie: sprecyzowany (specific), mierzalny (measurable), osiągalny (achieveable), istotny (relevant) oraz określony w czasie (time-based). Gdy już obierzemy takie cele, następnym krokiem powinno być określenie KPI, czyli kluczowych wskaźników wydajności dla swoich celów, dzięki którym uzyskamy mierzalne dane, które pomogą nam sprawdzić rzeczywistą efektywność naszej kampanii.

Jeżeli mamy już określoną grupę docelową naszej kampanii, musimy określić płaszczyznę, na której nasze publikacje będą się opierały. Jeżeli jesteśmy agencją marketingową, nasze treści muszą w mniejszym lub większym stopniu odwoływać się do tematyki marketingowej. Jeśli mamy dodatkowo utalentowany zespół graficzny - warto zastanowić się nad publikacjami typowo wizualnymi. Jeżeli wiemy, że mamy dryg do storytellingu - wtedy może warto pochylić się nad pomysłem stworzenia podcastu?

Na obecnym etapie określiliśmy już, dla kogo będziemy publikowali oraz co będziemy publikowali. Pozostała tylko kwestia “jak to zrobimy?”. Wiedząc powyższe, musimy wybrać kanał, którym będziemy docierali do naszych odbiorców. Jeśli są to materiały graficzne warto pomyśleć np. o Facebooku czy Instagramie, jeśli podcasty lub poradniki - przydatny może okazać się Youtube lub Spotify.

Istnieje również kilka uniwersalnych zasad, których musimy się trzymać, aby nasze materiały były na poziomie:

1. Poprawność językowa

Jakikolwiek temat, kanał czy sposób przekazu byśmy nie wybrali, w żadnym wypadku nie możemy sobie pozwolić na literówki czy popełnianie innych podstawowych błędów językowych.

2. Profesjonalne podejście

Jeżeli publikujesz treści jako marka - jesteś profesjonalistą i tak też musisz się prezentować. Musisz upewnić swoich odbiorców o tym, że wiesz, o czym mówisz i znasz się na rzeczy, w przeciwnym wypadku nie zdobędziesz zaufania odbiorców.

3. Oryginalność publikacji

Temat, który chciałbyś/chciałabyś poruszyć w najbliższych publikacjach przewinął się już w social mediach x razy? Staraj się takich publikacji unikać, aby nie “odgrzewać kotleta”, jeśli jednak temat jest dla Ciebie istotny i mimo wszystko chcesz się do niego odnieść, postaraj się zrobić to w jak najbardziej unikalny sposób, poruszyć wcześniej nie poruszane jego kwestie itp.

4. Rzetelność

W dzisiejszych czasach szerzenie fake newsów jest wyjątkowo proste, dlatego każdy odpowiedzialny twórca powinien weryfikować wszystkie informacje, które rozpowszechnia.

Kolejnym krokiem będzie określenie budżetu, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na naszą kampanię. W tym kroku warto wziąć pod uwagę wszelkie możliwe koszta, związane czy to z koniecznością zakupienia dodatkowego oprogramowania, niezbędnego do tworzenia naszych treści, czy koniecznością zatrudnienia dodatkowych osób.

Na tym etapie nie pozostaje nam nic więcej, jak po prostu tworzyć nasz kontent i oczywiście odpowiednio go planować w czasie. Warto pamiętać również o regularnym kontrolowaniu naszej efektywności i udoskonalaniu swoich publikacji.

keyboard_arrow_up

Szukasz efektywnej agencji interaktywnej?

Na naszą efektywność składa się ponad 10-letnie doświadczenie, stale rozwijająca się kadra specjalistów i rzetelne oraz uczciwe podejście do Klienta. Wiemy jak osiągnąć założone cele w błękitnym i czerwonym oceanie marketingu online.

Agencja marketingowa RekinySukcesu.pl to ponad 350 zadowolonych Klientów, ponad 2 000 przeszkolonych osób, ponad 500 tys. zł obsługiwanego w roku budżetu w kampaniach PPC. Sumując wszystkie dane, użytkownicy spędzili już łącznie ponad 90 lat na wyprodukowanych przez nas stronach internetowych. A nam ciągle mało. Nie uznajemy kompromisów. Dlatego warto kliknąć jeden z przycisków poniżej i umówić się na wizytę we Wrocławiu, Kłodzku lub na spotkanie online.

Zobacz inne:

close
keyboard_arrow_up